Results 1 to 4 of 4

Thread: Salutare tuturor !

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes

    Salutare tuturor !

    In primul rand va salut pe toti,n umele meu este Adi si sunt din Slobozia, jud. Ialomita. Pasiunea pentru acvaristica o am inca de mic copil de pe la varsta de aproximativ 6 ani cand am detineam 2 acvarii, unul de 50L si unul de 120L, ambele fiind confectionate de tatal meu. Dupa cativa ani am inceput mai serios cu mici afaceri cu calculatoare si tot ce tine de IT, apoi am mers la facultate si nu am mai avut asa mult timp de acvarii ... fapt pentru care pe cel mare l-am donat impreuna cu toate echipamentele + pestisori iar pe cel mic il am si acum ca amintire. De aproximativ 3 luni m-am decis sa fac un nou proiect deoarece am ceva mai mult timp liber acum si am achizitionat un acvariu Eheim de 60L cu capac + neon. Am achizitionat si cativa pestisori care par a se intelege foarte foarte bine ... iar acum 3 zile guppyta mi-a fatat 18 puisori sanatosi si vioi. In acvariu am 4 zebre, 4 neoni, 2 guppy, 2 xifo, 1 molly, 2 ancistrusi, 1 hoplo, 2 cory si 2 scalari micuti.

    Sper sa ma puteti ajuta si pe mine la nevoie, am citit foarte multe lucruri aici pe forum care m-au ajutat.

    O zi cat mai frumoasa tuturor !

  2. #2
    Member Mcostixxx's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Falticeni,Suceava
    Posts
    186
    Post (Dis)Likes
    Salut si bine ai (re) venit. Daca citeai mai bine acele foarte multe lucruri vedeai ca cei doi scalari nu au ce cauta in acvariul tau de 60 de litri. Iti recomand sa mergi pe una/doua specii de pesti compatibili(viviparii se înmulțesc repede si vei aves un acvariu suprapopulat).
    Nu ne-ai spus daca acvariul l-ai ciclat sau nu (o sa imi dau seama despre asta cand sau daca apari cu întrebări la rubrica boli )
    Citeste despre ciclare, filtrare si compatibilitati pesti si dupa aia vorbim despre plante, fertilizare si substraturi daca vrei sa faci ceva frumos.
    Spor la studiu!!! si ape limpezi
    atat timp cat vom urma "tiparele" nu vom fi mai mult decat ceea ce suntem...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes
    Multumesc Mcostixxx !

    Despre ciclare mai am de invatat inca, o sa studiez problema mai amanuntit ... momentan am facut schimburi dese de apa, cam la 2-3 zile schimb aproximativ 6-7 litrii de apa pe care o tin la decantat 48h, dar am inteles ca este bine sa pun si niste solutii care ajuta la ciclarea acvariului ... care grabeste dezvolatrea bacteriilor. O sa citesc mai multe despre ciclarea acvariului. Pana acum nu am avut absolut nicio problema cu pestisorii ... toti sunt frumosi, vioi, sanatosi, mananca foarte bine si se inteleg super. Cat despre cei doi scalari da am citit si aici pe forum ca nu este recomandat sa-i tin alaturi de pestisorii pe care ii mai detin dar pana acum nu am avut probleme cu ei. Lucrez la un acvariu acum de 50 litrii, cand va fi gata cel mai sigur voi muta cei doi scalari acolo si voi mai achizitiona 2-4 (poate reusesc sa ii inmultesc, dar trebuie sa ma documentez despre asta). Despre puisorii de guppy care acum au 4 zile vreau sa va spun ca am citit pe forumuri cum au procedat altii cu hranirea lor, ai mei insa nu au avut parte de hrana lichida sau artemia sau altele .. am cumparat puricei uscati si tetra min, le-am sfaramat pana s-au facut ca o pulbere si vreau sa va zic ca din a doua zi mananca cu o pofta de nimic nu mai ramane nimic in 2-3 minute. Am vrut sa incerc si aceasta metoda sa vad daca merge ca nu am gasit nicaieri sa vad daca si altii au procedat astfel. La mine functioneaza cu success si se dezvolt foarte foarte bine, pot spune ca in astea 4 zile au crescut semnificativ in dimensiune

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Bucuresti/Pantelimon
    Posts
    138
    Post (Dis)Likes
    Sa inteleg ca ai de gand sa tii 6 scalari in 50 de litri? Sper ca pana termini bazinul te mai documentezi si renunti la idee. Un singur scalar are nevoie de 50l, iar 6 scalari intr-un pahar, daca nu mor sufocati, se vor omori intre ei oricum.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •