Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 24 of 24

Thread: Inca un incepator

  1. #21
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Bravo. Se vede ca te-a acaparat acvaristica . Te misti repede si frumos.
    Sa ai grija la retur, cum valuresti apa, pentru ca poti sa elimini CO2-ul introdus.

  2. #22
    Junior Member alecs_dorel's Avatar
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    16
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by avl View Post
    Bravo. Se vede ca te-a acaparat acvaristica . Te misti repede si frumos.
    Sa ai grija la retur, cum valuresti apa, pentru ca poti sa elimini CO2-ul introdus.
    Intradevar m-a luat microbul si am si timp deocamdata, sunt foarte multumit de claritatea apei pe care o am acum fata de ce am vazut eu la mine pana acum, asta ma satisface cel mai mult.

    Inainte
    20160130_202715.jpg

    Dupa, cu mici schimbari de decor
    20160217_151845.jpg

    In privinta reactorului as vrea sa concep ceva mai altceva dar am nevoie de cineva mai priceput in plexiglas si cu putina imaginatie, as vrea sa fac un fel de reactor comun si de co2 si de oricealtceva (purigen de exemplu) si sa fie si incalzitorul introdus acolo eu am facut o schita de care sper sa nu radeti,
    Pentru cine are scule si cunostinte despre plexiglas nu cred ca e vre-o provocare trebuie doar gandit cum se poate executa sa il si poti deschide pentru o eventuala curatare poate fi cilintric, rectangular cred ca mai putin conteaza .
    Ce parere ai?


    20160217_164620.jpg

    LE: Am modificat putin proiectul l-am facut mai ambitios vazand ca in camera unde am acvariul sunt 27 grade deja si acum vine vara atat ca la partea de racire ramane de vazut cum controlez electronic, cat raceste apa acea celula peltier pe care o am mai trenuie doar un radiator intern cel extern si ventilatorul il am si pe el, asta presupune sa aiba cel putin o latura dreapta "canistra".

    20160217_173604.jpg
    Last edited by alecs_dorel; 17-02-2016 at 17:47.

  3. Likes rodoselada liked this post
  4. #23
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Nu vreau sa te opresc din teste, dar nu stiu daca sistemul peltier poate fi folosit in acvaristica, cel putin in acest moment. In primul rand nu ai cum sa elimini pericolul de electrocutare daca pui partea care raceste direct in apa care circula prin acvariu/filtru. In al doilea rand fie sticla sau pexiglass nu cred ca rezista la diferentele de temperatura pe care se bazeaza celula peltier. Gandeste-te ca totusi, in schita ta sticla o sa fie supusa la un bombardament perpetu de cald/rece. Orice ventilator ai pune partea care incalzeste tot o sa creeze un contrast prea puternic de temperatura si cred ca o sa sparga peretii. Si orice ai face, in momentul de fata, randamentul celulor peltier este foarte foarte scazut, tehnologia actuala folosindu-se doar pentru suprafete foarte mici.

    Sper ca nu te incurc in testele tale si tine cont ca fizica nu prea se lipeste de mine. Poate iti dau altii sfaturi mai bune sa pui in aplicare ce vrei tu.

    In legatura cu ce vrei tu sa faci din plexiglass cred ca mult mai simplu este sa iei un prefiltru si sa-l bricolezi tu sa permita introducerea mai multor elemente, gen incalzitor. Arunca un ochi pe asta si vezi daca poti sa modifici ceva la el sa iasa ce vrei tu: http://www.tucradio-acvariu.ro/index...product_id=232

  5. Likes alecs_dorel liked this post
  6. #24
    Junior Member alecs_dorel's Avatar
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    16
    Post (Dis)Likes
    Si cum nu renunt usor am facut cateva teste minimaliste si cautari de componente.

    Asa ca la 12v si 3.5 A ca atat duce sursa care o am temperaturile se vad in poze.
    20160219_134427.jpg20160219_134436.jpg

    Ma gandeam ca pe partea care raceste sa pun un bloc de racire ca cele care se folosesc la racirea procesoarelor prin care sa treaca apa filtrata din acvariu (sper ca interiorul lui sa nu fie prea fin si sa se colmateze dar daca se va intampla gasim alta varianta) si astfel se poate conecta cu ajutorul furtunelor departe de peretii canistrei (asa cum "proiectasem").
    20160219_135100.jpg

    Pentru a controla totul m-am gandit la asta:
    20160219_134913.jpg

    Cred ca asa e mai aproape de posibil proiectul.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •