Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 20

Thread: Fertilizare

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    14
    Post (Dis)Likes

    Fertilizare

    Salut
    Incep prin a spune ca nu am buget pentru teste de apa..Dar nici nu am plante pretentioase..
    Juwel rekord 600 de 70l
    2x 18w osram865 /2x4ore pe zi
    Bomba co2 1bula/2sec, temp apa 26'C
    10 neoni, 4 Cory, 2 ancistrus
    2anubias nana
    Niste mărar de suprafata20160410_100729.jpg, care o duce bine
    1planta pe care nu o cunosc

    Problema mea este ca plantelor incepe sa li se subtieze frunzele incet dar sigur... Cateva alge, dar ceva minor.
    Anubiasul a început sa faca pete maro la baza frunzelor...
    Fertilizez saptamanal dupa schimb de apa cu profitol sau plantamin

    Cu ce ar trebui sa completez fertilizarea Micro/Macro?
    Cum am zis, nu vreau ceva pretențios... Vreau sa tin plante de nivel 1-max2
    Last edited by blue_blues; 10-04-2016 at 19:05.

  2. #2
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Salut
    Parametrii apei difera in fiecare acvariu, asa ca si necesitatile plantelor difera de la un acvariu la altul. Nimeni nu poate sa iti spuna cati ml din fertilizantul cutare trebuie sa pui ca sa le mearga plantelor tale bine. E trial and error. Testele de apa sunt necesare. Fara ele o sa iti fie mai greu sa iti dai seama ce iti lipseste dar iti recomand sa citesti urmatoarele linkuri pentru a te lamuri si descoperi ce deficiente/carente au plantele tale si a le remedia (sunt mai multe linkuri, pentru ca unele site-uri se contrazic, altele nu au toate informatiile si se completeaza intre ele):
    http://www.theplantedtank.co.uk/deficiencies.htm
    http://www.aqua-rebell.com/aquatic-p...-symptoms.html
    https://scontent.fotp3-1.fna.fbcdn.n...64377657_o.jpg
    http://www.aquariumtips.net/beginner...eficiency.html
    https://drive.google.com/file/d/0B81...VfMXBVM2M/view
    Succes,
    Mihai

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    14
    Post (Dis)Likes
    Mulțumesc pentru răspuns.
    Ps: îmi poți spune te rog, ce fertilizat folosești și în ce doze?

    Am făcut o greșeală acum câteva zile, când am legat anubias-ul cu sârmă, crezând ca nu are miez metalic, dar avea. Drept urmare a pierdut f multe frunze.
    din linkul de mai sus am văzut ca îmi lipsește cupru și potasiu.
    O sa încerc sa fertilizez zilnic cu 1ml profito la 60l de apa.
    Dacă aveți și alte completări va rog... Orice sfat bazat pe experienta îmi este util.
    Last edited by blue_blues; 11-04-2016 at 21:15.
    Juwel rekord 600 de 70l kit, 2x 18w osram865 /2x5ore pe zi
    Bomba co2 1bula/2sec, temp apa 26'C
    10 neoni, 4 Cory, 2 ancistrus,

  4. #4
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Eu am fertilizat in prima luna (octombrie 2015) cu ADA Brighty green. A fost ok, dar foarte scump asa ca am trecut pe Tropica Specialized care e mult mai ieftin, mai ales ca am bagat si creveti. Cam 2 pompe pe zi bagam la 150 litri net si slab plantat. Cam 3 luni am pus doar acest fertilizant si mai adaugam Easy Carbo, mai ales injectii locale pe BBA (din noiembrie pana in februarie). Dupa perioada asta, deoarece deja bazinul era mediu spre full plantat am crescut doza de fertilizant (mai ales cand am vazut carenta de fier) treptat, pana am ajuns la 7 pompe de Tropica Premium&specialized pe zi si odata la 3 zile adaugam PO4 si Fe. Treptat ajunsesem sa pun doar Premium deoarece nitratii erau destul de mari si se pare ca cei 33 de pesti produc suficient. De o saptamana folosesc PPS pro & Trace Mix, 5ml din fiecare, urmand sa vad cu cat trebuie sa cresc dupa testele de saptamana aceasta. Easy Carbo pun in continuare 12 ml pe zi. Adaos de Po4 si Fe nu am mai pus pana nu vad rezultatele testelor.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Mogosoaia
    Posts
    166
    Post (Dis)Likes
    Nu intotdeauana, ce este cel mai scump, este si cel mai bun!
    Din experienta, cu Dennerle plantele cresteau ok. Am schimbat cu Vimi All in Red, plantele au explodat! Mergi pe Vimi All In One, ieftin si bun, Pentru lumina si bomba ta, este suficient. Anubiasul nu trebuie tinut in lumina directa, se va umple de alge. Bafta!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    14
    Post (Dis)Likes
    Multumesc de sfaturi tuturor. De azi sunt pe vimi 3,5ml/zi si easycarbo 2ml/zi..urmand sa cresc dupa nevoi. schimb saptamanal 20-25%apa.
    revin cu pareri peste ceva vreme.
    Juwel rekord 600 de 70l kit, 2x 18w osram865 /2x5ore pe zi
    Bomba co2 1bula/2sec, temp apa 26'C
    10 neoni, 4 Cory, 2 ancistrus,

  7. #7
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    este peste ocean un nene care zice ca fertilizantul ar trebui turnat cu galeata, doar motivele financiare ne impiedica sa o facem. ce aport de nutrienti aduc cei 3.5 ml /zi acvariului tau? necesitatile plantelor sunt aceleasi pentru toata lumea. N, P, K, C si micro elemente.
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  8. Likes victor z liked this post
  9. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    14
    Post (Dis)Likes
    Pentru lumina pe care o am, și cele câteva plante nepretențioase, vimi zice ca sa pun maxim 4ml/zi...acum eu nu prea am înțeles ce ai vrut sa zici tu...
    In cazul in care nu am fost explicit: vimi all in one (are si micro si macro)
    Last edited by blue_blues; 18-04-2016 at 08:42.
    Juwel rekord 600 de 70l kit, 2x 18w osram865 /2x5ore pe zi
    Bomba co2 1bula/2sec, temp apa 26'C
    10 neoni, 4 Cory, 2 ancistrus,

  10. #9
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    eu am vrut sa zic ca tom barr a inventat fertilizarea EI, estimative index, care, cel putin in teorie, zice ca ar trebui sa suprafertilizam in masa apei si sa folosim lumina drept factor de limitare/accelerare a cresterii plantelor. plantele ar trebui sa aiba un surplus peste nevoile lor minime pentru a supravietui. desigur, sunt si contestatatri ai aceste metode care considera ca PPS pro de exemplu care furnizeaza o cantitate minima de nutrienti plantelor este solutia potrivita. altii sunt speriati de EI de frica algelor, dar eu personal nu cred ca DOAR o cantitate masiva de nutrienti prezenti in apa produc alge. sper ca acum am fost mai explicit!
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  11. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    14
    Post (Dis)Likes
    De 8zile am niste plante noi zice-se nepretentioase. Sunt multe si nu le stiu pe toate, dar pot reveni cu lista cu nume daca este necesar.
    am constatat ca sunt destul de multe plante care au gauri in frunzele medii sau de jos...si nu inteleg cauza..
    fertilizez de 6 zile cu 4ml de vimi all in one si 2ml de carbo
    lumina am crescut la 2x5 ore
    Juwel rekord 600 de 70l kit, 2x 18w osram865 /2x5ore pe zi
    Bomba co2 1bula/2sec, temp apa 26'C
    10 neoni, 4 Cory, 2 ancistrus,

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •