Results 1 to 3 of 3

Thread: La ... Lido (200)

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes

    La ... Lido (200)

    Incep acest topic despre acvariul meu.
    Se numeste "La ... Lido" deoarece DEX zice cam asa: LÍDO Cordon litoral îngust, alcătuit din nisipuri și aluviuni fine, caracteristic țărmurilor joase ale M. Adriatice. Si mi-a placut cum l-au numit cei de la Juwel.

    A venit sub forma de kit, cu iluminat, filtrare, incalzire si stativ incluse, care mi-au placut toate si le-am pastrat. Pe langa am completat cu incalzitor de substrat, substrat, pietre, si alte nimicuri.

    Dupa ce a stat 2 luni in functiune fara pesti, acum este "casa" pentru 5 molly (3 negri, un(a) galben(a) si un mascul galben-negru) plus inca trei puisori care sunt prea mici ca sa fie identificati, fiind inca transparenti in mare parte, foarte posibil sa fie guppy.
    Am ales varianta viviparilor pentru ca nu am foarte mult timp sa dedica acvariului, chiar si daca as vrea, dar totodata nu vrea sa renunt la acest hobby.
    PH-ul arata in jur de 8 acum, a fost tratat cu Prodibio dupa 2 saptamani de stat fara pesti. Pana acum testele nu arata nimic anormal in apa.
    Si acum si in imagini: Inceputul:
    IMG_20160622_182911.jpg
    Undeva ... intre timp (cu ceva substrat JBL) :
    IMG_20160622_191117.jpg
    Si acum arata cam asa:
    IMG_20160718_134418.jpg

    Pestii sunt donati de un prieten (multumesc Vlad), plantele si melcii prin bunavointa lui @victor z si accesoriile din diverse magazine.
    Inca mai lucrez ....
    Last edited by ipman2; 18-07-2016 at 20:21.

  2. #2
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Bine ai venit si ape limpezi iti doresc!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    Multumesc, din fericire e limpede. Doar substratul de la JBL mai lasa in apa cate un "norisor" dar il potoleste repede filtrul.
    Si apa e usor maronie pentru ca am incercat sa scad PH-ul usor cu "peat".

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •