Results 1 to 4 of 4

Thread: Experienta mea cu inmultirea zebrelor

  1. #1
    Junior Member alecs_dorel's Avatar
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    16
    Post (Dis)Likes

    Experienta mea cu inmultirea zebrelor

    Incepator fiind aveam in acvariu 3 zebre ulterior am aflat ca sunt doua femele si un mascul
    Femelele in cateva luni au inceput sa aibe burtile foarte mari si ne stiind ce se intampla am cautat pe aici si am aflat ca ar fi pline de icre
    Am dat fuga la magazin si am mai cumparat niste zebre pentru a le putea pune la treaba (masculi trebuia sa fie) dar dupa cateva zile de "viata buna" acasa in acvariu s-au dovedit a fi din 5 exemplare doua tot femele, in fine...
    Le-am pregatit un setup pentru imperechere si am separat masculi de femele pt cateva zile,
    20160131_142153.jpg20160131_142204.jpg
    In momentul depunerii icrelor totusi pestii reuseau sa manance destul de multe pana ajungeau sa cada sub plasa si totusi au ramas destule
    20160130_194353.jpg20160130_194347.jpg
    Problema e ca din cat de multe erau, fertilizate au fost foarte putine mai exact 9 la numar, pe restu le-am scos dupa o zi cand se albisera pt ca incepusera sa faca un fel de puf.
    Sper acum ca cele noua sa fie ok
    20160130_201500.jpg



    Daca sunteti foarte atenti mai ales la oul din partea de sus pe filmulet se vede miscand



    Ouale dupa aproximativ 36 ore

    Last edited by alecs_dorel; 31-01-2016 at 22:35.

  2. Likes Killick liked this post
  3. #2
    Junior Member alecs_dorel's Avatar
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    16
    Post (Dis)Likes

  4. Likes Killick liked this post
  5. #3
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    ce seamana cu neonii...felicitari

  6. #4
    Junior Member alecs_dorel's Avatar
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    16
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Iliescu Mihai Ulmis View Post
    ce seamana cu neonii...felicitari
    Da cred ca datorita faptului ca la depunere au fost si zebre roz si zebre cu dungi gri albastrui si astia mici au iesit unu mai colorat ca altul (o combinatie intre "parinti"). Abia astept sa se faca mai mari si sa se defineasca culorile pe ei.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •