Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 25

Thread: Cumpăr / Accept

  1. #11
    Junior Member Alecsk's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Brasov
    Posts
    38
    Post (Dis)Likes
    Revin! Între timp am găsit un acvariu identic cu al meu, la un preț avantajos. Mâine merg să-l procur.

    Dacă totul decurge bine m-ar interesa să știu de unde pot achiziționa niște plăntuțe și unde pot vedea compatibilitatea între pești, pentru că am unele ''dorințe'' deja...


    Seară faină!

  2. #12
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    E bine ca ai gasit unul identic si la pret bun. Poate intre timp iti repari acvariul si vei avea doua E o experienta si asta
    Legat de plante, pot sa-ti recomand pe cineva din Bucuresti (varietate foarte mare) http://forum.acvarist.ro/showthread....ghlight=plante
    Ce zici de astfel de pesti Aphyosemion australe, Fundulopanchax gardneri (cauta pe Google)?
    MEMBRU ARK

  3. #13
    Junior Member Alecsk's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Brasov
    Posts
    38
    Post (Dis)Likes
    Chiar din București voi lua mâine acvariul. Ar fi o idee!
    Cât despre pești, sunt superbi... Însă nu știu cu ce îi pot învecina și nici cât de pretențioși și scumpi sunt. Hmmm!

  4. #14
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vârteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    Pestii nu sunt scumpi, dar asta depinde ce inseamna scumpi pentru tine. Sunt foarte rezistenti. Cauta filmulete pe youtube cu pestii astia in salbaticie.
    Aphiosemion sunt ambele specii, mai nou. Taxonomia s-a schimbat de 1-2 ani.
    Am avut si australe si gardneri si pot sa-ti spun ca doar australe a stat mai mult timp cu pesti mici in bazin. La un moment dat le-am pus niste RCS cu gandul ca vor avea si hrana vie si am ramas placut surprins sa vad pui de creveti printre plante.
    Gardneri sunt oportunisti si nu refuza nimic din ceea ce le poate intra in gura (crebeti, guppi, puii lor, etc). Dar compenseaza prin comportament si colorit.

  5. Likes Alecsk, marko liked this post
  6. #15
    Junior Member Alecsk's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Brasov
    Posts
    38
    Post (Dis)Likes
    Am rezolvat cu acvariul, pe scurt...l-am înlocuit.

    Peștii care l-au însoțit sunt bine, s-au acomodat. Niciun fel de incident. Așadar, vreau să vă rog să-mi spuneți ce nu se ''pupă'' în următoarea listă de peștișori, care mi-ar plăcea să se plimbe prin acvariul meu:
    Botia
    Ancistrus
    Somn cântător (nu știu altă denimire, așa mi s-a zis)
    +
    Corydoras
    Labeo
    Rasbora
    Apteronotus Albifrons
    Pisică de sticlă
    Poate și Ramirezi
    Barbus?
    Și dacă nu merge această combinație din cauza Barbușilor, ar merge Killifish? Sau ar merge oricum?

    P.S: Încă nu mi-ar strica un pont pentru plante ieftine în Brașov...
    Last edited by Alecsk; 26-08-2016 at 09:22.

  7. #16
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Asa este, barbusii sunt cam agresivi. Dar, Ancistrus si Corydoras pot fi pusi practic cu orice fel de pesti, ei isi vor cauta de treaba pe la substrat, prin toate coltisoarele etc.
    Nu ti-as recomanda sa pui mai mult de 3-4 specii diferite in acelasi bazin.
    Cand am avut barbusi, aveam in 120 litri 3 specii de barbusi+conchonius+Cory si a fost foarte bine. I-am avut cativa ani. Asum am trecut la Killifish. Nu as pune killi decat cu ancistrus, cory si poate rasbora (killi mai pasnici ex. australe).
    Botia nu am avut, dar stiu ca cresc mari si nu pot fi pusi decat tot cu sanitari sau alti pesti pasnici.
    MEMBRU ARK

  8. #17
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Acum ce pesti ai, primii trei?
    MEMBRU ARK

  9. #18
    Junior Member Alecsk's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Brasov
    Posts
    38
    Post (Dis)Likes
    Îmi place cu specii variate (mai ales că am deja 3) și mă gândeam că ar fi în regulă dacă aș găsi un ghid cu poziționarea peștiilor în acvariu în funcție de specie.
    Oare dacă iau un banc de ~10 Barbus, vor avea treabă cu alții? Sau să renunț total la idee?
    Iar Labeo am înțeles că n-ar avea treabă cu nimeni dacă ar fi singur de aceeași specie. E adevărat?
    Killifishii sunt vioi sau colorează acvariul doar estetic?

  10. #19
    Junior Member Alecsk's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Brasov
    Posts
    38
    Post (Dis)Likes
    Da! Primii 3.

  11. #20
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Killifish gardneri sunt foarte vioi, si au si colorit frumos. De obicei, noi tinem speciile de killi separate, pentru ca la reproducere sa fie linia curata. Dar ei pot fi tinuti si cu alti pesti, fara cozi voal.
    Eu, de labeo nu stiu.
    Barbusii nu vor avea treaba cu alti pesti activi, rapizi si fara cozi ca la guppy (pe care le-ar musca).
    MEMBRU ARK

  12. Likes Alecsk liked this post
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •