Page 1 of 14 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 133

Thread: Planuri de primul nano

  1. #1
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes

    Planuri de primul nano

    Buna seara,

    Dupa acvariul din postul Noul 54L ma gandesc la un nano de birou, fara CO2, in care sa cresc ori un betta, ori cativa masculi de guppy si plante mai easy, anubias, crypto si alte din astea. Acum vin intrebarile pentru cei ce au mai avut nano...

    1. Care ar fi cel mai mic acvariu ce imi permite schimb de apa la saptamana si sa pot face si ceva in el.
    2. Cati watti/litru sa adopt? la cel mare am 0.5 si fara CO2 cred ca as creste alge.
    3. Ce filtru recomandati? Probabil solutia hang on este cea mai ok...
    4 si cel mai important. Se poate face un acvariu stabil din un astfel de nano care sa aduca niste satisfactii ok? Sunt constient ca nu voi avea stabilitatea celui mai mare, dar macar sa pot sa fac ceva cu el.

    Acum ce am gandit eu incadrandu-ma cam spre 200lei.

    - Acvariu 30*25*30cm
    - Aqua Zonic Clamping Lamp 7W
    - Filtru Cascada Crystal Hang On Nr.1
    - Incalzitor 30W

    Astept sugestii,
    Andrei

  2. #2
    Base member Pavel.Cristian's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Targoviste , Dambovita
    Posts
    471
    Post (Dis)Likes
    Te sfatuiesc la un nano de firma din cauza calitatii si a finisajelor de exceptie,gen aquael shrimp set 10/20/30 l ,cuburile de la dennerle de asemenea.Daca prinzi un set sh ar fi bn ,altfel noi costa un pic mai mult de 200ron.
    Schimbari de apa saptamanal eu am facut la toate nano-urile si nu le-am deciclat niciodata (20-max 30% din apa).
    Daca nu gasesti seturi dedicate nano,incearca sa iei borcanul cu sticla de calitate.Totul tine de detalii la un nano fiind micut si nu prea te pierzi in cantitatea masiva de apa.
    Daca ti le iei separat : lumina orice lampa minim 11w ,filtru Hob minim 300l/h neaparat si cu skimmer,fiind open top,incalzitor ti-as sugera un 50w ,sa nu ai schimbari de temperatura bruste,iar restul depinde de ce vrei sa ti in el.
    Intr-adevar e mai greu sa "ghicesti" parametri ideali dar nu imposibil.Necesita atentia ta mai des.
    Sper ca ti-am fost de folos.Succes.
    Fara semnatura

  3. #3
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Mersi de sfaturi! Vream sa te īntreb de lampa led cam cati w/l sunt necesari și dacă este nevoie schimbarea ledurilor sau ceva asemănător ca la tuburile fluorescente.

    Aqua el shrimp 30 la 180ron mi se pare foarte bun ca pret
    Last edited by OAndrei; 26-01-2016 at 13:08.

  4. #4
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Pacat ca nu mai e pe stoc de mult. Lampa de 11w oare face fata la 30x30x40h? pentru plante easy, fara gazon sau alte pretentii. Vin undeva la 900lumeni/30L net sa zicem.

    Am gasit cele mai multe produse pe aquariumprest. Ce filtru ati alege?

  5. #5
    Base member Pavel.Cristian's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Targoviste , Dambovita
    Posts
    471
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by OAndrei View Post
    Pacat ca nu mai e pe stoc de mult. Lampa de 11w oare face fata la 30x30x40h? pentru plante easy, fara gazon sau alte pretentii. Vin undeva la 900lumeni/30L net sa zicem.

    Am gasit cele mai multe produse pe aquariumprest. Ce filtru ati alege?
    Nu prea o sa faca fata lampa de 11 w,probabil ca o sa mearga cu plante easy nu stiu nici asta sigur,ideal ar fi 2x11w sau una singura mai puternica...filtru iti recomand cu caldura sunsun jhbl-301 (filtru hang-on cu skimmer la el ) silentios si puternic tot ce vrei de la un filtrulet de 29ron ...
    Ca si lumina poti merge pe un diy cu un bec osram/philips de 24w 865 (6500k) ... eu asta folosesc momentan si imi merg bine plantele (varianta rapida si ieftina-un bec 22ron si o lampa de birou 25ron dedeman sau daca ai prin casa aruncata si nefolosita iesi si mai ieftin )...
    Spor la treaba succes!
    Fara semnatura

  6. #6
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    In final m-am hotarat la Acvariu Aquael Shrimp Smart 30, 30 litri, Negru. Are o lampa led de 6w cu care sper sa ma descurc. acvariul vine cu un capac de sticla din ce am vazut, o sa incerc sa nu-l folosesc sa maximizez lumina. imi place designul elegant al lui per total. Dupa ce vad ca o sa se aseze poate mai cumpar inca o lampa si iau instalatia de co2 de la bazinul mare care oricum nu cred ca are nevoie asa multa.

    Ca si plante m-am orientat spre: Hygrophila Corymbosa, Staurogyne repens, cryptocoryne wendtii brown/green, Anubias nana “petite”, Java moss si niste elodeea sa ma ajute cu absorbtia de nutrienti. sper sa nu iasa o sorcova. Ca obiectiv ar fi sa gasesc o cioata mai maricica ca element de hardscape. Voi folosi pietris negru.

    O sa vreau sa tin in el pesti, inca nu m-am hotarat daca un betta singuratic, cativa neoni sau masculi de guppy.

    Astept sfaturi in continuare!

  7. #7
    Base member Pavel.Cristian's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Targoviste , Dambovita
    Posts
    471
    Post (Dis)Likes
    Chiar sunt curios de lampa de 6w led de la set.Sa imi zici si mie te rog ca daca o sa iti mearga bine plantele,pentru ca si eu sunt interesat de acest tip de lampa.
    Succes cu proiectul.
    Fara semnatura

  8. #8
    Base member OctavianPopescu's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    431
    Post (Dis)Likes
    Daca te ajuta cu ceva,in reteaua de supermarketuri zoomania au un acvariu kit complet 54l,aquel ledy 60 cu 200 lei de la 370 parca.la noi in ploiesti au cam de la inceputul anului trecut oferta asta,sunt noi si foarte bune...stiu ca vrei mai mic,dar poate te intereseaza informatia...
    Last edited by OctavianPopescu; 28-01-2016 at 12:36.

  9. #9
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Mulțumesc de info. Am unul de 54l deja. Vreau ceva mai mic pe care sa īl duc īn viitor la birou.
    Deocamdată peste tot nu e īn stoc cubul și trebuie uite sa vina săptămāna viitoare. Dacă lampa ar face cat una de 12W sper ca ar fi ok plantele alese.

  10. #10
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Am sfarsit prin a imi lua pe bucati pana la urma:

    1 x Filtru Cascada Acvariu OF. Super Hang On Nr.2
    1 x Acvariu Ocean Free 30*30*40CM (36litri)
    2 x Lampa acvariu Aqua Zonic Clamping Lamp 11W
    6 x Pietris negru Black Crystal Sand 1Kg.
    1 x Radacini de lemn decor acvariu Twinty Wood Model TW16

    Filtrul are si compartimente cu carbune activ, il tin pana iese taninul din radacina?
    Last edited by OAndrei; 29-01-2016 at 12:04.

Page 1 of 14 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •