Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17

Thread: cine foloseste atomizor co2?

  1. #1
    Base member crysty83's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    IASI
    Posts
    381
    Post (Dis)Likes

    cine foloseste atomizor co2?

    Va salut!
    In viitorul f apropiat voi incepe un nou setup plantat si sunt curios pt aditia de co2 gazos daca acest atomizor este bun sau f bun??
    eu detin un reactor de co2 diy de 1o insa nu am fost multumit de el. La acvariul de l am avut se colmata mai mereu..aveam bureti de bucatrie ..bio balls uri ..si nimic..
    Daca e ok as dori si achizitionarea unuia de la cei care vand asemena produse .
    Multumesc!
    Ape limpezi!

  2. #2
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Salut!
    Eu am Tropica 3in1 de vreo 3-4 luni. Sincer la cateva zile trebuie sa stau cu periuta pe pastila de ceramica pt ca se colmateaza de la CO2-ul emis de drojdie + resturi de mancare care se aseaza. Dupa aceasta perioada am observat ca pe una din parti scoate bule mai mari decat pe cealalta parte unde sunt mult mai fine ceea ce ma face sa cred ca e pe duca pastila. In momentul de fata am 2 bombe CO2 pe atomizor si scot cam 2.2 bule pe secunda.
    De asemenea mai am si JBL Taifun (cel in spirala) cu lungimea de 110 mm (e de la la JBL Proflora bio160) la care am mai adaugat 2 extensii , per total avand 27 de cm (cu inca o bomba CO2). La final bulele ajung destul de mici, dar probabil mi-ar mai trebui o extensie ca sa ajunga la dimensiunea celor din difuzorul Tropica 3in1. Se murdareste si acesta destul de repede si cam la 2 saptamani trebuie sa il scot si sa il curat (chinul dracului cand il scoti si cand il bagi caci raman bule de aer pe traseu).

    Mihai

  3. #3
    High member Vasile's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Vatra Dornei
    Posts
    840
    Post (Dis)Likes
    Lamurire ptr cei care nu stiu .
    Tropica 3in1 nu este acelasi luctru cu atomizorul.
    Atomizorul se monteaza pe out-ul filtrului extern . se zice ca are randament bun dar unii sunt deranjati de asa zisa ceata pe care o da in acvariu .
    http://img.plici.ro/images/2015/03/24/atomizor98660.jpg
    - vezi profilul referitor la semnaturi -

  4. #4
    Base member crysty83's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    IASI
    Posts
    381
    Post (Dis)Likes
    bun !
    dar e bun?? asta era intrebarea??
    intre un atomizor si un reactor sera 500 ce ati alege??
    Rog pe cineva care le a folosit sa imi impartaseasca din experienta sa care e mai bun??

  5. #5
    High member Laurentiu Cluj's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    692
    Post (Dis)Likes
    Atomizorul la acest moment este de departe cea mai buna solutie de dizolvare.
    Pe langa ce a scris Vasile mai jos,mai completez si ca ai nevoie de minim 2 bari presiune de lucru ca sa poata dizolva cum trebuie.Asadar,exclus ca se poata monta la bombe !
    Am studiat un pic produsul care de la aparitie a ajuns deja la V2 ,este ceva mai bine construit si se poate deface pt mentananta.Vezi pe youtoube filmulete cu atomizorul in functiune...e posibil sa nu-ti placa dara de microbule pe care o creeaza.


    Concluzie : daca te incadrezi si esti ok cu ce am scris aici,ia-l cu incredere si foloseste-l...o sa fii multumit.
    Alternativa la atomizor este un reactor extern din filtru de apa bine facut care nu necesita presiune mare de lucru pt a dizolva sau variante de dizolvare JBL Taifun sau de la Dennerle.Inconvenient = sunt interne si ocupa spatiu in bazin.

  6. Likes giostana, crysty83 liked this post
  7. #6
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by crysty83 View Post
    ........eu detin un reactor de co2 diy de 1o insa nu am fost multumit de el. La acvariul de l am avut se colmata mai mereu..aveam bureti de bucatrie ..bio balls uri ..si nimic.......
    Cele mai eficiente reactoare sunt cele active, inclusiv cele DIY. Toate tipurile de reactoare au rostul lor, concepute in functie de capacitatea bazinului si cerintele sale. Dupa un timp cele de firma devin zgomotoase, se colmateaza, apar fisuri la imbinarile din turnare, dupa o exploatare indelungata componentele nu mai etanseaza si devin casante. Am folosit toate tipurile de reactoare, dar cel mai bine m-am impacat cu cel diy, confectionat si inbunatatit putin de mine. Al meu nu contine bio balls-uri, bureti sau alte materiale, in scimb la reactorul folosit de mine furtunul de CO 2 ajunge aproape de fundul borcanului iar la capatul lui este montat un difuzor cu pastila ceramica de 2 cm. Acest reactor functioneaza de 5 ani si o singura data am inlocuit difuzorul ceramic datorita colmatari, dupa 3 ani de folosire.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  8. Likes crysty83 liked this post
    Dislikes giostana disliked this post
  9. #7
    Member oviwankenobi's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    125
    Post (Dis)Likes
    Cel mai eficace reactor dupa mine , este cel diy extern din filtrul de apa de "10", dizolvare 100/100,, fara colmatari. de 2 ani functioneaza perfect.Am vazut ca multi umplu paharul cu bioballs-uri cu cinzeci de mii de bureti etc., o mare gresala ! Pahar , teava de pcv(plastic), un burete taiat in forma paharului (round-2cm grosime, cu gaura in miljloc pt teava), pus spre capatul de jos al tevii si atat!

  10. Likes crysty83 liked this post
  11. #8
    Base member GabrielM's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    ramnicu valcea
    Posts
    402
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dandumitru View Post
    Cele mai eficiente reactoare sunt cele active, inclusiv cele DIY. Toate tipurile de reactoare au rostul lor, concepute in functie de capacitatea bazinului si cerintele sale. Dupa un timp cele de firma devin zgomotoase, se colmateaza, apar fisuri la imbinarile din turnare, dupa o exploatare indelungata componentele nu mai etanseaza si devin casante. Am folosit toate tipurile de reactoare, dar cel mai bine m-am impacat cu cel diy, confectionat si inbunatatit putin de mine. Al meu nu contine bio balls-uri, bureti sau alte materiale, in scimb la reactorul folosit de mine furtunul de CO 2 ajunge aproape de fundul borcanului iar la capatul lui este montat un difuzor cu pastila ceramica de 2 cm. Acest reactor functioneaza de 5 ani si o singura data am inlocuit difuzorul ceramic datorita colmatari, dupa 3 ani de folosire.
    Nu mai ai nici acea teava pe mijloc din interiorul paharului? Recunosc sa mi se pare buna ideea cu difuzorul ceramic din interiorul filtrului de apa, dar credeam ca se infunda repede
    Fertilizare completa micro PLANT SERUM, macro PLANT SERUM si fier chelat DTPA

  12. #9
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Am si teava din interiorul paharului, ea evita intrarea bulelor de CO2 in out-ul reactorului. Existenta acelui difuzor face ca bula de CO 2 sa se sparga in multe bule mici, unele dintre ele dizolvanduse pana la partea de superiopara a paharului. Un alt avantaj este ca nu exista acumulari de gaz, bineinteles ca asta tine si de alti factori, dar acolo unde avem o apa buna pentru un acvariu plantat acest aspect este inexistent. Nu are de ce sa se infunde repede, nu sta in lumina ca sa se aseze algele pe el si nici in coloana de apa din acvariu ca sa cada pe el resturi de hrana sau plante in descompunere.
    La mine,dupa atata timp de functionare, borcanul a devenit mat, cu mare greutate se mai distinge ceva in interiorul lui. Primul difuzor a fost unul chinezesc, cred ca cel mai ieftin si de proasta calitate, al doilea este de la Aquili.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  13. Likes GabrielM liked this post
  14. #10
    Base member crysty83's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    IASI
    Posts
    381
    Post (Dis)Likes
    da..interesant cu pastila in interior..
    ma gandeam la un reactor de co2 de la sera 500 sau 1000..dar cred ca mai bine merg pe vechiiul diy de 10 cu teava
    dan dumitru esti amabil sa ne spui ce fel de patila ai?
    poate o fotografie ne ar ajuta!
    mersi!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •