Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 29

Thread: The Sunset Path

  1. #11
    Member skorpion2009's Avatar
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Ploiesti
    Posts
    294
    Post (Dis)Likes
    ....vazut ca sunt mai multe variante de verificare,producatorul recomanda 2 lingurite cu praf,pe internet circula varianta cu o lingurita,fiind mai precis testul
    Fa.l pe cel cu o lingurita si 10 picaturi de substanţă
    Oricum ies apopiate. Osmoza o puteai folosi si fara NPS
    Banuiesc ca faci zilnic curat in acvariu....de aceea nu ai nitrati, de unde sa se produca, daca "culegi" amoniacul si nitriții?
    Ocoleste apa de osmoza pe perioada ciclarii
    Dar de ce a crescut kh de la 5 la 8 in cateva zile

    de la:
    pietre Seiryu,vreo 5-6 buc, si cateva pietre de pe Ialomita;
    rocile calcaroase cresc lent kh-ul din acvariu, ori tu ai acolo destule pentru volumul de apa al acvariului.
    pietrele seiryu sunt semi calcaroase, alea de pe ialomita sunt sigur calcaroase
    Last edited by skorpion2009; 26-09-2016 at 22:42.

  2. Likes alexandru_2487 liked this post
  3. #12
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by alexandru_2487 View Post
    Dar de ce a crescut kh de la 5 la 8 in cateva zile,fosfatii de ce sunt asa mari,daca folosesc apa de osmoza?Fierul ar trebui suplimentat?
    Cateva posturi mai sus Hadul te-a atentionat ca seyriu stone sunt putin sau mai mult calcaroase.

    Duritatea apei este dată de concentraţia sărurilor de calciu şi magneziu conţinute.În circuitul său prin natură, apa dizolvă dioxidul de carbon din atmosferă – CO2 ajungând pe sol sub forma unei soluţii uşor acide, mai precis acid carbonic – H2CO3. Acidul carbonic se infiltrează în sol şi reacţionează cu rocile calcaroase compuse în principal din carbonat de calciu – CaCO3. În urma reacţiei, rezultă o sare solubilă de bicarbonat de calciu – Ca(HCO3)2. Bicarbonatul de calciu disociază în ioni pozitivi de calciu Ca2+ şi ioni negativi de bicarbonat HCO3.
    Cu cat creste valoare concentratiei de CO 2 in apa, cu atat de mult va dizolva rocile calcaroase.

    Aici ti-ar fi fost de mai mult ajutor instalatia de RO fara cartus de NPS, apa de osmoza care combinata 1/2 cu cea din acvariu ar fi scazut valoarea kh-ului la jumatate.
    Apoi mai tine cont de faptul ca un Ph de 6.8 la o valoare a Kh-ului de 4 nui tot una cu Ph 6.8 la o valoare a Kh-ului de 8. Tot in functie de aceste valori plantele reusesc sau nu, sa asimileze si sa proceseze mineralele din fertilizanti.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  4. #13
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Uite, vezi, cine are ochi sa citeasca retine si posturile anterioare si le intelege cu toate ca prin deductii e vorba de chimie. Eu nu , nici in ruptul capului. Nici nu ma gandeam ca rocile Seyriu iti vor mari kh-ul.

  5. #14
    Member alexandru_2487's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Moreni/Targoviste,Dambovita
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes
    Salutari Cornel,bine te-am regasit!
    Aseara am refacut testul,la fel parca, No3 intre 1 si 5.

    IMG_20160926_220010.jpg IMG_20160926_220020.jpg

    Quote Originally Posted by skorpion2009 View Post
    Osmoza o puteai folosi si fara NPS
    Banuiesc ca faci zilnic curat in acvariu....de aceea nu ai nitrati, de unde sa se produca, daca "culegi" amoniacul si nitriții?
    Ocoleste apa de osmoza pe perioada ciclarii
    Curatenie zero,de frica sa nu se surpe peretii din background.Astept nisipul de la domnul Jivulescu,stabilizez zona din spate si apoi umblu fara grija in substrat.Problema este ca deja incepe sa se miste partea din spate,si nu am umblat nici macar cu un ac sa deranjez substratul.Sa vad cum procedez,cred ca va trebui sa scot plantele,sa pun pietrisul si apoi replantare.
    rocile calcaroase cresc lent kh-ul din acvariu, ori tu ai acolo destule pentru volumul de apa al acvariului.
    pietrele seiryu sunt semi calcaroase, alea de pe ialomita sunt sigur calcaroase
    Am citit ca sunt putin calcaroase,stiam asta de la inceput,dar nu ma gandeam ca in decurs de cateva zile sa modifice asa repede Kh.Intradevar,cred ca aici e de vina si volumul mic al acvariului,dar mergem inainte.
    Aici ti-ar fi fost de mai mult ajutor instalatia de RO fara cartus de NPS, apa de osmoza care combinata 1/2 cu cea din acvariu ar fi scazut valoarea kh-ului la jumatate.
    Multumesc domnu' Dan pentru interventie,amabil ca intotdeauna si cu informatii scurte si la obiect.Voi renunta la cartusul de NPS pentru moment. Cand ajunge substratul si-l voi pune in acvariu,voi inlocui apa cum ai specificat.

  6. Likes dandumitru liked this post
  7. #15
    Member alexandru_2487's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Moreni/Targoviste,Dambovita
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Iliescu Mihai Ulmis View Post
    Uite, vezi, cine are ochi sa citeasca retine si posturile anterioare si le intelege cu toate ca prin deductii e vorba de chimie. Eu nu , nici in ruptul capului. Nici nu ma gandeam ca rocile Seyriu iti vor mari kh-ul.
    Avantajul unui forum dedicat si organizat. Cei cu experienta ajuta novicii,cu sfaturi,pareri,si...reprosuri cateodata,dar contructive,dupa parerea mea

    L.E. din greseala am dat reply si nu am editat postul vechi

  8. #16
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Acum mi-am adus aminte, dupa ce am vazut imaginile cu testul JBL NO3, ca am avut si eu odata o problema cu un test JBL. Al meu era de amoniac. Mi se terminase cel Tetra si am cumparat un JBL, fiind inca cu acvariul in perioada de ciclare . Am facut primul test si a reiesit ca aveam 0 amoniac. Eu am facut ciclarea fara pesti ,turnand solutie de 20% amoniac in apa (nu mai tin minte cati ml puneam dar am un link salvat in bookmark catre site-ul care calculeaza). Al doilea test l-am facut la 30 de minute dupa ce am pus amoniac, si a reiesit ca aveam tot 0 mg . L-am dus frumos inapoi si mi-au dat alt test JBL. Am refacut testul dar tot 0 mg. A doua zi m-am dus la magazin si l-am schimbat cu un test sera cu care a iesit o concentratie de 3mg/l ceva de genu' din cate imi aduc aminte. Asadar, s-ar putea ca rezultatul sa fie eronat.

  9. #17
    Member alexandru_2487's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Moreni/Targoviste,Dambovita
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes
    A doua zi m-am dus la magazin si l-am schimbat cu un test sera cu care a iesit o concentratie de 3mg/l ceva de genu' din cate imi aduc aminte. Asadar, s-ar putea ca rezultatul sa fie eronat.
    ..S-au terminat fondurile pentru săptămâna asta, am dat comandă de o altă pungă de substrat și de o foarfecă. 120 lei, așa..fără să-i simt,s-au dus.Așa că de un test nou, nici vorbă pentru moment. Mâine/poimâine poate fac rost de o altă sursă de apă pentru masurători (de la cumnatul meu), sunt curios ce rezultate îmi dă testul.

  10. #18
    Senior Dan Hîncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    parerea mea e ca te opintesti prea tare in teste - mai ales in ala de no3. ce ai cu el? poa' sa fie si 50ppm -poate sa fie si 100.
    si da, cam acum ar trebui sa inceapa sa creasca +/- o saptamana/2
    amoniacul tre sa fie spre 0 si nitritii la fel (no2) - ca sa fie safe sa bagi pesti

    n-o sa te ocoleasca nici algele - stai fara liniste! un bazin mic are inertie mica - orice deget bagi in el, s-a deranjat!
    lasa-l sa se aseze fara prea mari batai de cap - intr-o luna (de aici incolo) va fi beton!

  11. Likes alexandru_2487, dandumitru liked this post
  12. #19
    Member alexandru_2487's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Moreni/Targoviste,Dambovita
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by hadul View Post
    parerea mea e ca te opintesti prea tare in teste - mai ales in ala de no3. ce ai cu el? poa' sa fie si 50ppm -poate sa fie si 100.
    si da, cam acum ar trebui sa inceapa sa creasca +/- o saptamana/2
    amoniacul tre sa fie spre 0 si nitritii la fel (no2) - ca sa fie safe sa bagi pesti

    n-o sa te ocoleasca nici algele - stai fara liniste! un bazin mic are inertie mica - orice deget bagi in el, s-a deranjat!
    lasa-l sa se aseze fara prea mari batai de cap - intr-o luna (de aici incolo) va fi beton!
    Sper să treacă mai repede perioada aceasta, să aduc peștișorii/creveții, dacă stau până în noiembrie,nu prea mai trimit magazinele online. Algele până acum m-au ocolit, nu am văzut așa ceva prin acvariu, însă știu că vor apărea mai devreme sau mai târziu.

    În altă ordine de idei, vineri am umblat în acvariu, a sosit substratul de la domnu' Jivulescu. Am scos toate plantele, am stabilizat pereții din background pentru a forma acea "cale", am completat cu substrat, apoi replantare...din nou nervi cu Monte carlo. Îmi pare rău că nu am avut apă disponibilă să fac cum mi-a zis domnu' Dan, abia astăzi voi scoate cartușul de NPS și voi face vreo 10 ltr apă RO.

    Noi poze:


    Nu am avut timp să scot toate accesoriile din acvariu, am făcut poze în grabă. Cei care aveți acvarii mici, cum vă descurcați cu poziționarea accesoriilor? Este destul de dificil când ai un acvariu așa mic. Mă gândesc pentru viitor să renunț la filtrul hang-on și să iau un filtru sun-sun nano de la Cristi, cu un atomizor inline, așa aș scăpa de difuzorul ceramic si de in-ul de plastic de la filtrul de substrat, dar asta înseamnă să renunț la filtrul de substrat, eventual și la skimmer-ul eheim.Ce ziceți?



  13. #20
    Member alexandru_2487's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Moreni/Targoviste,Dambovita
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes

    Tristete mare,mon cher.

    Revin cu update la micul meu proiect. Din păcate, nici vorbă de progres. Se pare că plantele nu se dezvoltă cum trebuie și îmi vine să-mi smulg părul din cap de atâta oftică.
    Attachment 43835 Attachment 43836 Attachment 43837

    Pe 05 octombrie am observat că plantele nu se simt bine,drept urmare am modificat cantitatea de fertilizant,am pus 1ml micro/macro(recomandare producător 1 ml/30ltr.). Pe 15 octombrie am umblat și la perioada de iluminare, prima lampă de la 14-22(8 ore), a doua lampă de la 16-19, dar tot nu cred că este de ajuns. Totuși, cred că ar trebui să măresc puțin atât cantitatea de fertilizant cât și perioada de iluminare pentru a doua lampă.

    Blyxa are frunze tinere, verzi,dar se topesc în timp; MonteCarlo nu se îndesește deloc, Staurogynele încep să piardă frunzele, iar planta din stânga poza 2 arată clar lipsa luminii (apropo,din poza 2, știe cineva cum se numesc plantele?).

    Singurul lucru bun, au apărut creveții sakura, vreo 20 bucăți de la colegul Cornel69. Se simt bine în acvariu, mâncăcioși și tot timpul mișună prin acvariu. Pe viitor aș mai adăuga și niște red/black crystal.

    Am uitat să menționez faptul că am achiziționat soluții noi de calibrare de la JBL și am început să fac calibrarea sondei. Surprindere mare:
    -pregătesc câte 5 ml soluție(ph7,ph4,apă distilată);
    -scot sonda din acvariu, o pun în apa distilată;
    -introduc sonda în soluția de calibrare ph7, controlerul arată 6,74 după câteva minute,apoi reglez ph7 din controler să arate 7;
    -pun sonda din nou în apa distilată și apoi în soluția tampon ph4, controlerul arată 3,68 după câteva minute,reglez scope din controler să indice 4;
    -după setarea controlerului,zic să măsor vechiile soluții tampon: la soluția ph7 îmi arată 6,75, la soluția ph4 îmi arată 4,33.
    Diferențe destul de mari,zic eu.

    Dar....ce fac eu cu plantele?Reamintesc faptul că lămpile au 11w fiecare și fertilizantul pus din 5 octombrie este de 1 ml(micro/macro). Să adaug separat ceva fier? Ce sfaturi îmi dați?

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •