Results 1 to 10 of 10

Thread: Un sfat prietenesc, va rog :)

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2
    Post (Dis)Likes

    Un sfat prietenesc, va rog :)

    Salutate tuturor!
    Este prima mea postare pe acest forum si vreau sa va zic ca de mult timp caut persoane pasionate despre acest hobby si de aceea am apelat la frumoasa comunitate de pe acest forum.
    Am un acvariu mic de numai 25l si l-am primit cadou de aproximativ 2 saptamani. Pana acum mi-au murit multi pesti pana m-am hotarat sa fac un pic de research in domeniu si mi-am dat seama ca am un setup ok si ca problema sunt pestii. Nu e ceea ce va ganditi : am filtru, termometru, iluminare, plante, solutii pentru apa.
    Din pacate, cred ca nu detin cantitatea suficienta de pesti deoarece am 2 carasei de aproximativ 4-5 cm si 4 female Betta (masculul a murit). M-am interesat pe net si am aflat ca un caras are nevoie de 40-50l si cu toate ca tin la ei (sunt niste exemplare minunate), prefer sa-i donez decat sa-i chinui. Problema este ca femelele Betta sunt rapitori si nu as vrea sa raman cu ele, in eventualitatea in care as mai cumpara vreo 2 pesti mai mici, deoarece risc sa-i omoare.
    Ce sfaturi imi dati? Daca as dona toti pestii care ii am acum, cu ce i-as putea inlocui si cam cati la numar ar incapea intr-un acvariu de 25l ?
    Va multumesc in avans

  2. #2
    Junior Member rxget's Avatar
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Timisoara
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes
    Nu cred ca ai facut un research prea bun. Daca acvariul are doar doua saptamani, inseamna ca nu a fost ciclat cum trebuie, iar pestii au murit din cauza amoniacului nu din cauza lor. Betta si cu carasii nu merg in acelasi acvariu, au nevoi diferite si ai citit bine ca acvariu este prea mic. Pentru acvariul tau fiind la inceput iti sugerez un singur mascul de betta pana inveti. Poti sa ne spui cati pesti aveai initial?
    Last edited by rxget; 13-07-2016 at 01:09.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2
    Post (Dis)Likes
    Pai initial am avut 17 pesti...stiu enorm. Nu am mai cumparat nimic de atunci. As vrea sa-i dau pe toti cei 6 ramasi si sa-mi iau numai pesti de dimensiuni mici: guppy, zebre, neoni, sanitari. Ce combinatii din acestea merg mai bine si cati pesti pot sa am in 25l?

  4. #4
    Junior Member rxget's Avatar
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Timisoara
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes
    https://instagram.ftsr1-1.fna.fbcdn....47009770_n.jpg
    Uite aici un acvariu de al meu cu 9 neoni, 2oto, 2corydoras. Guppy si zebre nu poti pune(au nevoie de spatiu sa inoate, fiind foarte activi). Neoni poti, si rasbora galaxy cum or zis ceilalti colegi.

  5. Likes Picardy liked this post
  6. #5
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Dupa ce ar fi ciclat acvariul, as pune max 10 pestisori de dimensiuni mici: un sanitar si cativa in card/grup neoni sau rasbora (sunt frumosi), sau mai putini 4-5 dintre characidae (barbus-conchonius). In medie - 1 cm de peste la litru
    MEMBRU ARK

  7. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    PLOIESTI
    Posts
    32
    Post (Dis)Likes
    1 cm de peste ADULT, nu cat au la achizitionare.

  8. #7
    Junior Member Doru.C's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    brasov
    Posts
    81
    Post (Dis)Likes
    poti incerca un acvariu cu un pic de gazo si 2-3 plante sub forma de tufe si maximum 5-7 neoni

  9. #8
    Junior Member Doru.C's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    brasov
    Posts
    81
    Post (Dis)Likes
    gazo=gazon scuze

  10. #9
    Junior Member Doru.C's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    brasov
    Posts
    81
    Post (Dis)Likes
    sau un pic de gazon 2 cory panda si 15 creveti RCS

  11. #10
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Nu baga unul sau 2 corydoras (sanitari) in acvariu. Este un peste caruia ii merge bine daca sta in grup de 6 sau mai multi, altfel va sta foarte retras si va fi stresat cu predispozitie la imbolnaviri. Plus ca in functie de specie creste la vreo 5-6 cm. Eu as merge pe Boraras: brigittae,naevus, maculata etc sau tetra ember sau microrasbora galaxy. Cel mai bine , intra aici pt a iti face calculul de pesti/volum acvariu: http://aqadvisor.com/

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •