Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: Salutari...si intrebari!! ^^

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes

    Red face Salutari...si intrebari!! ^^

    Bine v-am gasit, dragi forumisti si "pestologi", sunt Alin, din Bucuresti si ma bucur ca in sfarsit fac parte din comunitate. Detin un acvariu sh (diversa, cred) de 60l, l-am achizitionat de pe olx. Serveste drept adapost (o perioada) pentru 5 molly si 6 xifo, si mai nou pentru o gasca de puisori de xifo (5-9???) care se pare ca au supravietuit mamei lor. Povestea a inceput prin februarie, de la un xifo tinut de un amic din Targoviste intr-un borcan de 5l. Apa era neagra ^^ si el respira cu greu, numai la suprafata...asa ca in urma mai multor vizite mi-am luat inima in dinti si l-am rugat sa mi-l dea mie. Planul era sa fac un acvariu mic (10-15l) pentru el, pe care sa-l tin ca decor la birou. Nu stiam nimic despre pestisori, asa ca m-am dus cu copilul adoptiv intr-o sticla de 2l la un nene din pasajul Obor, ca sa-mi spuna cum pot face un mediu ideal pentru acest peste. (nici nu stiam ce specie este). Am achizitionat de la dansul putin pietris, granulatie bob de orez, putina planta de suprafata (am aflat ca este riccia) si inca o planta a carei denumire nu o cunosc, dar o veti vedea in poze. M-a convins sa mai iau 2 black molly(nu cunosc sexul) si 4 xifo (1 mascul si 3 femele), pentru ca se pare ca xifo este peste care umbla in gasca, cu tovarasii lui. De asemenea mi s-a spus ca molly xi xifo pot face dragoste si procrea intre ei, lucru in privinta caruia nu m-am lamurit pana acum. Cetateanul cu pricina m-a sfatuit sa "nu umblu pe internet" si sa-l ascult doar pe el, numai ca nu m-am putut abtine. Astfel am aflat despre ciclul azotului, gh, ph, aerare prin valurire, medii de filtrare, tipuri de substrat si alte lucruri. Ma bucur sa va anunt ca in aceste luni am avut o singura victima, cumva ironic, exact pestele pe care l-am adoptat (am fost avertizat ca este prea slabit si nu sunt sanse sa supravietuiasca, dar am incercat). Am mai aflat ca acvariul meu este extrem de mic, drept urmare l-am achizitionat pe cel de 60l. Folosesc un filtru Aquael turbo 500. Ca lumina am 1 neon no name 8w t5 6500k si un Philips TL-D 840 15w. Am uitat sa precizez ca mai am si o invazie de melci, care am inteles ca daca nu deranjeaza vizual pot fi tolerati datorita rolului pozitiv in sanatatea generala a acvariului. Nu am observat sa manance plante, doar locuiesc pe ele si se inmultesc teribil.
    Toate bune si frumoase pana aici, dar, la vreo luna dupa achizitionarea filtrului performant, am observat cateva probleme. 1 la mana plantele mele sunt galbene, cu frunzele mancate. Am renuntat la riccia care se inmultise pe toata suprafata noului acvariu, blocānd lumina. Dupa inca o saptamana, nu am observat o ameliorare in sanatatea plantelor, asa ca am achizitionat un ingrasamant din maxi pet, "sera florena". Plantele nu sunt mai bine, doar au capatat o tenta rosiatica. Apoi am renuntat la functia de aerare a filtrului, bazandu-ma pe aceasta aerare prin valurire, despre care am citit ca este la fel de eficienta dar elimina mai putin co2 din apa (m-am gandit ca le-o fi foame). Cu toate astea, doua din cele 3 soiuri de plante sunt aproape pierdute. O alta problema o am cu pestii care se retrag adesea in masa la suprafata si par sa "bea" apa cu aer. Schimb 15l saptamanal, cu apa statuta 48+ hr in acvariul vechi, mic. mentionez ca din start apa de la mine de la robinet are clor zero, dar totusi o las pentru ca am citit ca pot fi alte substante daunatoare. Ii hranesc cu fulgi portocalii o data pe zi, sunt innebuniti dupa ei. Ciclarea acvariului nou am facut-o treptat, intai am pus substrat + apa, apoi filtrul nou, am stors buretele vechi in el, am adaugat apa din vechiul acvariu pe masura ce trecea timpul. La aproximativ o saptamana am pus plantele, apoi am adaugat 4 xifo la inca o saptamana, apoi la inca o saptamana restul. Am cumparat test de apa de la JBL, valorile sunt:

    clor - 0 (doh!!)
    ph ~7.5
    kh ~ 7
    gh ~ 7
    no2 - 0
    no3 < 50 dar nu sub 25, cum am inteles ca este ideal :(

    nu am decoruri colorate, artificiale, decoruri calcaroase sau chestii care se pot descompune. temperatura apei este de 26g, am urcat-o la 29 cānd am vazut ca incepe gagica sa scoata pui, pentru ca am inteles ca o ajuta sa se dilate si sa nasca usor. ceilalti pesti i-au ingorat pe micuti, doar ea i-a devorat cu mare spor. am improvizat o racire dintr-un ventilator de 120mm de pc pe care l-am adaptat la un port usb si pe care il alimentez cu un incarcator de telefon mobil. dezavantajul ar fi ca imi evapora apa repede (racind-o in proces) dar am tinut temperatura la 26-27g prin aceasta perioada de canicula. Lumina o tin aprinsa 8-10 ore pe zi, soarele nu bate in acvariu, nu am alge.

    Mi-as dori sa ma ajutati sa elucidam misterul plantelor subnutrite, problema cu no3 mai ridicat, si pestii care urca sus...si mai ales daca exista o corelatie intre ele. (am inteles ca plantele consuma si no3). Una din femele xifo a imbratisat cauza LGBT si acum este baiat, iarasi, am citit ca se intampla cānd apa are anumite proprietati nepotrivite...

    Imi cer scuze pentru postul urias, am incercat sa ofer cat mai multe detalii.
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    12
    Post (Dis)Likes
    Salut, si eu am avut probleme cu plantele(se ingalbeneau urat de tot ) pana am aflat ca am putina lumina la acvariu de ~60 l , pe cand plantele cereau o lumina medie-puternica. 0,3w/l = lumina slaba ; 0,5w/l = lumina medie si parca 0,8w/l = lumina puternica. Eu aveam la inceput un singur neon de 18w , dupa care am mai adaugat unul si acum au crescut frunze noi de culoare verde. In legatura cu nitratii(NO3) nu stiu ce sa zic.. Eu am 75 la teste (posibil o usoara suprapopulare) , dar la tine nu stiu care ar putea fii problema incearca sa faci schimburi de apa, eu am facut 3 zile la rand cate 25 % si nici un rezultat ppate pe tine te vor ajuta schimburile de apa. Ape limpezi si bafta

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes
    Mai am un neon Phillips tl-d 54-765, il am de la persoana de la care am achiziționat acvariul de 60l. poate īl adaug..? ma gāndesc să nu fie prea multa lumină? dar īn orice caz am să īncerc., la fel și cu schimburile de apă zilnice. mulțam!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    12
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by sushi247 View Post
    Mai am un neon Phillips tl-d 54-765, il am de la persoana de la care am achiziționat acvariul de 60l. poate īl adaug..? ma gāndesc să nu fie prea multa lumină? dar īn orice caz am să īncerc., la fel și cu schimburile de apă zilnice. mulțam!!
    La cele doua neoane care ziceai ca le ai (8w, 15w) ii cam putin... Asta ar insemna ca ai 23w in total, 23w/60l = 0,38 e putin peste slaba, ceea ce rezulta ca ai nevoie de ceva mai mult, macar peste 0,5 (eu cu 2 neoane de 18w am 0,6) si pentru moment am observat ca plantele incep sa creasca la normele specifice sa zic asa... Uite :image.jpgimage.jpg image.jpg image.jpg Imi cer scuze in cazul in care imaginile au o calitate maj scazuta sau ai dificultati la vizualizarea acestora, daf aici vezi diferenta de crestere inainte si dupa adaugarea celui de-al doilea neon(daca te uiti bine o sa vezi si la mine plante galbene , dar cu frunze noi) si uite ai o poza de ansamblu :
    image.jpg

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes

    Thumbs up

    se vede foarte bine din poze si inclin sa iti dau dreptate. trebuie sa gasesc o metoda sa integrez cumva si celalat neon in capac, si cred ca am sa evit acel ingrasamant de la flora. am sentimentul ca nu imi ajuta deloc, ba din contra. multumesc, revin cu feedback in cateva zile!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    12
    Post (Dis)Likes
    Eu zic sa citesti cateceva si despre acel ingrasamant , poate iti va usura munca si daca nu iti intra un neon mare incearca sa adaugi unu mai mic , dar sa faci sa fie puterea de lumina peste 0,5 w

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by sm0k3r View Post
    Eu zic sa citesti cateceva si despre acel ingrasamant , poate iti va usura munca si daca nu iti intra un neon mare incearca sa adaugi unu mai mic , dar sa faci sa fie puterea de lumina peste 0,5 w
    https://www.sera.de/en/products/in_c...a-florena.html acesta este, nu stiu ce sa mai fac, a inceput sa ma scoata din minti faptul ca toti beau apa de sus. inainte aveam o pompa de aer cu burete, un acvariu ingramadit, un neon de debara si pareau mult mai fericiti, nici macar nu am "semi" ciclat acvariul, am pus apa de la robinet fara s-o declorinez, am facut doar un test si am vazut ca nu are clor, si nu ma atingeam de acvariu decat o data la o saptamana cānd schimbam 15-20% din apa. si era cristal si pestii fericiti, cel putin xifo faceau dragoste toata ziua. acum sunt atat de apatici si plictisiti...mosul din obor crescuse pesti inca din anii comunismului si m-a sfatuit sa ma tin departe de filtrele moderne ca nu sunt bune.. acum mi s-au uscat plantele si astept primele victime. si nici apa nu mai este asa clara ca in acvariul mic...

    http://www.aquael.com/en/products/ak...5-turbo-filter acesta este filtrul, este setat pe minim...filtrarea biologica este http://www.zoomania.ro/index.php/bio...00-aquael.html
    cu care a venit filtrul...are o consistenta poroasa, oare imi tulbura apa? am comparat acum propietatile apei de la robinet cu cea din acvariu si sunt absolut dar absolut identice, pana si nivelul de no3...ma gāndesc sa ii pun in acvariul de 15l...si sa ciclez ca la carte acvariul mare...dar ma tem ca nu va fi nicio diferenta si voi pierde din pesti /confused

  8. #8
    Junior Member raducu26's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Pascani
    Posts
    53
    Post (Dis)Likes
    Parerea mea este ca nu ai acvariul ciclat. Ai un test de amoniac?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by raducu26 View Post
    Parerea mea este ca nu ai acvariul ciclat. Ai un test de amoniac?
    nu am, am sa cumpar maine un test si am sa verific si acest aspect. am citit ca o metoda de reducere a amoniacului este schimbul de apa. treaba este ca indiferent daca schimb sau nu apa ( in ultimele 3-4 zile am schimbat zilnic 10-15l din total), pestii se manifesta la fel, inainte faceam acest schimb cam odata pe saptamana. mentionez ca pestii au perioade de ore intregi in care nu se ridica la suprafata, dar cānd se ridica incep sa bea...petrec ceva timp band, mai coboara... iarasi urca...
    am revenit pentru o jumatate de ora la aerare cu bule data la maxim, ca sa elimin varianta cu oxigenul, dar nu face o diferenta asa ca am redus-o ca sa nu fluctueze ph-ul.. cred ca am sa imi iau inima in dinti si am sa-l ciclez ca la carte, nu cum am procedat initial, numai ca nu stiu ce sa fac cu pestii, ma tem sa nu am victime

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes
    am atasat si o poza cu comportamentul. nu i-am observat sa respire greu, chinuit, cum faceau pestii de rau cānd se sufocau dupa ce ii bagam prin borcane in copilarie. pur si simplu "gusta' suprafata apei vreme de 10-15 sec dupa care isi vad de treaba si mai urca in peste cateva minute, dar e in permanenta cineva acolo sus "band" apa.
    l.e. nu stiu ce este acea iedera verde, singura planta care pare sa mai prospere, nu am gasit nicaieri pe internet ceva despre ea
    l.e. 2 scuze pentru postul dublu, am pierdut experienta cu forumurile ^^
    Attached Images Attached Images
    Last edited by sushi247; 30-06-2016 at 23:09.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •