Results 1 to 4 of 4

Thread: Amenajarea piscinei in iaz 38.000 L

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2
    Post (Dis)Likes

    Amenajarea piscinei in iaz 38.000 L

    Buna ziua,
    Doresc de la inceput sa-mi cer scuze daca nu este forumul potrivit pentru problema mea.
    Am o piscina din beton (finisaj cu beton special pentru impermeabilitate apa), construita din 2002, dimensiuni L=8m, l=3m, h=1,6m. Piscina este acoperita cu o cupola din policarbonat, in cadrul careia este un sector mobil pe sine, L=2m, care se poate deschide (pentru eventuala aerisire si ventilatie suplimentare).
    Piscina este prevazuta pe fund cu un mic sifon tip baie (diam. 100mm) conectat prin subteran cu pexal de 20 la un camin unde am filtrul mecanic, filtrul de declorinare si pompa de recirculare care retrimite apa in piscina printr-o alta conducta subterana de pexal. Eu spun ceea ce am, desi, din cele ce am citit pe acest forum, nu prea ajuta la un mic iaz.
    CE AS DORI SA FAC ?!
    As fi foarte interesat sa amenajez aceasta piscina intr-un mic iaz pentru a creste crapi comuni in scop pur ECONOMIC (numai pentru consumul propriu).
    Pe langa aceasta piscina, mai dispun de urmatoarele facilitati:
    - locuiesc la oras, cu sursa unica de apa reteaua publica si retea canalizare;
    - am in arenada 2 ha teren agricol de pe care primesc anual cereale (nu ma costa nimic);
    - am o mica moara pentru preparat uruiala (cresc anual aprox. 80 pui pentru consumul de carne al familiei si 8-10 gaini pentru oua); am citit pe un forum de piscicultura ca se poate da hrana la crapi uruiala din cereale;
    - sunt pensionar si am timp suficient.
    RUGAMINTEA mea este ca, cei cu experienta si cunostinte in domeniu, sa ma ajute cu sfaturi utile si constructive cu privire la:
    1. DACA ESTE POSIBIL SI DACA SE MERITA d.p.d.v. economic realizarea acestui proiect.
    2. Care ar fi dotarile minim necesare pentru aceasta amenajare si care ar fi costurile.
    3. Daca ar fi eficienta aceasta activitate de crestere crapi comuni.
    4. Care ar fi problemele legate de exploatarea acestui mini iaz.
    5. Ce metode ar fi pentru a contribui la mentinerea calitatii apei (plante pentru oxigenarea apei, pesti autosanitari etc.).
    Repet idea de baza: proiectul este dorit in scop strict ECONOMIC.
    Vreau sa subliniez ca acest proiect m-a "infierbantat" foarte tare si, de aceea, va rog sa-mi dati cele mai utile si constructive sfaturi.
    MULTUMESC ANTICIPAT !!!

  2. #2
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Salut!

    Nu este rentabil dpdv economic!!!

    In afara costurilor de amenajare care care nu sunt deloc neglijabile...vor mai fi si cheltuielile lunare pentru hrana pestilor, apa si energie electrica(cateva sute de ron!)...

    In niciun caz nu vei acoperi aceste cheltuieli lunare cu valoarea ,,productiei'' anuale de crap pt consum!!!!

    Daca luam in calcul si riscurile care sunt inevitabile in acest domeniu mai ales in cazul celor fara prea multa experienta in cresterea pestilor... din start acest proiect este destinat esecului!!!

    In afara celor mentionate mai trebuie luata in calcul si calitatea productiei(gustul)....care in cazul sistemelor recirculante lasa de dorit!!!

    Cu stima,

    Stefan
    Last edited by stefannicolae1978; 19-06-2016 at 21:40.

  3. #3
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Salut,
    Nu merita din punct de vedere financiar.
    Costul energiei electrice va fi destul de mare in raport cu produsul obtinut.
    Calitatea pestelui crescut in bazin de beton si hranit exclusiv cu cereale va fi una slaba.

    Cu stima.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2
    Post (Dis)Likes
    Va multumesc frumos "stefannicolae1978" si "goodmans" pentru parerile si sfaturile foarte utile pentru mine. Aveam eu o banuiala cu privire la aspectul financiar-economic pe care mi-ati confirmat-o. Plus calitatea si gustul pestelui in ape recirculate (despre acest aspect nici nu aveam habar !). Inca o data multumesc.
    Toate cele bune !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •