Results 1 to 8 of 8

Thread: Aquael shrimp set smart 20l sau 30l?

  1. #1
    Base member Pavel.Cristian's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Targoviste , Dambovita
    Posts
    471
    Post (Dis)Likes

    Question Aquael shrimp set smart 20l sau 30l?

    Va salut ,am si eu nevoie de parerile voastre.
    Ideea este ca vreau sa imi fac un nou nano cu seturile de la aquael si anume astea noi shrimp set smart de 20l sau 30l . Singura mea nelamurire sta in acea lampa led si anume ca la cel de 20l sa zicem ca ar fi de ajuns(25x25x30) , dar la cel de 30l (29x29x35) nu ar fi de ajuns zic eu (in plus ca are si adancimea de 35cm) ,iluminarea este identica lampa led 6w 8000k. Rog detinatorii de asemenea seturi sa se dea cu parerea si un feedback la acestea va rog mult . Diferenta la pret este foarte mica ,dar iluminarea ma da un pic inapoi la cel de 30l...astept pareri.
    Cu respect !
    Fara semnatura

  2. #2
    Member Killick's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    137
    Post (Dis)Likes
    Salut!

    Eu cred ca cel mai bine ar fi sa spui ce anume vrei sa tii in acel nano. Daca il vrei stric pentru creveti si moss, eu zic ca acea lampa este suficienta... Daca vrei sa tii si ceva plante mai pretentioase, atunci cred ca va trebui sa te gandesti la o alta varianta.

  3. #3
    Base member Pavel.Cristian's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Targoviste , Dambovita
    Posts
    471
    Post (Dis)Likes
    Va fi si moss, va fi si HC si alte plante dificultate medie spre dificila sa zic asa.De aici si intrebarea celor care au acest set sau aceasta lampa ,daca sunt multumiti de acesti 6w led 8000k....
    Am rupt google-ul in doua si alte forumuri straine.Nimic sa ma lamuresc.Pana la urma v-oi lua setul de 30l doar pentru acei cm in plus si v-oi vedea in timp daca sunt multumit de iluminarea stock (cu toate ca nu cred)...
    Astept totusi pareri in continuare,trebuie sa aibe cineva de pe aici acest set.
    Fara semnatura

  4. #4
    Junior Member rxget's Avatar
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Timisoara
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes
    Salut,
    Detin setul de vreo doua-trei saptamani, pentru plantele care doresti tu nu cred ca o sa fie suficient, in plus nu stiu daca o sa iti placa culoarea(8000K), in opinia mea este un pic cam rece. Per total, pentru pretul la care este cred ca se merita sa il incerci.

  5. Likes Pavel.Cristian liked this post
  6. #5
    Base member Pavel.Cristian's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Targoviste , Dambovita
    Posts
    471
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by rxget View Post
    Salut,
    Detin setul de vreo doua-trei saptamani, pentru plantele care doresti tu nu cred ca o sa fie suficient, in plus nu stiu daca o sa iti placa culoarea(8000K), in opinia mea este un pic cam rece. Per total, pentru pretul la care este cred ca se merita sa il incerci.
    Nu am nici un fel de problema cu culoarea , stiu ca o sa fie ceva mai rece decat sunt eu invatat cu un 6500k , dar e ok. Multumesc mult ptr parere , intr-adevar se merita pentru ca are niste finisaje de calitate si sticla in sine este foarte buna ca si claritate. Cat despre performanta lampii ,cum am mai zis nu ma astept sa fie de ajuns , dar asta este o sa incep direct si cu o instalatie de co2 + linie fertilizare + substratul fertil .Chestia este ca vroiam sa incep setupul fara co2 ca nu prea dispun de toti banii necesarii ,dar v-oi face un efort .Revin si eu cu un feedback peste ceva timp si poze doveditoare PRO sau CONTRA iluminarii stock acestui set.
    Cu respect ! Ape limpezi.
    Fara semnatura

  7. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Pavel.Cristian View Post
    Revin si eu cu un feedback peste ceva timp si poze doveditoare PRO sau CONTRA iluminarii stock acestui set.
    Cu respect ! Ape limpezi.
    Sper ca nu e prea devreme pentru un feedback, dar as fi curios ce concluzii ai tras pana acum. Vreau sa i-au si eu unul si nu stiu ce varianta sa aleg mai ales ca diferenta de pret e mica dar iluminarea s-ar putea sa fie insuficienta.

  8. #7
    Senior Member catalos's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,798
    Post (Dis)Likes
    Clar 30
    cătălos

  9. #8
    Base member Pavel.Cristian's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Targoviste , Dambovita
    Posts
    471
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Bamse23 View Post
    Sper ca nu e prea devreme pentru un feedback, dar as fi curios ce concluzii ai tras pana acum. Vreau sa i-au si eu unul si nu stiu ce varianta sa aleg mai ales ca diferenta de pret e mica dar iluminarea s-ar putea sa fie insuficienta.
    Scuze de intarziere , sper ca nu e prea tarziu . Eu mi-am luat setul de 20l si pot sa zic ca sunt foarte multumit de iluminarea stock.Imi merg bine plantele. Nu stiu la setul de 30l daca o fi de ajuns , dar cred ca da ... E puternica rau lampa asta micuta spre uimirea mea.
    Filtru - jet puternic si super silentios , ( minus - ca medii filtrante poti folosi doar burete )
    Incalzitorul - micut , elegant ( minus - nu poti seta gradele ,este presetat la 25 grade +- 1grad)
    Sticlaria si finisaje - perfect
    Fara semnatura

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •