Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 49

Thread: Revenire

  1. #1
    Member Mios's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    236
    Post (Dis)Likes

    Revenire

    Ceva parca lipsea din casa, asa ca am revenit. Așadar:
    - bazin 60x30x30
    - lampa suspendată T5 cu 2x24w Giesemann
    - filtru extern Aquapro800
    - Co2 presurizat cu butelie 2l
    - substrat Aquabasis
    - red moor
    - dragon stone
    Urmează hidrocotyle japan, hem.cuba, staurogyne repens, si blyxa.
    Attached Images Attached Images

  2. Likes dandumitru, alinutz29, alex08 liked this post
  3. #2
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Ah, covorasul ala de baie, zgarie retina. Au in Decathlon un neopren/izopren pt fitness la 9 lei bucata , negru simplu sau prin hornbach un pad negru...sau un polistiren pana la urma, sau decupeaza-l pe asta dar fix la dimensiunea acvariului

  4. #3
    Member Mios's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    236
    Post (Dis)Likes
    Intr-adevar asa este. O sa merg pana la Decathlon sa caut ceva negru. Atrage mult privirea albastrul ala. Azi am cumparat si plantele de la dl.Victor, si sambata cel tarziu urmeaza sa bricolez reactorul extern de CO2, unde am filtrul efectiv, am reductiile, dar nu am teava de pexal care vine in interior, si robinetul acela pe care o sa intre furtunul de CO2, pentru ca pur si simplu nu stiu ce robinet sa ii pun acolo. Apoi plantarea si lansarea oficiala.

  5. #4
    Member Mios's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    236
    Post (Dis)Likes
    Aseara am pus apa in bazin, si bineinteles, cum nu se putea altfel, reactorul extern de co2, curge . Azi il refac cu caltzi, in loc de teflon...

    Si doua poze cu el lansat la apa. Pt moment piatra de pe crenguta din dreapta trebuie sa ramana acolo, iar reactorul Ferplast(care isi face treaba de minune), va fii inlocuit cu reactor extern sau difuzor.

    http://img.plici.ro/image/wKa

    http://img.plici.ro/image/wKb
    Last edited by Mios; 10-07-2016 at 13:51.

  6. #5
    Member Mios's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    236
    Post (Dis)Likes
    Are idee cineva de ce imi indica cu culoarea albastra in testerul permanent de co2? Pana aseara era pe verde deschis. Butelia e plina, co2 se injecteaza ca pana acum, 1b/s, reactorul Ferplast isi face bine treaba. Mentionez ca substanta aceea are cca.2 ani de cand am cumparat-o.

  7. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    98
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Mios View Post
    Are idee cineva de ce imi indica cu culoarea albastra in testerul permanent de co2? Pana aseara era pe verde deschis. Butelia e plina, co2 se injecteaza ca pana acum, 1b/s, reactorul Ferplast isi face bine treaba. Mentionez ca substanta aceea are cca.2 ani de cand am cumparat-o.
    Ai schimbat cumva soluția din test?

  8. #7
    Member Mios's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    236
    Post (Dis)Likes
    Am schimbat-o acum 2,5 ore. Acum imi arata verde. Un verde mai īnchis decāt era inainte. Inainte era pe galben aproape.

    LE: Intre timp am schimbat si neoanele. Cele Giesemann cu care am luat lampa aveau probabil multe ore de folosire si luminau destul de slab. Momentan lampa functioneaza cu un tub nou T5 24W Osram 865, iar diferenta este vizibila. Peste cca. 2 saptamani o sa mai adaug un neon similar.
    Last edited by Mios; 12-07-2016 at 22:42.

  9. #8
    Member Mios's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    236
    Post (Dis)Likes
    Dupa o saptamana de viata, ușor ușor īncepem si o fertilizare, cu Vimi all in red. Sunt curios de rezultatele fertilizării cu acest produs...
    Attached Images Attached Images

  10. #9
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Nu era rau daca ai fi inceput sa fertilizezi mai devreme. O solutie de micro elemente si potasiu separat, era foarte bine pentru momentul de dupa plantare.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  11. #10
    Member Mios's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    236
    Post (Dis)Likes
    Am inceput sa fertilizez cu jumatate din doza specificata de producator, acum 4 zile. Deh... mi-e frica de alge. Oricum, la volumul mic de apa al bazinului trebuie rabdare si precautie maxima. Faza mai rea e ca unele frunze ale Hydrocotyle Japan, s-au topit si au disparut. :(

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •