Results 1 to 2 of 2

Thread: Modificare iluminare capac acvariu Eheim MP 80 - 126L

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Bucuresti, Crangasi.
    Posts
    30
    Post (Dis)Likes

    Modificare iluminare capac acvariu Eheim MP 80 - 126L

    Salut, Am acvariul din titlu, instalatia este deja modificata, 4xT5, dar sunt instalate cate 2 intr-un reflector, reflectoarele vechi. Vreau sa ii pun 4 reflectoare individuale.Problema este ca lungimea acvariului este de 80 cm iar neoanele au pana in 60 cm si vreau sa acopar si zonele umbrite din laterale, peste 10 cm in fiecare parte.Neoanele sunt cate 2 830 si 865, as vrea sfaturi cum sa le asez, va rogVad 2 variante:https://drive.google.com/folderview?...lE&usp=sharing (poza e gasita pe alt forum, dar e acelasi)In prima poza am rosu in ambele colturi dar un sfert din mijloc ramane descoperit.In poza 2 e lumina mai bine impartita in acvariu dar rosu este doar in 3/4 din acvariu.Alte variante?Toate neoanele o sa aiba reflector individual.Multumesc.

  2. #2
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Salut
    Cred ca poti sa le pui intercalate: neoanele 1 si 3 le montezi de la 5 cm din partea stanga, neoanele 2 si 4 le montezi de la 5 cm din partea dreapta. In felul asta, ai lumina pe laterale cel putin jumatate din cantitatea totala iar pe mijloc vei avea 100%.
    Gresesc ?

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •