Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 23

Thread: Nano Cube 30 - un nou inceput

  1. #1
    Base member max's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    317
    Post (Dis)Likes

    Nano Cube 30 - un nou inceput

    Mi-am restartat nano-ul si l-am populat cu 12 pesti, 6 microrasbora galaxy si 6 clown killifish. Apa e bine oxigenata. A stat inainte de a fi pusa in acvariu la declorinat mai mult timp. Am tratat-o cu solutiile FB7 (bacterii pentru ciclare) si cealalta pentru asigurarea parametrilor de calitate, ambele de la Dennerle.

    Problema ar fi ca majoritatea clown killi stau la suprafata apei. Cativa se plimba in zona de mijloc a acvariului unde stau (si am observat ca se joaca) micror. galaxy. Care ar putea fi motivul pentru care stau la suprafata?
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Salut.
    Din cate vad eu ai suprapopulat acvariul din start:
    http://aqadvisor.com/AqAdvisor.php?A...rchMode=simple

    Din ce am citit despre ei, le place sa stea in partea de sus a acvariului si sa mai si sara din cand in cand ...

  3. #3
    Base member crysty83's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    IASI
    Posts
    381
    Post (Dis)Likes
    De unde ai luat microrasbora galaxy??

  4. #4
    Base member max's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    317
    Post (Dis)Likes
    I-am cumparat de la Coralis din Bucuresti. Trimit si in tara. Pretul nu a fost mare, 9 lei/bucata. Si au mai multe specii nano daca esti interesat. http://www.coralis.ro/ . Lucreaza si duminica pana la ora 14.

    Multumesc pentru sfaturi dar in nano-ul meu pot fi tinuti si nano pesti precum microrasbora galaxy care din cate stiu traiesc in bamcuri de minim 5-6. Chiar si pe mancarea de la Dennerle pentru nano pesti este o imagine cu microrasbora galaxy. Ceea ce ma mai ingrijoreaza in acest moment legat de mancare este ca microrasbora nu prea mananca de la suprafa.

  5. Likes crysty83 liked this post
  6. #5
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Ai acolo doua specii de pesti care traiesc in apa cu parametrii total diferiti. Microrasboarele, in mediul natural, traiesc in apa cu ph 7,4-7,8, in timp ce annulatus, ca sa-i oferi conditii decente are nevoie de un ph de 5-6.

    In afara de asta, daca toata lumea spune ca ai suprapopulat inseamna ca totusi au dreptate. Mai ales cand ai un filtru ca suporta maxim 20 de creveti ca vietuitoare.

  7. #6
    Base member max's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    317
    Post (Dis)Likes
    Deci ar trebui sa renunt la una din specii. O sa verific pH ul desi nu ma astept sa fie atat de acid.

    Mersi de sfat.

  8. #7
    Base member max's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    317
    Post (Dis)Likes
    Intentionez sa-mi cumpar pad-uri cu muschi. As vrea sa va intreb daca se pun pe sau sub un strat de pietris.

  9. #8
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Pe pietris!! Nu se acopera cu nimic. Moss se leaga de crengi, pietre, plase. Cauta pe net.

  10. #9
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Le pui pur si simplu deasupra substratului si o sa faci gazon de moss. Cele mai bune paduri sunt alea duble, cu moss la mijloc si creste prin ochii de sita, pana acopera tot.

  11. #10
    Base member max's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    317
    Post (Dis)Likes
    Multumesc, avl. Esti un adevarat expert.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •