Results 1 to 4 of 4

Thread: Anubias nana cu probleme

  1. #1
    Junior Member alecs_dorel's Avatar
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    16
    Post (Dis)Likes

    Anubias nana cu probleme

    Am de o saptamana aceasta planta in acvariu si nu i-a mers bine deloc
    A inceput sa putrezeasca si sa i se desprinda frunzele
    Nu stiu ce sa ii fac, se pare ca o va afecta pe toata in sensul ca "manunchiul" care era in ghiveci cand l-am cumparat l-am rupt in mai multe si le-am legat in diferite parti in acvariu, cateva "fire" nu par afectate dar asta e foarte afectata.
    Pot sa ii fac ceva, acvariu este in a doua saptamana de ciclare, am adaugat Easystart si Ferropol de la JBL cam atat
    20160130_202715.jpg 20160201_193023.jpg


  2. #2
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Salut. Adineauri am citit postul tau de la introducere. Probabil ai scos si Anubias-ul si l-ai spalat sub jet de apa ? Eventual ai mai dat cu vreo solutie anti-alge pe ea ?

  3. #3
    Junior Member alecs_dorel's Avatar
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    16
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Iliescu Mihai Ulmis View Post
    Salut. Adineauri am citit postul tau de la introducere. Probabil ai scos si Anubias-ul si l-ai spalat sub jet de apa ? Eventual ai mai dat cu vreo solutie anti-alge pe ea ?
    Nu aveam cum sa il mai spal ca se putrezise, s-a dezintegrat cand am incercat sa il scot, nici cu solutie de alge n-am avut pe ce sa mai dau.
    Cred ca am o vaga idee de ce s-a ajuns aici, posibil din cauza ca dupa ce am despartit in mai multe bucati planta fiecarei parti i-au ramas putine radacini si daca ea se hraneste cu ajutorul lor cred ca nu au mai facut fata sa sustina planta, e o ipoteza nu stiu daca e posibila dar incerc sa imi dau seama.

  4. #4
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Buna seara !

    Quote Originally Posted by alecs_dorel View Post
    Cred ca am o vaga idee de ce s-a ajuns aici, posibil din cauza ca dupa ce am despartit in mai multe bucati planta fiecarei parti i-au ramas putine radacini si daca ea se hraneste cu ajutorul lor cred ca nu au mai facut fata sa sustina planta, e o ipoteza nu stiu daca e posibila dar incerc sa imi dau seama.
    Nu trebuie sa ai o vaga idee, trebuie sa ai certitudinea ca este ceace trebui sa fie, acvaristica nu este un domeniu cu mai multe ipoteze, este o stiinta a naturi.

    Am glumit, acum trec la lucruri serioase !
    Anubias este o planta cu dificultate mica, cu crestere lenta, adica o planta care se multumeste cu putina lumina si chiar fara un pic de CO2, isi foloseste radacina pentru a se ancora de decor ( lemn sau piatra) si se hraneste absorbind nutrienti din coloana de apa prin frunze.
    Nu este o planta potrivita pentru un bazin neciclat si nestabilizat, iar ca sa supravietuiasca are nevoie de nutrienti micro si macro, este mare consumatoare de PO 4, de aceea se recomanda o aditie suplimentara a acestui macro nutrient.

    http://www.aquascaping.ro/acvaristic...ri-var-barteri

    O seara placuta !
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •