Results 1 to 6 of 6

Thread: Reinceput ... de acvariu

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes

    Thumbs up Reinceput ... de acvariu

    Salutare la toti.
    Am decis si eu, la fel ca si altii de aici, ca e momentul sa reiau o pasiune pe care am avut-o aproximativ 20 de ani, s-a intins pe perioada copilariei si a tineretii mele, si anume acvaristica.
    Pe atunci eram copil, vremurile erau altele, nu se gaseau atat de multe ca in ziua de azi. Imi aduc si acum aminte cum ma bagam in apa baltilor ca sa culeg tubifex, alergam la Obor sau magazinul de pe Brezoianu dupa pesti si accesorii ...
    Primul acvariu a fost amenajat intr-un recipient de sticla al unei baterii, care era aproximativ un cub de cu latura de 30cm unde am inceput cuminte (si haotic) cu clasicele gupy.
    A urmat un alt acvariu, de data asta mai marisor, pe undeva pe la 30 litri, la care am adaptat pe drum diferite improvizatii pana cand a "venit" revolutia si am avut acces la un filtru HOB.
    Dupa filtrul HOB a venit un acvariu mai mare, circa 65 litri, pe care l-am gasit la gunoi abandonat de cineva, i-am relipit un colt si l-am refolosit ... care a fost si sfarsitul lantului neintrerupt de generatii de pesti. Apoi a urmat adolescenta ... tumultoasa si cam lipsita de timp, asa ca acvariul a fost desfiintat.
    Acum sper sa reiau pasiunea, am comandat si am primit un kit de acvariu "prefabricat" de la Juwel, si anume Lido 200. Contine si un filtru intern, lumini, suport, etc, cu un design placut. Recunosc ca varsta si lipsa de timp a facut sa-mi treaca cheful de DIY, cel putin la acest (re)inceput.
    Cand voi termina renovarea casei, acvariul va fi si el pus in functiune.
    Pana atunci ma documentez pe forum sa-mi aduc aminte de ce mai stiam, in mare parte cand eram copil stiam denumirile "populare" sau jargon, mai putin numele stiintific al speciilor, dar sper sa ma reacomodez repede.
    Last edited by ipman2; 02-06-2016 at 17:14.

  2. #2
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Succes! Ai facut o alegere buna cu Lido 200. Si eu am un Lido, functioneaza perfect, deja de cativa ani.
    MEMBRU ARK

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by marko View Post
    Succes! Ai facut o alegere buna cu Lido 200. Si eu am un Lido, functioneaza perfect, deja de cativa ani.
    Am studiat eu cate ceva si inca eram cu inima indoita cand l-am primit, asa ca ma bucura confirmarea ta.
    Acvariul este inca in cutie, l-am desfacut doar ca sa-l inspectez ca nu e spart/defect, sper sa-l pun in functiune cat mai curand. Are filtrul, luminile, hranitorul automat si pe langa am comandat si sifonul de la JBL care foloseste si la curatarea filtrului.

  4. #4
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Dar, ca la orice acvariu, peste cativa ani va trebui sa-i schimbi motorasul de la filtrare si sistemul de iluminare. O sa se opreasca singure. Cativa ani te vei bucura de o iluminare excelenta si un filtru performant. Va depinde si de tratarea apei si a pestilor.
    MEMBRU ARK

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by marko View Post
    Dar, ca la orice acvariu, peste cativa ani va trebui sa-i schimbi motorasul de la filtrare si sistemul de iluminare. O sa se opreasca singure. Cativa ani te vei bucura de o iluminare excelenta si un filtru performant. Va depinde si de tratarea apei si a pestilor.
    Ma astept sa existe consumabile. Am ales Juwel pentru ca exista o posibilitate mai mare sa mai existe pe piata dupa cativa ani si sa mai gasesc piese de schimb.
    Daca nu, exista mereu alternative. Externe, de la alte firme, etc. Dar asta intern care a venit cu acvariul arata bine, si se poate camufla cu un decor.

  6. #6
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Da, ai gandit bine.
    MEMBRU ARK

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •