Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 23 of 23

Thread: Nano Cube 30 - un nou inceput

  1. #21
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Iliescu Mihai Ulmis View Post
    Aici, pe seriouslyfish.com , scrie ca ph-ul variaza intre 6.5-7.5 http://www.seriouslyfish.com/species...-margaritatus/ . Poate ii confunzi cu alte rasbore ?
    Eu nu ma trezesc vorbind si nu confund nimic. Ti-am spus ce ph are apa in habitatul lor. Ti-am zis si zona unde ii gasesti. In partea de est al lacului Inle si prin apele din imprejurimi Toate testele facute in baltile de unde au fost scosi au relevat un ph ridicat, cel mai mic fiind 7,3. Tinand cont ca am un topic facut aici, in care rugam colegii sa-mi identifice niste plante din mediul lor natural, poze luate de la un biolog care ii studia, inseamna ca totusi m-am interesat si eu in ce conditii traiesc acesti pesti.

    Pe serioslyfish scrie si ca Dermogenys pusilla necesita un ph de 6,5-8 si duritate de 10-20, dar saracii le cad ciocurile daca ai ph sub 7,8 si gh mai mic de douazeci, asta asa la nimereala.

  2. #22
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    @Max: scuze ca voi scrie in afara topicului tau randurile de mai jos.
    @avl: imi poti da te rog un link ceva, unde pot gasi aceste informatii reale ? Din pacate de fiecare data cand caut ceva pe google in primele doua pagini apar aceleasi site-uri care dau cam aceleasi informatii si sincer chiar ma intereseaza sa aprofundez informatiile pe care le am pentru a nu ma trezi vorbind pe viitor in necunostinta de cauza. Merci frumos.

  3. #23
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Sunt cateva articole scrise de Roberts Tyson. Unul cred ca a aparut si in Practicalfishkeeping. Tot studiul despre ei este publicat in Raffles Bulletin of Zoology. Mai sunt articole scrise de Paul Dixon, primul care i-a inmultit in captivitate. Mike Hellweg are un articol, in care sintetizeaza mai multe informatii , unde precizeaza ca mai multi cresctori in timpul testelor au reusit sa-i acomodeze chiar si la ph 4, dar nu da detalii daca i-au sterilizat, daca le-au redus durata de viata, sau daca le-au modificat comportamentul.
    Multe informatii au fost oferite si de Tin Win, de la Hein Aquarium. El a explorat multe locuri, unde se gaseau microrasboare, pentru prima data. Spre exemplu pozele cu plantele sunt de la el. Din pacate respectatul profesor a murit in 2014, in timp ce inca lucra la un vast proiect pentru conservarea acestei specii.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •