Va salut dragi colegi!
Dupa o lunga absenta in viata sociala a acvaristilor, revin pentru a imi indeplini o dorinta din trecut si anume un acvariu care va gazdui niste prichindei denumiti creveti.
Aceasta dorinta o am inca de pe timpul in care @Dl. Crevete (geani) ne incanta privirea cu numeroasele varietati de creveti din crescatoria dumnealui. Din diverse motive nu am reusit sa aplic aceasta dorinta, dar iata ca a venit timpul.
Am "trecut in revista" articolele scrise de colegul nostru @Alex08 (cu aceasta ocazie doresc sa il felicit), am facut un mic inventar la "hardw-are-ul" din stoc si astfel se dau urmatoarele:
1. Acvariu Diversa 40
- dimensiuni 40*25*25
- volum 25l
- iluminare 1*bec economic 11w
2. Filtru de substrat (nu mai retin nici firma nici dimensiunea)
- urmeaza a fi decupat cat pentru baza acestui acvariu
3. Incalzitor (just in case) de 50w.
4. Osmozor (gata de utilizare)

Din pacate valorile apei de la robinet sunt demne de cresterea ciclidelor africane, masurand valori ale gh>20, kh>15, ph ~8 ... bineinteles ca mai si variaza aceste valori spre extreme (mari) si foarte rar mai mici....astfel ca ma voi baza pe osmozor pentru a asigura un trai decent crevetilor.
M-am interesat prin zona de varietatile de creveti disponibili si astfel ca am de ales intre:
1.neocaridina blue pearl
2.neocaridina white (snow ball)
3.red crystal

Sincer fiecare dintre ei au frumusetea lor si e greu de ales, dar cel mai mult m-ar interesa care ar fi compatibilitatile dintre ei, pentru a putea tine macar 2 varietati in bazin far a exista sanse mari de inmultire intre cele 2 varietati (corceala)

Urmeaza sa comand urmatoarele materiale necesare si aici m-ar ajuta mult experienta voastra:
1. Substratul
In urma cautarilor sunt tentat sa merg spre Shirakura Red Bee Sand unde o cantiate de 4kg cred ca mi-ar fi suficienta.Astept si alte propuneri.
2.Aditii de minerale ... de care?
Asa cum povesteam si mai sus, voi folosi predominant permeat (apa osmozata), astfel cred ca voi lungi destul de mult eficienta unui tip de substrat activ, iar pentru aditie pot folosi fie adaos de apa de la retea, fie...astept recomandari.
3.Conditioner ... aici, vad ce mai am prin inventar...dar de regula folosesc fie biotopol fie easy life ffm.
4.Detin niste buturugi pe care voi planta ceva moss, nu vreau sa am un acvariu foarte plantat, doar ceva verde care sa ofere o nuanta de natural in bazin...

De aici, astept orice sfat experimentat....

Cu stima,
Alexandru.