Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 24

Thread: Inca un incepator

  1. #1
    Junior Member alecs_dorel's Avatar
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    16
    Post (Dis)Likes

    Cool Inca un incepator

    Buna ziua,
    Eu sunt Alex din Bucuresti si acum cateva luni m-am "pricopsit" cu un acvariu cu pesti de la sora mea care il cumparese pentru fiica ei si cum o minune nu dureaza mai mult de trei zile s-a saturat repede de el copil fiind si uite asa m-am "pricopsit" eu cu el.
    Initial ne avand nici cea mai mica idee cu ce se mananca acvaristica am scos totul din el l-am spalat bine am reintrodus totul la loc + apa de la robinet si il admiram in toata splendoarea lui. Binenteles ca in scurt timp cerul mi s-a prabusit in cap si am inceput sa mai informez pe internet si uite asa am dat si peste acest forum unde am gasit foarte multe informatii utile pentru care tin sa va multumesc.

    Hai sa pun si o poza cu actualul setup
    20160130_202715.jpg
    Last edited by alecs_dorel; 31-01-2016 at 15:02.

  2. Likes rodoselada liked this post
  3. #2
    Base member rodoselada's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Crawley, Anglia
    Posts
    434
    Post (Dis)Likes
    bine ai venit, noroc ca ne-ai gasit!

    mai detaliaza un pic cu ce mai ai pe acolo, (lumina, filtrare, ce plante ai, pesti....................) etc.

  4. #3
    Junior Member alecs_dorel's Avatar
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    16
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by rodoselada View Post
    bine ai venit, noroc ca ne-ai gasit!

    mai detaliaza un pic cu ce mai ai pe acolo, (lumina, filtrare, ce plante ai, pesti....................) etc.
    O sa fac asta prin poze ca imi e mai simplu ne stiind denumirile plantelor spre rusinea mea

    Tubul a fost de oxigen modificat cu robinet de co2 facuta revizia cu supapa de siguranta de 250bar
    20160131_140628.jpg

    20160131_140641.jpg20160131_140649.jpg

    Momentan nu am un difuzor de co2 si folosesc unul de la pompa de oxigen, sper ca pe viitor sa imi fac un reactor
    20160131_140711.jpg

    Si tot in viitor poate un filtru extern
    20160209_102255.jpg
    Last edited by alecs_dorel; 09-02-2016 at 12:08.

  5. #4
    Junior Member alecs_dorel's Avatar
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    16
    Post (Dis)Likes
    20160209_102315.jpg20160209_102404.jpg20160209_102440.jpg20160209_102511.jpg

    Si ca si pesti :
    4 x zebre danio long fin cu dungi albastre
    2 x zebre danio long fin roz
    1 x zebra long fin leopard
    2 x cory albinos
    2 x cory bronze
    1 x otocinclus affinis otto
    1 x prionobrama filigera

    Mai nou si 11 x danio fry
    Last edited by alecs_dorel; 09-02-2016 at 12:02.

  6. #5
    Junior Member alecs_dorel's Avatar
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    16
    Post (Dis)Likes
    Astazi am achizitionat si filtrul extern JBL e701 greenline, deocamdata e cu mediile originale pus in functiune pentru ca nu am reusit sa gasesc siporax vrac sub nici o forma, ca pe la petshopuri o cutiuta nu e "decat" 65 lei.
    Poate are vre-un coleg cumparat mai mult as fi recunoscator daca ma poate ajuta si vreau sa va intreb daca stiti cam cat imi trebuie sa pun intr-un cosulet(etaj) al filtrului, e suficient un litru sau trebuie mai mult?

    20160213_153430.jpg

  7. #6
    Base member rodoselada's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Crawley, Anglia
    Posts
    434
    Post (Dis)Likes
    cred ca vreo 3-4litri

    vezi la tucradio poate are.

  8. #7
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Foarte bine pentru un inceput !
    Ai invatat foarte multe lucruri si ai inteles din start fenomenul in complexitatea lui. Sunt surprins sa vad un incepator, care a lucrat la un layout cu stiinta de nivel peste medie.
    Succes Alecs !
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  9. Likes alecs_dorel liked this post
  10. #8
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by alecs_dorel View Post
    Astazi am achizitionat si filtrul extern JBL e701 greenline, deocamdata e cu mediile originale pus in functiune pentru ca nu am reusit sa gasesc siporax vrac sub nici o forma, ca pe la petshopuri o cutiuta nu e "decat" 65 lei.
    Poate are vre-un coleg cumparat mai mult as fi recunoscator daca ma poate ajuta si vreau sa va intreb daca stiti cam cat imi trebuie sa pun intr-un cosulet(etaj) al filtrului, e suficient un litru sau trebuie mai mult?

    20160213_153430.jpg
    Filtrul vine parca cu doua sertare de bureti si unul de micromec, material filtrant similar Siporax-ului. Iti recomand ca in primul sertar de sus sa lasi buretii originali pt filtrare mecanica iar in celelalte doua pui mediile pt filtrare biologica. Daca ai in ultimul sertar Micromec dupa cum banuiesc, atunci nu are sens sa il inlocuiesti si mai trebuie doar sa cumperi 1 litru de Siporax (un sertar are cam 1.1 litri dar nu iti recomand sa il umpli pana la refuz deoarece este posibil sa nu se aseze bine sertarele si poti avea surprize sa nu se inchida bine filtrul si sa traga aer).Sau poti lua tot micromec CPe700/900 e vreo 48 ron.

  11. #9
    Junior Member alecs_dorel's Avatar
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    16
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Iliescu Mihai Ulmis View Post
    Filtrul vine parca cu doua sertare de bureti si unul de micromec, material filtrant similar Siporax-ului. Iti recomand ca in primul sertar de sus sa lasi buretii originali pt filtrare mecanica iar in celelalte doua pui mediile pt filtrare biologica. Daca ai in ultimul sertar Micromec dupa cum banuiesc, atunci nu are sens sa il inlocuiesti si mai trebuie doar sa cumperi 1 litru de Siporax (un sertar are cam 1.1 litri dar nu iti recomand sa il umpli pana la refuz deoarece este posibil sa nu se aseze bine sertarele si poti avea surprize sa nu se inchida bine filtrul si sa traga aer).Sau poti lua tot micromec CPe700/900 e vreo 48 ron.
    filtrul l-am organizat asa:
    - In primul sertar de sus, unde pe lateral intra apa, are burete grosier pe care l-am lasat la locul lui evident e pentru filtrarea grosiera si in mijloc iese apa, avea doua randuri de burete carora nu le vad rostul (in sensul ca ce rost mai are filtrarea mecanica cu doi bureti la iesirea apei din filtru dupa ce deja a trecut prin toate mediile) asa ca am pastrat doar un singur burete cel de deasupra si sub el am pus micromecul (evident n-a avut loc tot micromecul dar cu atat mai bine ca am avut ce pune si in filtrul din acvariu cu puisorii de zebra)
    20160214_121033.jpg20160214_121228.jpg
    - In sertarul de jos urmatorul in care ajunge apa am pus celelalte doua paduri de burete care erau in dotare in ideea de a continua filtrarea mecanica de la intrarea apei in filtru
    - In sertarul din mijloc acum n-am nimic (ca am reusit ca compactez toate materialele care erau in filtu astfel incat sa fac loc siporaxului) si vreau sa pun siporax pentru ca din cat m-am documentat consider ca e unul din cele mai poroase materiale cu suprafata cea mai mare
    Last edited by alecs_dorel; 14-02-2016 at 13:54.

  12. #10
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Eu personal as fi lasat primul sertar cu buretii originali asa cum a venit filtrul. Sambata am facut curatenie in filtru si dupa 2 luni de folosire, buretii grosieri din laterale erau curatei dar cei din mijloc (mai ales cel de deasupra) erau negri. Cred ca mai bine ar fi sa scoti buretii din ultimul sertar si sa bagi siporax sau micromec in el, pt a avea filtrare biologica mai multa, dar cum doresti.
    Mihai

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •