Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 16 of 16

Thread: sprint curier

  1. #11
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    dumnezeu ii mai da omului si dupa suflet liliac cu nasturi!
    io n-am avut probleme cu nici uni (posta /curier).
    nici la primit nici la trimis

  2. #12
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Ideea este, dupa parerea mea, ca noi pur si simplu nu avem infrastructura necesara de a facilita o piata de curierat care sa satisfaca cererile de calitate ale clientilor. Aici nu ma refer doar la drumuri, puncte de acces, parcari. E vorba de legi care sunt gandite cu fundul, e vorba de birocratii de 2 lei care nu pot fi depasite, de taxe, impozite, care te sufoca si se schimba de la o zi la alta. E vorba de bani putini, mana de lucru proasta si salarii mizere.
    La toate astea se adauga greseala umana, comenzi primite chiar daca stii ca nu poti sa le onorezi si multe altele.
    Astea sunt motivele principale, pentru care noi acvaristii apelam la cunostinte (cum spunea si Cornel), stim mersul trenurilor si toate statiile de microbuze mai bine decat navetistii.
    Sper ca nisa asta de curierat o sa se dezvolte si pana atunci ne descurcam cum putem si cu ce avem.

  3. #13
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by avl View Post
    Ideea este, dupa parerea mea, ca noi pur si simplu nu avem infrastructura necesara de a facilita o piata de curierat care sa satisfaca cererile de calitate ale clientilor..

    Nu am chef sa ai impresia "iar" ca ma contrez cu tine AVL.... dar citind cele de mai sus NU SUNT DE ACORD! Ca tot esti tu "in cadrul Postei"... nu ne explici putin, noua, muritorilor de rand, ce este cu serviciul SKYPACK al celor de la TNT??? Aia ce "structura" folosesc de sunt in stare sa duca un colet in 24 ore FIX, din Piatra-Neamt la mama dracului..... in timp ce Posta si serviciul EMS imi spun "timpul probabil la meteo"....?

    In rest.... citind comentariile nici nu mai era nevoie sa individuez firma cu belele, ma refer la FanCurier: povestirile din comentarii sunt parca trase la indigo cu ce am patit personal cu ei in decursul timpului.
    Cea mai tare cu FanCurierul a fost cand m-a sunat agentul/soferul contrariat pe motiv ca: "Domle, caut de juma`de ora dar nu exista strada asta IN SATU-MARE!!!!"
    Calm, il rog sa imi citeasca adresa scrisa pe colet: Destinatar: "bla-bla"..... CORECT (zic eu), strada: "bla-bla".... CORECT (zic iar) Localitatea: ORADEA.... CORECT (zic eu si completez: SI CE MAI VREI DE LA MINE?) Soferul era in SatuMare cu coletul in brate si ma intreba pe mine expeditor, unde sa imi duca pachetul......
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  4. Likes iwagumiguy liked this post
  5. #14
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Cea mai tare cu FanCurierul a fost cand m-a sunat agentul/soferul contrariat pe motiv ca: "Domle, caut de juma`de ora dar nu exista strada asta IN SATU-MARE!!!!"
    Calm, il rog sa imi citeasca adresa scrisa pe colet: Destinatar: "bla-bla"..... CORECT (zic eu), strada: "bla-bla".... CORECT (zic iar) Localitatea: ORADEA.... CORECT (zic eu si completez: SI CE MAI VREI DE LA MINE?) Soferul era in SatuMare cu coletul in brate si ma intreba pe mine expeditor, unde sa imi duca pachetul......
    Asta e Romania tuturor posibilitatilor ! E din aceeasi categorie cu minerele de la geamurile arestului puse pe din afara ! Dorel e mic copil...
    Last edited by roshadow; 15-03-2016 at 15:05.
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  6. #15
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Nu am chef sa ai impresia "iar" ca ma contrez cu tine AVL.... dar citind cele de mai sus NU SUNT DE ACORD! Ca tot esti tu "in cadrul Postei"... nu ne explici putin, noua, muritorilor de rand, ce este cu serviciul SKYPACK al celor de la TNT??? Aia ce "structura" folosesc de sunt in stare sa duca un colet in 24 ore FIX, din Piatra-Neamt la mama dracului..... in timp ce Posta si serviciul EMS imi spun "timpul probabil la meteo"....?
    Aia cu muritorii de rand chiar e deplasata. Nu cred ca am desconsiderat pe cineva. Eu tot ce am scris era despre serviciul de curierat intern si nu are nici o treaba cu faptul ca sunt eu "in cadrul postei".
    TNT este o firma olandeza internationala, in primele 5 din lume si SkyPack este serviciul lor personalizat si costa pe masura. Ei isi asigura singuri infrastructura si indrumarea. EMS este un serviciu de curierat interpostal si fiecare entitate postala trebuie sa asigure pe teritoriul ei timpii de circulatie. Spre exemplu pentru un EMS din Gyor in Helsinki, Posta Ungara nu raspunde pentru un EMS, decat pana in avionul Budapesta - Helsinki (sau rute alternative prestabilite), dupa nu mai e treaba lor, ca responsabilitate.
    Ca fapt divers TNT a dat un super chix pe piata din Romania, exact din motivele expuse de mine mai jos. Ei au ramas doar cu serviciile internationale, pe care le lauzi tu. Deci daca un gigant ca TNT nu a reusit sa depaseasca problemele din Romania si DHL nu reuseste sa asigure nimic, dincolo de municipiile de judet, presupun ca, spre exemplu Fanul, nu este chiar de injurat, pentru ca macar incearca.
    Si sa compari Skypack, un serviciu care iti ia din Ultrech pana in Rotterdam pentru un colet vreo 20 de euro, pentru 40 de min de condus pe autostrada, cu Fan care iti ia pentru un colet din Mangalia pana la Nadlac 3 euro, pe drumuri din Ev Mediu nu prea e corect nu?

    LE: Skypack era si la posta, in colaborare cu TNT. Isi facea romanul cruci cu 5 maini cand auzea cat costa si injura tot posta. Acum aia sunt profesionisti si curierii nostrii prosti....

  7. Likes cristi_ionescu_79 liked this post
  8. #16
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    O singura data am avut probleme cu o firma de curierat. Omul imi mai livrase ceva la serviciu si desi am comunicat adresa de acasa (unde tot poporul astepta sa-mi vina mie plantele ), omul a lasat pachetul la serviciu, la receptie. Nu m-a anuntat nimeni, a iesit o mica incurcatura, etc. A fost mai stresant ca m-am enervat eu (coleric…), dar omul a fost bine intentionat.

    Apropos de FanCurier, chiar m-au impresionat placut. Aveam de trimis un carut din Bucuresti in Navodari, era o urgenta. Au venit, m-au ajutat sa impachetez carutul (eram dupa o operatie), a doua zi au livrat ce trebuie, unde trebuie.

    Spre deosebire de alte oligopoluri, la firmele de curierat chiar vad o buna practica, o intentie de a face lucrurile mai bine. Evident, cazuri si necazuri vor exista. Asa cum am vazut in Naufragiatul si firme mari mai rateaza livrari
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •