Results 1 to 2 of 2

Thread: Posibila deficienta de fier ?

  1. #1
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes

    Posibila deficienta de fier ?

    Salut,

    Acvariul are 100*40*45 cm, 180 litri brut, vreo 150 net, filtru extern jbl CP e1501 cu 2 sertare micromec + 1 siporax +1 bureti, lampa sunsun 4*39W- 2 tuburi Osram 830 + 2 tuburi Osram 865, incalzitor JBL 200W, microskimmer Eheim 350, CO2 DIY 3 sticle - 2 puse pe un Tropica 3in1 iar 1 pusa pe reactor JBL Taifun +2 extensii, in total avand cam o medie de 1 bula pe secunda. Mai completez co2-ul cu Easy Carbo 6 ml pe zi. Programul de iluminare este zilnic de la 10:00-14:00 cu 2*39W doar neoanele de pe mijloc, 14:00-18:00 pauza, 18:00-22:00 cu 2 ore jumatate 2*39W doar neoanele de pe mijloc iar 1 ora si jumatate 4*39W (cresc perioada de intensitate maxima cu 15 minute pe saptamana).
    Fertilizam cu Tropica Specialized N+K 3 pompe pe zi adica vreo 3.6 ml pe zi (am inceput cu ADA brighty green, nu mi-a placut am trecut la Tropica cu 1 pompa pe zi si urcat treptat pe masura ce au mai aparut plante pana la 3 pompe). Ca si fauna am acum 10 black phantom, 14 tetra cardinal, 8 cory trilineatus, 2 oto, 3 nerinitine si vreo 15 creveti red cherry, dar cand am descoperit deficienta aveam doar 4 trilineatus, 6 tetra cardinal si cei 15 creveti (restul vietuitoarelor au fost adaugate treptat la diferente de 5-6 zile).

    In urma cu vreo 3 saptamani am observat ca la cateva plante (Limnophila hippuridoides, Ludwigia Palustris) frunzele nou aparute sunt de un verde pal spre alb , dimensiunea lor fiind normala. De asemenea la Ludwigia Palustris am observat ca frunzele vechi incep sa se ingalbeneasca, albeasca si sa moara. Deoarece crescusera foarte inalte le-am tuns, scotand din acvariu toate tulpinile cu radacini, erau destul de batrane pentru ca tot am taiat din ele in ultimile 2 luni si deoarece nu mai aveam loc si am replantat toate varfurile. Am banuit ca ar fi o deficienta de fier. De aceea dupa ce am citit pe forumuri , am comandat o sticla de Tropica Premium (care nu contine N si K) pt a completa cu acest fertilizant pt lipsa de fier.
    Cu vreo 3-4 zile inainte de a sosi Tropica Premium, in urma cu vreo 2 saptamani am adaugat in acvariu urmtoarele plantute: 4 Pogostemon Helferi, 10 fire de Staurogyne Repens, 2 plantute Alternanthera Reinecki Minii si cateva fire de Echinodorus Tenellus (donate de Catalos). Ieri s-a implinit o saptamana de cand am inceput sa dozez Tropica Premium cate o pompa pe zi pe langa cele 3 pompe/zi de Tropica Specialized.
    In urma cu vreo 4 zile, am vazut o plantuta Pogostemon ca era iesita din substrat, radacina fiind crescuta cam 3-4 cm dar tulpina fiind aproape desprinsa de radacina (vreo 2-3 melci comunitari se aflau chiar pe imbinare). Am mai observat la o alta plantuta Pogostemon ca frunzele se albesc de la tulpina si incep sa se desprinda una dupa alta in decurs de 2 zile, iar acum observ la o a 3-a acelasi fenomen (se vede in filmulet). De asemenea observ la Tenellus ca unele frunzulite au urme de decolorare ca la deficienta de fier. Frunzele de Limnophila incep sa se distruga (la o planta, la altele au aparut frunzulite noi dar parca au aceeasi nuanta ). La Ludwigia e ciudat deoarece o planta are frunzele verzi si nu prezinta nicio urma de deficienta pe cand toate celelalte au frunzele verde pal spre alb.
    Imi cer scuze pentru calitatea imaginilor si a filmului, sunt facute cu telefonul (si nici nu ma pricep) si pentru toate detaliile pe care vi le-am dat (m-am gandit ca va ajuta sa identificam deficienta mai exact).
    Ce ziceti , este deficienta de fier sau altceva ? Ce imi recomandati sa fac : sa maresc doza de Tropica Premium cu inca o pompa pentru o saptamana si cu inca una daca nu isi revin si tot asa ?
    Ah si la Alternanthera am descoperit o frunzulita care are o gaura aproape de mijlocul ei. E posibil sa fie facuta de melcii comunitari ?
    Va multumesc
    Mihai.

    Un link catre filmulet:
    https://youtu.be/9AJVp1rY8AA

    si pozele


    LE 20.02: Am uitat sa mentionez ce valori are apa.
    Pe 10.02 aveam: NO3-0.25 ; GH-7 ; KH-4 ; pH-6.8 ; PO4-0.4
    Astazi: NO3-0.25 ; GH-7 ; KH-4 ; pH-6.8 ; PO4-0.4





















    Last edited by Iliescu Mihai Ulmis; 20-02-2016 at 15:10.

  2. #2
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Dupa ce am marit doza de fertilizant la 5 pompe pe zi de Tropica Premium (am renuntat treptat la specialized deoarece imi marea NO3-ul), in decurs de 3 saptamani de la data postului anterior, am facut un test de fier si a reiesit ca aveam 0.1 mg/l. Plantele si-au revenit cat de cat si au aparut frunzulite normale, dar intre timp am inceput sa suplimentez cu Easy Life Ferro si Easy Life PO4.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •