Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 17 of 17

Thread: cine foloseste atomizor co2?

  1. #11
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by crysty83 View Post
    .......dan dumitru esti amabil sa ne spui ce fel de patila ai?poate o fotografie ne ar ajuta!mersi!
    Am dat detalii mai sus !
    Cel mai ordinar difuzor cu pastila ceramica si diametru de 2 cm sau 2,5 cm !
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  2. #12
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Vasile View Post
    Lamurire ptr cei care nu stiu .
    Tropica 3in1 nu este acelasi luctru cu atomizorul.
    Atomizorul se monteaza pe out-ul filtrului extern . se zice ca are randament bun dar unii sunt deranjati de asa zisa ceata pe care o da in acvariu .
    http://img.plici.ro/images/2015/03/24/atomizor98660.jpg
    Aha, ma gandeam eu ca atomizorul nu e totusi acelasi lucru cu reactorul. Scuze Cristi.

  3. #13
    Member adi3000's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti-Brancoveanu
    Posts
    150
    Post (Dis)Likes
    Eu am avut multe reactoare / difuzoare / atomizoare. Acum am reactor DIY din carcasa de filtru de 10". E cel mai bun. Dizolvare 100%. Nu face zgomot decat f.f. putin, insesizabil. Nu se colmateaza. Eu am pus doar un disc de burete cu porozitate mare spre partea de jos (de grosime 1cm). Se aduna in el mazga ca pe furtunuri dar nu se colmateaza. Il curat odata la 6 luni cand desfac filtrul extern.

    Am avut si Sera. Modelul 500. Foarte prost. E zgomotos si micsoreaza debitul deoarece are tubul de pe mijloc foarte subtire. Sera 1000 e 100% identic doar ca e mai lung. Are in/out 12/16mm deci nu recomand ..... a si plasticul f.f. prost.

    Dupa cum am spus am avut si atomizor. Nici nu se compara cu reactorul DIY. Dizolvare 70-80%. Face ceata in acvariu. Mici bule. Nu se colmateaza asa repede si nu e zgomotos. Dar din punctul meu de vedere nu e bun: ceata si dizolvarea mica. Uni pot sa zica ca e bun dar nu au incercat si alta varianta mai buna asa ca .... Am avut 2 modele. Ultimul chiar UP Aquarium CO2 Atomizer. Toate sunt la fel. Difera porozitatea ceramicii si modul de desfacere pt. curatare (unele sunt incapsulate). Up e cel mai bun cu porozitate f. mica a ceramicii .... face ceata la fel. Mie nu mi-a placut deloc.

    Pentru solutia de reactor in acvariu cel mai bun e jbl taifun sau altele pe acelasi principiu. Dizolva bine variantele lungi cu multi elementi astfel ca bula de co2 sa parcurga un drum lung sa ajunga sa se dizolve complet. Dezavantaj are ca se strange mizerie si mazga si se colmateaza repede dar se poate curata f. usor.
    Difuzor cu pastila ceramica .... asa si asa. Depinde de calitate, dar oricum ar fi rata de dizolvare e cea mai mica. In plus cresc alge verzi pe ea cel mai repede dintre orice alta metoda.
    Sper sa va fi fost de folos experienta mea.
    Adrian
    Bucuresti

  4. Likes giostana, NorbiD liked this post
  5. #14
    Base member crysty83's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    IASI
    Posts
    381
    Post (Dis)Likes
    Mersi..merg în continuare pe reactor dyi

  6. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti, Iancului
    Posts
    95
    Post (Dis)Likes
    Asa cum s-a mai spus si eu sunt de parere, ca reactoarele/atomizoarele externe au randament mai bun. Din pdv estetic solutia asta mi se pare mai buna, pentru ca nu-ti mai ocupa spatiu in acvariu.

    Referitor la DIY vs Brand am vazut ca unele solutii DIY sunt nu sunt defapt avantajoase. Iau in calcul aici costul total al materialelor+timpul de realizare+timpul de documentare+usurinta in utilizare/montare+aspectul.
    Concret, un atomizor de la JBL costa ~ 100 lei, montarea simpla. Pe de alta parte un DIY presupune timp pentru documentare, un filtru la bricolaj este ~45 lei, fittinguri ~ 15 lei, cartus ~ 15 lei, glue, coliere de prindere, indemanare etc. Intelegeti unde vreu sa ajung...

    Pentru cei care au facut astfel de aranjamente, puteti sa postati niste detalii concrete cu modul de realizare si costurile totale?


    Quote Originally Posted by dandumitru View Post
    Toate tipurile de reactoare au rostul lor, concepute in functie de capacitatea bazinului si cerintele sale.
    Reactoarele (difuzoarele/atomizoarele) au un singur scop si nu depind de marimea bazinului. Si anume dizolvare 100% a CO2-ului. Tot ce nu dizolva este pierdere (de bani in final). Daca ai bazin mai mic dai mai putile bule/minut, dar reactoarele (difuzoarele/atomizoarele) trebuie sa aiba randament maxim.


    Quote Originally Posted by Laurentiu Cluj View Post
    Atomizorul la acest moment este de departe cea mai buna solutie de dizolvare.
    Pe langa ce a scris Vasile mai jos,mai completez si ca ai nevoie de minim 2 bari presiune de lucru ca sa poata dizolva cum trebuie. Asadar,exclus ca se poata monta la bombe :) !
    Sa-mi fie scuzata ignoranta Laurentiu, imi poti explica te rog de ce e nevoie de presiune 2 bari pentru a conecta CO2-ul la Atomizor? Pe "bombe" nu am avut niciodata manomentru, insa presiunea creata misca valva antiretur.


    Quote Originally Posted by adi3000 View Post
    Eu am avut multe reactoare / difuzoare / atomizoare. Acum am reactor DIY din carcasa de filtru de 10". E cel mai bun. Dizolvare 100%.
    Dupa cum am spus am avut si atomizor. Nici nu se compara cu reactorul DIY. Dizolvare 70-80%. Face ceata in acvariu. Mici bule.
    Poti sa ne arati niste detalii/poze cu setup-ul?

  7. #16
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Originally Posted by dandumitru
    Toate tipurile de reactoare au rostul lor, concepute in functie de capacitatea bazinului si cerintele sale.



    Quote Originally Posted by giostana View Post
    Reactoarele (difuzoarele/atomizoarele) au un singur scop si nu depind de marimea bazinului. Si anume dizolvare 100% a CO2-ului. Tot ce nu dizolva este pierdere (de bani in final). Daca ai bazin mai mic dai mai putile bule/minut, dar reactoarele (difuzoarele/atomizoarele) trebuie sa aiba randament maxim.
    Eu cred ca trebuie sa fii atent la detalii, iar daca nu intelegi ia-o de la capat, iar daca nici atunci nu ai inteles ce se vrea a spune, intreaba. Nu te grabi sa fii in dezacord cu cel care isi spune parerea mai ales atunci cand nu esti convins ca ce spui este si corect.
    Un detaliu, nu am spus ca depind de narimea bazinului ci ca sunt concepute in functie de marimea bazinului.

    Cum ar fi sa pui intr-un nano de 30x30x40, un reactor cu pastila ceramica de 50 mm in loc de unul de 10mm, ar trebui sa reglezi bubble counter-ul la 0,001 b/s ( nu pe minut ),

    Poti sa ne spui in cate categorii se impart reactoarele de CO 2 ?
    Chiar sunt curios sa vad daca stii, chiar folosind, google, tot ar fi ceva de invatat.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  8. #17
    Junior Member ionut75's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    Liege BELGIA
    Posts
    20
    Post (Dis)Likes

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •