Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16

Thread: sprint curier

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Bucuresti
    Posts
    44
    Post (Dis)Likes

    sprint curier

    In dorinta de a trimite plante unui coleg de pe forum, am facut o cerere de colectare pentru vineri 11.03, la sprint curier... am discutat cu ei joi si mi-au transmis ca daca vineri se face colectarea, sambata se va livra coletul... "va rugam sa precizati agentului nostru ca doriti ca livrarea sa se faca sambata"... i-am specificat, a scris pe AWB ca se va livra sambata, 12.03.2016, iar eu am scris cu rosu pe colet sa se livreze azi (am scris chiar de doua ori).

    Vineri seara, pe la 18:00, ma suna curierul:
    - Cred ca am uitat coletul la dumneavoastra la firma, la receptia de la parter. Mai gasesc pe cineva acolo?
    - Da, este cineva acolo non-stop.
    - Merg sa verific daca acolo l-am uitat.
    - Va rog sa ma sunati cand ajungeti si sa imi spuneti daca l-ati gasit. Daca l-ati uitat la receptie, sigur il veti gasi.
    - Va sun si va spun.

    Nu a mai dat vreun semn, asa ca l-am sunat pe la 19:50... "am vorbit cu sefu' si mi-a zis ca daca l-am uitat la dumneavoastra la receptie, sa trec sa il iau maine".

    Azi, pe la 10:45, ma suna: "va rog sa vorbiti cu domnul de la receptie ca nu stie daca poate sa imi dea pachetul"... vorbesc la receptie, i se da coletul, il intreb daca astazi ajunge la Ploiesti, imi confirma ca va ajunge... si uite asa se face 15:40 si il sun sa il intreb daca a ajuns... "Nu a ajuns azi, ajunge luni" (am trecut doar concluzia, pentru a scurta mesajul... ieri si azi am discutat cu colegul ce astepta plantele. Dupa ultima discutie cu cel de la firma de curierar, Dragos s-a oferit sa mearga in locul de colectare al celor de la sprint curier... dar, nu s-a putut intrucat domnul curier nu a mai binevoit sa imi raspunda la telefon).

    Inteleg sa pierzi coletul... insa nu inteleg nesimtirea si bataia de joc, atunci cand il gasesti sa confirmi ca va fi livrat, iar apoi sa spui cu sictir ca "da, asa am zis, ca azi il livrez. Dar nu s-a mai putut. Il livram luni".

    Asa ca, daca doriti sa folositi serviciile de curierat rapid, vi-i recomand.

    2.jpg1.jpg

  2. #2
    Base member reisz-medre's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ARAD
    Posts
    340
    Post (Dis)Likes
    Eu am comandat ceva medicamente, care au fost expediate in 9 martie orele 11.30-12.00 iar curierul m-a sunat vineri, 11 martie pe la orele 16.00, iritat că nu găseşte pe nimeni la adresa de corespondență. I-am transmis că nu mai am nevoie de ele intrucāt pacientul (peştele) care avea nevoie de medicament, a crăpat. Putea fi un om!!!
    Va veni luni şi voi refuza produsul. A, era să uit, firma e ...Atlassib!
    "Deschide cartea, ca să īnveţi ce au gāndit alţii; īnchide cartea ca să gāndeşti tu īnsuţi."Octavian Goga

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Medias SB.
    Posts
    111
    Post (Dis)Likes
    Intamplarea mea bate filmul si suna cam asa :

    Iau de pe forum un reductor de co2 , pleaca din Constanta spre Medias (jud Sibiu).
    Astept urmatoarea zi sa ajunga , dar pana seara nimic...
    Sun a doua zi sa verific AWB-ul , doamna confirma ca a ajuns in Sibiu , dar datele lor
    de pe colet nu coincid cu ale mele.
    Urmatoarea zi ajunge la Medias , merg la prima ora la ei, caut coletul dar nici unul
    pe numele meu . Il caut dupa AWB cand sa vezi , datele de contact erau difeite.
    Faza S.F. era ca numele meu era trecut SAXON ARABI in loc de SACASAN ANDREI
    iar numarul de telefon avea o cifra in plus .
    Cireasa de pe tort a venit cand nesimtita aia de la birou a zis :" Ca nici cum va cheama
    nu stiti! " cand datele de contact sunt scrise de mana de care angajatii lor. FAN CURIER ,respect!

  4. #4
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Poșta: comand plante de la Bitanu, mi le livrează (de la Constanța) īn același moment cu un pachet pentru cineva din Satu Mare. Īn 2 zile colegul de la Satu Mare se bucura de plantele din pachetul lui, eu după 8 zile. Atāt!

  5. #5
    Member vazilian's Avatar
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    bucuresti , cringasi
    Posts
    256
    Post (Dis)Likes
    Ce ma bucur ca nu este nevoie sa apelez la firmele de curierat cand am nevoie de cate cveva de prin tara .
    enjoy life

  6. #6
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by iwagumiguy View Post
    Intamplarea mea bate filmul si suna cam asa :

    Iau de pe forum un reductor de co2 , pleaca din Constanta spre Medias (jud Sibiu).
    Astept urmatoarea zi sa ajunga , dar pana seara nimic...
    Sun a doua zi sa verific AWB-ul , doamna confirma ca a ajuns in Sibiu , dar datele lor
    de pe colet nu coincid cu ale mele.
    Urmatoarea zi ajunge la Medias , merg la prima ora la ei, caut coletul dar nici unul
    pe numele meu . Il caut dupa AWB cand sa vezi , datele de contact erau difeite.
    Faza S.F. era ca numele meu era trecut SAXON ARABI in loc de SACASAN ANDREI
    iar numarul de telefon avea o cifra in plus .
    Cireasa de pe tort a venit cand nesimtita aia de la birou a zis :" Ca nici cum va cheama
    nu stiti! " cand datele de contact sunt scrise de mana de care angajatii lor. FAN CURIER ,respect!
    si sunt scrise in prezenta expeditorului, care i le dicteaza angajatului FanCourier, angajat care ii inmaneaza expeditorului prima foaie din AWB, deci expeditorul poate vedea/verifica ce a scris angajatul FanCourier dupa dictare .....

    @liliacu ofilit: coletul ala a sta doua zile pe drum si 6 la tine in oficiu .....
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  7. Likes Nimeni liked this post
  8. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Medias SB.
    Posts
    111
    Post (Dis)Likes
    Da Cristi , cunosc procedura dar scrisul era aproape indescifrabil , semana cu cel al unui copil
    din clasa I , poate chiar mai rau . Expeditorul poate sa pronunte numele corect atata timp cat
    cel care il scrie nu are habar de caligrafie , rezultatul poate fi o capodopera SAXON ARABI asta-i ardelean !
    Cat despre nesufetita aia de la birou care imi zice ca nu stiu cum ma cheama , aici e vorba de prostie + nesimtire.

  9. #8
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Constanta
    Posts
    129
    Post (Dis)Likes
    Mi s-a intamplat de 3 ori sa primesc coletul cu mare intarziere pe motiv ca "nu v-a gasit curierul la destinatie" in conditiile in care e cineva acasa nonstop. Ba mai si pluseaza, spunand ca am fost sunat si nu am raspuns!! Mint cu o nonsalanta incredibila. Nu mai spun de colet imbibat cu motorina... Fan Curier = dezastru!
    Fara linkuri externe in semnatura.

  10. Likes iwagumiguy liked this post
  11. #9
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dan.pavelescu View Post
    Poșta: comand plante de la Bitanu, mi le livrează (de la Constanța) īn același moment cu un pachet pentru cineva din Satu Mare. Īn 2 zile colegul de la Satu Mare se bucura de plantele din pachetul lui, eu după 8 zile. Atāt!
    Grasule lasa posta in pace.

  12. #10
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    N-o las, tătare!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •