Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 29 of 29

Thread: The Sunset Path

  1. #21
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Intodeauna inceputul este cel mai greu !
    Bazinul inca nu este ciclat. Dupa perioada de ciclare urmeaza perioada de stabilizare a parametrilor. Nu te astepta ca plantele sa mearga bine in aceasta perioada. Lumina este ultimul element macro care trebuie adaugat, in acest moment o intensitate luminoasa mare nu te va ajuta, dimpotriva va fi un element care va influenta negativ bazinul. Cel mai indicat era sa faci o ciclare pe intuneric, lund in calcul ca principalul tau mediu de filtrare este substratul, cu alte cuvinte bazinul tau in acest moment poate fi comparat cu o canistra externa in curs de ciclare si colonizare cu bacterii nitrificatoare.
    Inca nu este momentul plantelor !
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  2. Likes alexandru_2487 liked this post
  3. #22
    Member alexandru_2487's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Moreni/Targoviste,Dambovita
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dandumitru View Post
    Intodeauna inceputul este cel mai greu !
    Offf...Îmi era teamă încă de la începutul setup-ului că unele plante vor fi compromise.Sper să își revină,nu vreau să mai pierd plante,cum am făcut cu Pogostemon helferi,pe care am pierdut-o și îmi pare rău.Până ciclul azotului va fi complet,mai adăugăm niște Prodibio Bio Digest.

    În următoarea perioada nu voi mai umbla nici la perioada/intensitatea luminii, nici la fertilizant.Să văd cum se va manifesta setup-ul.

    Creveții sunt foarte activi, îi urmăresc cu fiul meu de fiecare dată când le dau mâncare.Într-o seară când stăteam și priveam creveții, îmi spune: "Tati,mie îmi place acvariul tău!". Sper să fie și el pasionat de acvaristică, pentru că e un hobby de la care poți învăța multe.

    Rog colegii care dețin creveți să mă sfătuiască dacă mai pot introduce și alte specii de creveți, ce mâncare să le dau pentru intensificarea culorilor etc.

    L.E. Am adăugat zilele trecute un con de arin și un sfert de frunză de catappa și am observat că s-a colorat puțin apa,va afecta acest lucru la citirea testelor pentru apă?
    Last edited by alexandru_2487; 25-10-2016 at 13:57.

  4. #23
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by alexandru_2487 View Post
    ..........L.E. Am adăugat zilele trecute un con de arin și un sfert de frunză de catappa și am observat că s-a colorat puțin apa,va afecta acest lucru la citirea testelor pentru apă?
    Nu !
    Nu influenteaza valorile si nici nu schimba nuanta de culoarea a testului .
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  5. #24
    Member alexandru_2487's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Moreni/Targoviste,Dambovita
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes

    Intre timp...

    Până când își revin plantele,câteva poze cu micuții roșiatici la masă. Mâncare cumpărată(Dennerle Crusta Gran),deocamdată; pe viitor încercăm și ceva home made.

    IMG_20161105_194855.jpg IMG_20161105_195518.jpg IMG_20161105_201243.jpg IMG_20161105_195526.jpg

  6. Likes alex08, Pavel.Cristian liked this post
  7. #25
    Base member Pavel.Cristian's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Targoviste , Dambovita
    Posts
    471
    Post (Dis)Likes
    Bai man ...eu zic ca sunt destui de rosi , nu stiu ce ti se pare tie ca nu sunt...
    Cand incepi cu hrana home made,cu rezultate bune , sa imi dai si mie reteta ) ...
    Frumosi foccc rosiaticii .
    Fara semnatura

  8. Likes alexandru_2487 liked this post
  9. #26
    Member alexandru_2487's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Moreni/Targoviste,Dambovita
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes
    Update:
    Am achiziționat de la colegul avramlau câteva plante pentru partea de background a acvariului. În imaginea de mai jos,în stânga către partea din spate a acvariului, am pus rotala sp.4(așa mi-a zis că se numește) și în fața ei, staurogyne repens. În partea dreaptă spate, blyxa japonica urmată mai în față de alternanthera reineckii mini.

    IMG_20161130_212844.jpg IMG_20161130_212149.jpg
    De când am modificat perioada de iluminare,plantele parcă se dezvolta mai bine...dar și algele,mai exact GSA pe pietrele din acvariu, momentan câteva puncte rare. Monte carlo începe parcă timid să se îndesească. Althernanthera reineckii mini e destul de roșie, însă frunzele inferioare se aduc spre interior,se strâng. Dar vreau să am în acvariu gazon, nu reușesc deloc. Să înlocuiesc Monte Carlo? Cu ce? Să mai am răbdare cu el?

    Am cumpărat o noua lampă AquaZonic 11w, 6500k.Aș vrea să inlocuiesc una din cele două lămpi Aquael, dar nu știu pe care. Să pun lampa noua în partea frontală a acvariului,fiind distanța mai mare între plante și lampă, cea veche în background ? Să modific perioada de iluminare,să fac combinație cu aceste 3 lămpi?

    Ca și parametrii ai apei,ultima dată măsurați (7 decembrie):
    - Kh: 5dKh;
    - Gh: 7dGh;
    - TDS: 320ppm.
    - Ph: 6.8(valoare indicată de controller).

    L.e. Cum să procedez și eu să am poze draguțe pentru acvariu? În afară de întuneric în cameră și bliț oprit?Telefonul nu este unul performant,Huawei p8 lite, camera foto este un Nikon Coolpix L26.
    Last edited by alexandru_2487; 14-12-2016 at 20:51.

  10. #27
    Member alexandru_2487's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Moreni/Targoviste,Dambovita
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes
    Cum aspirați mizeria din substrat,gazon într-un acvariu nano?Oare este bun JBL AquaEx Set 10-35 nano? Cu toate că folosesc farfurie atunci când le dau creveților de mâncare,tot mai ajung firimituri în substrat și se văd destul de urât.

    La postul anterior, aveți vreo recomandare în ceea ce privește programul de iluminare?

  11. #28
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Eu la toate nanourile folosesc asta : http://www.aquariumprest.ro/sifonato...l-cleaner.html

    Despre iluminat, trebuie sa testezi si sa descoperi tu ce se pliaza pentru nanoul tau.

  12. #29
    Member alexandru_2487's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Moreni/Targoviste,Dambovita
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes
    Salutari din nou. Nu am mai postat de ceva vreme, exact de cand mi-am schimbat locul de munca. Acvariul o duce din ce in ce mai rau, mai ales in ultima perioada. Plantele nu cresc normal iar crevetii au inceput sa moara, gasesc din cand in cand cate unul mort. De vreo 3 saptamani am schimbat filtrul hang-on cu un SUN SUN 603b , pentru ca cel hang-on incepuse sa traga din ce in ce mai putina apa din acvariu. Cred ca a inceput sa se infunde grilajul filtrului de substrat.

    Cam tot de cand am schimbat filtrul, au inceput si decesele crevetiilor, dar tot de atunci au aparut si manifestari ciudate in ceea ce priveste parametrii apei. Filtrul achizitionat de la Cristi a mers paralel cu celalalt timp de vreo 2 saptamani.

    Fertilizez in continuare cu 1 ml micro/macro masterline.Schimbul de apa il fac saptamanal, 5 ltr. apa de osmoza cu 1 cupa Shrimp Mineral GH/KH+ .
    Pentru ca ajung acasa destul de tarziu, schimbul de apa il fac pe la ora 20. Acum cateva zile am facut un alt schimb de apa. A doua zi de dimineata, am fost sa inchid usa dulapului unde acvariul este asezat , pentru ca uitasem cu o seara inainte sa o inchid. M-am uitat la controlerul de ph si am vazut acolo o nenorocire , ecranul afisa 3.54 . Imediat am facut cateva teste la picatura, rezultatele find urmatoarele : kh-8, gh-17 , ph intre 7 si 7.2 conform testului la picatura( foto mai jos).

    Ce se intampla? De ce aceste valori atat de ciudate? De ce controlerul afisa 3.54 cand testul la picatura indica altceva? Sonda achizitionata de curand,este noua, de la Dupla, a fost calibrate de curand. Pentru ca am acesti parametrii ciudati ai apei , cred si eu ca plantele si crevetii nu rezista. Pana acum controlerul a mers bine,sonda la fel.

    Foto :

    IMG_20170615_072215.jpg IMG_20170615_073735.jpg IMG_20170615_073743.jpg IMG_20170615_073629.jpg

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •