Results 1 to 5 of 5

Thread: Incepator caut ajutor!

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes

    Incepator caut ajutor!

    Salut tuturor!

    Numele meu este Cristi. Sunt acvarist incepator.

    Detin un acvariu de 30L, functional de o luna si un pic, cu cativa pestisori si o planta si ma pregatesc pentru un acvariu de 60L.

    Primul contine urmatoarele:

    6 Guppy (4 femele si 2 adulti) + 6 pui (in siguranta in maternitate)
    4 neoni
    4 sanitari (2 albi galbui, unul gri cu dungi verticale negre, maricel care mananca melci si inca unul gri inchis care curata peretii acvariului
    4 zebre
    2 melci
    Va cer scuze insa nu m-am familiarizat cu denumirile speciilor.
    1 incalzitor pentru acvariu 30-50L setat la 25 grade
    1 filtru intern pentru un acvariu de pana la 60L

    acvariul a fost amenajat de 2 angajati super simpatici si pasionati de la un petshop.

    testez apa saptamanal la o zi dupa schimbul de 30% si curatarea filtrului, cu testere 6in1 - easy-life.

    Avariul nou:

    60L
    filtru extern JBL e401
    piatra cu pompa de aer introdusa intr-un "vas-epava" de plastic (pentru unii chicioasa alegere, mie imi este simpatic dpdv estetic)
    doua tipuri de substrat pentru plante JBL (aquabasis2cm si manado2.5cm) peste care am adaugat nisip ornamental negru3cm (spalat foarte bine in prealabil)
    termometru
    incalzitor pentru acvariu de aceasta dimensiune

    in filtru am pus 16ml easy start de la easy-life
    in acvariu am pus 16ml Biotopol si 5ml Profito
    am adaugat mancare ca pentru 2 pesti
    lumina din dotarea acvariului provine de la o lampa daylight 15W Narva
    Intrebarile mele sunt:

    1 - in cat timp pot considera ca acvariul este ciclat?
    2 - in cat timp pot trasnfera pestii astfel incat sa nu apara probleme sau chiar tragedii
    3 - cand transfer pestii, pun si apa din acvariul vechi in acvariul nou?
    3 - cand aduc plante noi si cand o mut pe cea din acvariul de 30L
    4 - in timpul in care ciclez acvariul, cate ore/zi trebuie sa tin lumina aprinsa
    5 - este suficient acest filtru (pe el scrie 60-120L), sau trebuie sa utilizez si un filtru intern? daca da, il pot utiliza pe cel din acvariul de 30L sau imi trebuie unul nou?

    Acestea sunt intrebarile de moment...

    Multumesc anticipat pentru rabdarea de a lectura tot ce am scris dar si pentru raspunsuri!
    Cristi.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Bucuresti/Pantelimon
    Posts
    138
    Post (Dis)Likes
    1. In functie de teste, poti considera ca acvariul e ciclat atunci cand NH3/NH4 si NO2 sunt 0.
    2. Transferi pestii dupa ce acvariul e ciclat.
    3. Nu e necesar sa folosesti apa din acvariul vechi, dar va trebui sa aclimatizezi pestii la noul mediu.
    Inca un 3. Plante noi poti pune de la inceput, caz in care iti trebuie lumina 5-6 ore pe zi.
    4. Daca nu ai plante, nu e necesar sa aprinzi lumina.
    5. Pentru filtrare bio este suficient externul, dar poti folosi si filtrul intern daca vrei, pentru filtrare mecanica.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pentru raspunsuri!

    Intre timp au aparut doua noi intrebari
    1 - aclimatizarea o fac chiar daca temperatura apei este perfect identica?
    2 - cu acest filtru extern, mai fac schimbul de 30% de apa saptamanal?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Bucuresti/Pantelimon
    Posts
    138
    Post (Dis)Likes
    1.Aclimatizarea pestilor nu inseamna sa-i obisnuiesti doar cu temperatura noului mediu, ci si cu parametrii chimici ai noii ape (PH, duritate, NO3, etc). Nu stiu cum ai facut aclimatizarea pana acum, dar nu merge treaba cu pusul pungii in apa si apoi varsat continut cu tot cu pesti in acvariu. O aclimatizare corecta se face punand pestii cu apa in care au stat intr-un recipient si adaugand peste ei cate putina apa din acvariul nou, o data la circa 10 minute, pana ce cantitatea de apa se dubleaza(cel putin). Abia apoi poti transfera pestii in noul mediu, fara riscul de a le provoca soc osmotic.
    2. Cred ca ar trebui sa citesti cate ceva despre ciclul azotului, ca sa intelegi ce si de ce trebuie facut. Schimbul de 30% saptamanal este necesar pentru a dilua concentratia de nitrati care se acumuleaza in timp.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes
    Multumesc!

    Inca nu i-am transferat pentru ca parametri inca nu sunt identici (inca sper), si apa din noul acvariu este un pic tulbure. Mi-am adus aminte ca asa s-a intamplat si cu primul acvariu dar s-a reglat situatia in cea de-a doua saptamana. Am rabdare pana sunt fericit cu prametrii apei si-i transfer pe rand atunci.

    M-am gandit ca dupa ce fac tranferul sa las puii de guppy in vechiul acvariu, in libertate, sa se bucure si ei de mai mult spatiu decat au in maternitate, pana ce se fac suficient de mari ca sa-i pot pune in acelasi loc cu restul

    Aclimatizarea am facut-o asa cum ai descris, insa am facut asta instinctiv. Indicatiile pe care le primisem se refereau strict la socul termic..

    Am citit despre ciclul azotului dar in paralel am citit si despre filtrul acesta nou si nu imi era clar daca sau daca nu trebuie sa fac schimbul de apa...

    Zi faina!
    Last edited by crististanciu; 12-05-2016 at 03:24.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •