Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Thread: Asezare pietre

  1. #1
    Member maximcatalin's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    143
    Post (Dis)Likes

    Asezare pietre

    Ce parere aveti? Raman asa?


  2. Likes FloFish liked this post
  3. #2
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Eu zic ca arata bine.
    MEMBRU ARK

  4. #3
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Nu !
    Mai lucreaza putin cu ele, combina inaltimile si inclina pietrele spre stanga, spre dreapta, si spre stanga si spre dreapta, daca este cazul foloseste polistiren sub pietre, pentru a obtine diferente de nivel.
    E bine de stiut ce stil vrei sa abordezi, ca sa stim cumva catre ce directie sa te orientam !
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  5. #4
    Member maximcatalin's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    143
    Post (Dis)Likes
    Multumesc frumos pt. interventie .
    Cred ca vreau sa obtin stilul nature. Imi place aquascape-ul din poza de mai jos si il folosesc ca inspiratie.

    LIVE: Am pus substratul si acum incep sa introduc pietrele in borcan.
    Revin cu poze.


  6. Likes dandumitru liked this post
  7. #5
    Member maximcatalin's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    143
    Post (Dis)Likes
    Mai bine?


    Last edited by maximcatalin; 12-04-2016 at 20:12.

  8. #6
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Din punctul meu de vedere, inca nu este ce trebuie si este foarte departe de sursa inspiratiei ( vorbind numai de hardscape )
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  9. #7
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Eu cred ca ai ales pietrele principale prea mici. Trebuiau sa fie macar 2/3 din inaltimea acvariului. Vor fi acoperite de plante imediat si se duce toata munca de aranjare.

  10. #8
    Very high member a.aurel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Popesti
    Posts
    1,382
    Post (Dis)Likes
    sunt Seiryu stone?

  11. #9
    Member maximcatalin's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    143
    Post (Dis)Likes
    Recunosc ca sunt cam dezamagit. A iesit departe de ce vroiam eu. Imi dau seama, asa cum asa spus si Andrei, ca pietrele principale sunt prea mici.
    Totusi poate gasesc prin magazine niste pietre mari si frumoase sa completez si poate mai salvez aspectul cu niste plante frumoase de la nenea Victor.
    Va multumesc pentru ajutor!
    a.aurel da, sunt Seiryu.

  12. #10
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    In poza din care vrei tu sa te inspiri sunt cel putin 15-20 de pietre. In afara de asta acolo e mascat tot, deci nu pot sa-mi dau seama de marimea pietrelor, daca a folosit damb din substrat, daca a folosit polistiren sau altceva sa le ridice.
    Trebuie sa tii cont si ca pietrele se "afunda" in substrat cu timpul.

    Acum la ce ai facut tu si pietrele folosite. In primul rand mi se pare putin substrat. Stiu ca sunt regulile alea standard cu 4-5 cm in fata 7 in spate, dar pentru ce vrei tu sa faci iti trebuie damburi si mult mai mult substrat. In al doilea rand iti trebuie o piatra care sa fie piesa centrala. Roca aia trebuie sa fie mai inalta si voluminoasa. In poza pusa de tine Roca din stanga spate joaca acest rol. Chiar daca e mascata de plante, tot scapingul pleaca de la ea.
    Daca vrei sa lucrezi doar cu pietrele, pe care le ai deja, fa damburi diametral opuse cu pietrele mai mici pe dambul din fata si alea mari pe cel din spate. Spre exemplu pui strat de 6 cm substrat uniform si ridici pe la 8-9 cm in fata stanga si pe la 10-11 cm spate dreapta. Pietrele mai mici le asezi pe dambul din fata si cele mari pe dambul din spate.
    Mai poti sa umpli o portiune de pietre (banale) si sa torni substrat peste ele, sa le acoperi complet si dupa sa vii cu seiryu peste. Pui polistiren pe fund si incepi sa pui pietrele, pui polistiren, de vreo 5 cm inaltime, in parti si ridici pietrele pe la 6 cm. Pe urma umplii patratul ala de polistiren, cu substrat pana acoperi toate pietrele. Peste ele pui seiryu. Eu am acasa niste cataroaie, pe care le mai foloseam in felul asta, cand ma chinuia talentul sa o ard aquascaper. Daca vrei pot iti dau cateva.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •