Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 25

Thread: Acvariul sotiei

  1. #11
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by marian4232 View Post
    Te invit sa discuti cu ea si sa o intrebi toate operatiunile care le-a facut/face la acvariu
    Dupa cum am spus primesc invitatia !
    Daca nu esti plecat in concediu, programam o intalnire de afaceri ?
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  2. #12
    Aquarium expert marian4232's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Trafic Greu
    Posts
    2,330
    Post (Dis)Likes
    Sunt in intalniri de afaceri pana la sfarsitul lunii august )
    Dane, macar daca vii in vizita, sa ai ce vedea. Acvariile sunt nearanjate momentan.
    A crescut mossul ca nebunul in ambele bazine. Am planuit o tunsoare masiva dar mai intai sa se mai intinda gazonul.

  3. #13
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Pregateste-te cu pensete si nervi de otel sa culegi mossul de pe gazon . Cred ca am albit cam cu 20% mai mult de cand am tuns prima oara mossul.

  4. Likes marian4232 liked this post
  5. #14
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Asta patesc si eu. Si mai grav la mine, este ca sa imprastiat prin tot bazinul riccia fluitans, am invazie, este foarte greu de scos din gazon, dar si mai greu este sa controlezi toate miscarile de extractie in asa fel incat sa nu se destrame bucati din planta. Altfel, elimini un pot dintr-un loc si va creste in alt loc sau in mai multe locuri. Christmas moss este o alta problema, mai ales ca are caracteristica de a se agata de orice, dupa indepartarea lui de pe substrat, piatra, lemn sau orice altceva crezi ca ai scapat de el , dar acolo mai ramane o bucatica mica aproape invizibila din care incepe sa se dezvolte iara un nou pot. Eu am inceput sa renunt la scosul moss-ului din gazon, tund odata cu gazonul si cu asta gata.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  6. Likes Iliescu Mihai Ulmis liked this post
  7. #15
    Aquarium expert marian4232's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Trafic Greu
    Posts
    2,330
    Post (Dis)Likes
    Eu prefer sa il tund iar restruile le trag pe furtun cand schimb apa.
    Nu am fost nevoit sa tund masiv pana acum deci e posibil sa fie o bataie de cap mai mare decat ma asteptam.

  8. #16
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by marian4232 View Post
    Eu prefer sa il tund iar restruile le trag pe furtun cand schimb apa.
    Nu am fost nevoit sa tund masiv pana acum deci e posibil sa fie o bataie de cap mai mare decat ma asteptam.
    Asa am incercat prima oara, cand am tuns mossul, sa le trag cu un furtun. Avea cam 5 cm firul de java moss. S-a dus la fund, s-a asezat pe staurogyne, s-a dus printre plantele stem (filtrul era oprit) , s-a dus prin spatele radacinii din acvariu de nici nu puteam sa ajung cu furtunul la el. Il culegeam cu penseta. E atat de usor firul incat se plimba prin apa la cea mai mica miscare a apei. Pana la urma am terminat treaba etc. Dupa vreo luna de zile am obs. ca s-a prins de lava stone printre radacinile anubiasului, de pietricele substratului intre tulpinile plantelor stem, pe baza radacinii etc. L-am smuls de pe acolo dar degeaba tot au ramas bucatele din el. Pietricelele cu moss a trebuit sa le scot cu totul asa de bine se prinsese. Dintre staurogyne am putut sa il scot doar cu penseta, firicel mic cu firicel mic ca micul chinez. Eh si acum dupa aproape 1 an de la prima operatiune, am moss pe toata baza radacinii , deci mai mult moss de tuns, pe lava stone cresc fire-firicele pe care le smulg de fiecare data si gasesc mereu fire printre alte plante, mai ales la in-ul filtrului. La un moment dat crescusera cateva fire si pe plasticul incalzitorului inspre geam si le-am observat cand am scos incalzitorul sa il spal. Ultima data, m-am enervat asa de tare dupa vreo ora de tuns si prins cu plasa de pesti firele ce cadeau, ca am inceput sa il smulg de peste tot cu mana, si se pare ca am reusit sa il mai raresc de pe radacina. Mi-e groaza ca peste vreo 2 saptamani iar trebuie sa dau iama prin el.
    Uite, cum arata radacina cand l-am prins de ea
    http://img.plici.ro/image/0A8

    cum arata in aprilie:
    http://img.plici.ro/image/iuA

    si cum arata acum :
    http://img.plici.ro/image/wkp

  9. Likes marian4232 liked this post
  10. #17
    Member MariusMinu's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Giurgiu
    Posts
    204
    Post (Dis)Likes
    O setare destul de reusita. Astept poze cu evolutia. Spor!
    .............
    Am cam lipsit la lectia in care s-au predat tipurile de Moss si metodele de ingrijire/intretinere...asa se face ca eu mereu am jumulit excesul de moss. . Foarfeca am folosit-o doar pentru mici retusuri, inainte de poza finala.

  11. Likes marian4232, dandumitru liked this post
  12. #18
    Aquarium expert marian4232's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Trafic Greu
    Posts
    2,330
    Post (Dis)Likes
    Dupa cum era de asteptat, acvariul a suferit ceva mici modificari.
    M-am laudat prea devreme ca Mihaela face aquascaping. La cat de repede i-a intrat in sange, la fel de repede i-a iesit .
    Asa ca am preluat acvariul lasat in paragina si am trecut la urmatorul nivel.

    Mai e ceva de lucru dar am timp pana la sfarsitul lunii Noiembrie (data limita de inscriere la concurs).






  13. #19
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Si eu era sa sa spun ca arata mai bine ca al tau !
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  14. #20
    Aquarium expert marian4232's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Trafic Greu
    Posts
    2,330
    Post (Dis)Likes
    Poate , dar e tot al meu acum.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •