Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 28

Thread: Concurs de acvaristica

  1. #11
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    bah... io ca si concurent, nu am vazut decat de bine tot evenimentu'!
    la cat am vazut eu ... absolut nimic de reprosat!

    cred ca n-am avut timp si vreme sa ma uit la cati acvaristi formau un grup... sau nu!
    ca romanii trebuie tratati putin diferit si se cere un efort mai mare, din partea organizatorilor, pentru a-i face sa se implice, sa interactioneze, sa fie dezimvolti. Cred ca avem stilul asta si ne place sa se roage cineva de noi, nu prea ne deplasam la chestii de genul, decat in gasca, daca stim ca merge si Xlescu, daca se discuta doar ce vrem noi si chestii similare
    pana mea, unii se cunosc, unii nu, unii se iubesc, altii mai putin... unii au subiecte de discutie comune - altii nu!

    am incercat pe cat posibil sa dau mana cu toti cei cu care ma vorbesc de atat amar de ani pe forumuri - si m-am bucurat sa-i cunosc pe unii dintre ei face to face! (cu Dragos nu ma vazusem niciodata spre exemplu)

    si daca poate pe unii nu v-am recunoscut (cred ca ecusoane cu nicknameurile de pe forumuri erau indicat ) sau nu v-am stran mana, va rog sa ma iertati - dar am avut momente de maxima concentrare ... si emotie... si panica...

    Organizare a fost exceptionala - sincer am fost maxim de uimit de ... tot! de materiale (roci, lemne), de snaksuri, bauturi, etc (bereeeeeee) si nu putem sa judecam faptul ca in stanga sau in dreapta latrau cateii sau mieunau prezentatorii concursurilor canine.
    Atmosfera creata de organizatori a fos una foarte propice intalnirii si chiar a concursului! Eu asa am simtit! M-am simtit foarte bine! extrem de bine!
    Cred ca cel mai greu pentru concurenti au fost dimensiunile acvariului si asta cred ca a fost impresia generala a tuturor
    cred cu tarie ca aceasta "surpriza" a fost benefica! cred ca a fost test bun, un obstacol - dar pe care toti concurentii l-au trecut!
    la fel si lemnele uscate - ne-am facut prea multe probleme am insistat sa le ancoram ca nebunii sa nu ne trezim cu ele la suprafata... am dormit cu frica sambata spre duminica )

    ne-am speriat initial ca nu ne va ajunge substratul, dar a ajuns facand diferite combinatii - ceea ce a dus la o risipa, si parca imi pare si rau!

    jurizarea a fost mai mult decat ok, corecta, obiectiva! fiecare jurat a explicat ulterior ce a apreciat si ce a depunctat! s-a jurizat TOT, aspect general, ansamblu, detalii... totul cu foarte foare mare atentie!
    Oana, mai bine nu era nici o planta rosie ca una era (o specie) aia am folosit-o si am fost "penalizat" - la fel si pentru faptul ca autocolantul a fost putin dezlitpit intr-un colt! DA... arata naspa si althernathera si autocolantul! AGREE!

    [sa oferi vizitatorilor ocazionali (neacvaristi) o experienta mult mai intensa si sa incerci sa-i atragi spre acest hobby. Au fost multi care "aterizau" pe acolo, dar veneau, se holbau, puneau poate o intrebara ce pentru multi din noi era clar de habarnist
    ahhh, ce-as fi muscat din copilasii aia care-si lipeau nasucurile de sticla dupa ce le stersem chiar radeam cu Vladimir despre inerenta intrebare a tuturor - "unde sunt pestisorii?" "nu sunt mami pestisori, hai sa mergem"

    eu sunt de parere ca a fost mega mega eveniment!
    si le multumesc inca o data celor care au facut posibila aceasta masiva desfasurare de forte - organizatori, juriu, concurenti, participanti!


    ps feedback excelent din partea unor prieteni, total neacvaristi, cu privire la stand, organizare, conferinte!

  2. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by hadul View Post
    Oana, mai bine nu era nici o planta rosie ca una era (o specie) aia am folosit-o si am fost "penalizat" - la fel si pentru faptul ca autocolantul a fost putin dezlitpit intr-un colt! DA... arata naspa si althernathera si autocolantul! AGREE!
    Pai althernathera aia numai rosie nu era :P Cred ca crescuse la umbra stejarului. Era ceva un pic mai mov, nu mai tin minte specia, dar frunzele cam mari, aducea un pic a loboda.

    Oricum felicitari !

  3. #13
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    Ma asteptam ca plantele sa fie dificile, sa nu fie ce stim noi, crescute emers sau in vitro ... ma asteptam la ce era mai rau, dar eu zic ca au fost neasteptat de ok.

    M-a omorat utricularia aia, mi-a scos toti perii albi prin chelie ... am si renuntat la un moment dat! eram si la final cu nervii intansi la maxim! si sa stii ca nu am pus decat 4 bucephalandre

  4. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes
    Atunci cineva a rechizitionat-o pe a 5-a inaintea mea!

    Tot am adus acasa cateva buruieni noi, dar tre sa fac timp de cosit jungla.

  5. Dislikes opincarul disliked this post
  6. #15
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    Citind comentariile voastre ma apuca regretele ca nu am venit sa va admir creatiile si sa ne cunoastem, sa bem un cico de hamei impreuna. Schimbatul scutecelor ma tine acasa in fiecare weekend.

    Scuze pentru dislike, dar de pe telefon il dau usor cand vreau sa fac altceva. Din pacate nu se poate sterge :(

  7. #16
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    sa le simti inmiit! regretele! ai pierdut o ocazie .... URIASA

  8. #17
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    Pana mea, asa e cand ai program corporatist: pleci de acasa la 7 si te intorci la 22. Doar in weekend apuc sa stau cu pitrocul. Voi astia cu copii mari, repede faceti misto de noi, ceilalti )

  9. #18
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Sper ca si-au atins obiectivul.

    @Dane ti-am zis ca alternathera aia mai mult o sa te incurce. Era prea pleostita sa poata fi folosita.

  10. #19
    Aquarium expert victor z's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,264
    Post (Dis)Likes
    - Hai sa postez si eu cateva impresii. Cu aceasta ocazie le spun din nou celor care m-au sunat sa ma intrebe daca m-am suparat pe forum: nu m-am suparat deloc, si n-am mai postat din cauza ca am fost prins cu organizarea concursului (impreuna cu toata echipa) iar de postat in Pangeea n-am mai postat pentru ca bazinele au fost cam neglijate in ultima vreme si nu am mai facut poze, este jungla in ele.
    Acum pe rand:
    - Dan Pavelescu: Sa stii ca personal imi pare tare rau ca nu ai putut veni, dar poate data viitoare. Nu ai sughitat in cele trei zile cat a durat concursul? Multa lume a intrebat de tine daca nu ajungi cum a intrebat si de Cristi Ionescu pe care iar imi pare rau ca nu l-am vazut.
    - Oana: ma bucur ca te-am cunoscut personal, esti o persoana deosebita. Bineinteles ca invitatia de a nu ma ocoli cand ajungi in Bucuresti ramane valabila si o si reinoiesc cu ocazia asta.
    - Varol, noi deja ne cunoastem si ma bucur ca ai putut veni si ca te-ai simtit bine.
    - Initial nu am vrut sa postez, dar trebuie sa fac cateva precizari:

    - In ceea ce priveste substratul cu tipurile si culorile lui nu este nici un mister si nici o ”scapare” a organizatorilor- initial (cu cateva saptamani inainte sa inceapa concursul) la una dintre intalnirile facute de echipa de organizatori am stabilit de comun acord ca sa se formeze 5 pachete compuse din plante diferite, tipuri de roca si de lemn de diferite forme, culori si texturi si la fiecare pachet un alt tip de substrat de alta culoare, iar in urma tragerii la sorti fiecare dintre cei cinci finalisti sa se descurce strict cu ce are la indemana si sa valorifice la maximum potentialul pachetului extras.
    In ziua inceperii concursului, finalistii si-au manifestat dorinta sa lucreze toti cu substrat de culoare neagra (care pentru un singur bazin ar fi fost mai mult decat suficient) si atunci am recurs la folosirea celorlalte tipuri de substrat de alte culori ca baza pentru cel negru, acesta din urma fiind deja insuficient pentru noile conditii dar totusi deja destul de mult pentru a ajunge pentru toti cei 5 ( de altfel baietii pot confirma ce spun).
    - Referitor la plante: eu m-am ocupat de stabilirea tuturor speciilor de plante care au fost aduse, adica am avut mana libera din partea lui Lucian Iliescu sa comand tot ce vreau de la cele mai mari pepiniere din Olanda. Singura problema a fost ca plantele dupa cum bine stiti cu totii acolo sunt crescute emers, lucru care se reflecta in culoarea frunzelor si cu toate ca cei care au preluat comanda au fost foarte amabili, dar nu am avut ce face, deci rosu mai putin. Oricum, eu am comandat si cateva specii rare care inca nu se gaseau in Romania ( doar stiti cu totii ca un fix pe tema asta) si care specii au fost prezente la stand timp de trei zile, iar cei care au avut ochi si le-au achizitionat asa ca acum īi asteptam sa le arate dupa ce si le adapteaza in bazinul propriu aceste specii putand fi folosite bineinteles si de finalisti, sau mai bine spus, mai ales de ei.
    - Pe masura ce baietii au inceput sa foloseasca in construirea set-upului diferite specii dar care conform tragerii la sorti le limitau intr-un fel optiunile si cum cantitatea de plante ramasa la stand a fost foarte mare, staff-ul tehnic a hotarat (cum bine a spus si Oana anterior) ca finalistii sa foloseasca tot ce au la indemana pentru a a da maxim potential bazinului fiecaruia, lucru care s-a vazut la final ca a fost o alegere corecta.
    - Mai departe: atmosfera a fost una de zile mari, am observat cu placere persoane care s-au mai racait in trecut pe forum dandu-si mana, la inceput mai rigid, apoi pe masura ce a trecut timpul si s-au cunoscut mai bine devenind din ce in ce mai deschisi, mai volubili, ca la plecare sa se bata pe umar si sa-si stranga cu caldura mainile. Asta inseamna caracter, toleranta si nu pot decat sa-i felicit si sper sa fie inceputul unur prietenii trainice pentru ei.
    In ce ma priveste, consider ca a venit timpul ( si poate ca acest concurs a ajutat) sa nu mai fim divizati in grupuri si grupulete de interese, ci fiind uniti de o pasiune minunata cum este acvaristica sa devenim o singura familie.
    - Referitor la finalul concursului, materializat prin jurizare, din punctul meu de vedere bazinele au fost toate la un nivel foarte ridicat, si doar mici chichite sau mici fineturi au facut diferenta. Ca sa inteleaga toata lumea ce vreau sa spun, trebuie sa stie toti cei care au vazut doar in fotografii acvariile finalizate, ca numai printr-o observare atenta de aproape a fiecarui set-up, s-a facut departajarea. Mi se pare absolut normal ca un apropiat sau o ruda sau un prieten al fiecaruia dintre finalisti sa fie subiectiv, dar per ansamblu toti cei patru care au fost in juriu au fost atenti si au punctat doar set-upul nu si persoana.
    - In incheiere vreau sa spun ca ma bucur tare mult ca i-am cunoscut personal pe finalisti, oameni de mare caracter, oameni talentati, barbati adevarati , care au fost si rivali dar si prieteni, si care din punctul meu de vedere sunt toti numarul 1 si care „ne-au creat deja probleme” pentru faptul ca au ridicat de la inceput atat de mult stacheta, incat pentru o a doua editie a acestui concurs (pe care o asteptam cu totii la anul) va trebui sa fim foarte atenti ca sa iasa la acelasi nivel cel putin.

    - Felicitari celor cinci campioni!!!
    Last edited by victor z; 10-05-2016 at 22:16.

  11. Likes Dan Hīncea, marko liked this post
  12. #20
    Base member rodoselada's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Crawley, Anglia
    Posts
    434
    Post (Dis)Likes
    Felicitari tuturor!
    regret enorm ca nu am putut participa la acest concurs dar a dat draci peste mine sa schimb lampile cu neoane si sa trec pe leduri,trecerea a fost anevoiosa am stat si inca il mai am pe cel mare in bezna de vreo 2 luni. prostia a fost ca am vandut lampile si am ramas fara lumina la acvarii acum asta e la anu, sper sa aibe continuitate

    Felicitari inca o data tuturor!
    Dorin

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •