Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: Tentativa de plantat cu creveti

  1. #1
    Junior Member Justdidit69's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Satu Mare
    Posts
    17
    Post (Dis)Likes

    Tentativa de plantat cu creveti

    Buna.
    Acum 2 ani si jumatate am revenit in acvaristica cu un borcanel de 200l. Nu am continuat sa scriu despre acel acvariu din diverse motive: am restartat acvariul, am devenit taticul unui baietel, m-am mutat la un moment dat, am schimbat vreo 2 locuri de munca si as mai putea sa continui . Momentan acvariul de 200l sta gol in vechea locatie, pestii din el fiind crescuti outdoor din 02.06.2015 pana in septembrie/octombrie in functie de specie. I-am donat/vandut in functie de cerinte.
    Dar microbul nu se lasa, asa ca profitand odata de o ocazie, am achizitionat un acvariu mai mic, conturandu-se urmatorul setup:
    acvariu-46Lx31hx30l
    iluminare- Aquazonic 2x24w 60cm: Sylvania Grolux + JBL solar natur ultra (9000k,CRI 90+), mai sunt si neoanele stoc de 12000k Aqua Zonic. 10 ore iluminare
    filtrare- JBL CP e901 GL, sertarele umplute cu matrix, siporax si respectiv micromec, cu un burete fin pe sorb
    incalzire- Resun 75w
    substrat- Manado 6l
    fauna- 20 RCS, zeci de melci comunitari si de substrat
    flora- staurogyne sp bihar 5 fire
    staurogyne repens 20 fire
    ludwigia repens rubin 4 fire
    hygrophila difformis 4 plante
    hygrophila polisperma 2 fire
    hygrophila sp. tiger 2 fire
    shinnersia rivularis 1 fir
    eichornia azurea 1 fir
    cryptocoryne wendtii brown 2 fire
    lobelia cardinalis small form 4 fire
    hydrocotyle verticillata 3 fire
    si inca 2 specii pe care nu am reusit sa le identific, chit ca le-am vazut pe forum si la altii.
    fertilizare-micro/macro 7ml/sapt., diy cristi ionescu
    easy carbo 3ml/zi
    easy ferro 5ml/sapt.
    easy fosfo 5ml/sapt.
    easy kalium 5ml/sapt.
    Schimburi de 10l/sapt.

    si poze:
    1.jpg2.jpg3.jpg

    Plantele sunt in majoritate de la victor_z, plante exceptionale, 1/3 din plante le-am primit bonus, eu sunt mai bleg la asezarea lor in acvariu. Se tin destul de bine, avand in vedere ca mi-au sosit pe 5 ianuarie cand era zapada si cateva minusuri afara, dupa un drum de 650km. Doar tiger lotus s-a topit.
    Plantele care nu le-am putut identifica sunt in zona stanga, smocul din colt jos si smocul care pluteste langa buretele mare alb si urat. Daca le cunoaste cineva as aprecia un mic ajutor in denumirea lor.
    Va multumesc pentru atentia acordata.
    Don’t just teach your children to read…
    Teach them to question what they read.
    Teach them to question everything.

  2. Likes NorbiD liked this post
  3. #2
    Junior Member Justdidit69's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Satu Mare
    Posts
    17
    Post (Dis)Likes
    update: am scos 3 hygrophila difformis, am pastrat doar unul mai mic, restul le-am donat. cresc prea haotic, prea ca la tara .
    si daca le-am scos atunci a trebuit sa umplu golul: 9 fire Alternanthera reineckii "rosaefolia" si aproximativ 15 fire Pogostemon helferi.
    am realizat si o bomba de co-doi cu difuzor filtru de tigara, asa sa vad si eu live diferenta. ei bine, se vede, m-am ultra convins de combinatia: lumina, co-doi si fertilizare.
    crevetii sunt cam ascunsi, display-ul "e prea static", asa mi-a spus sefa. cred ca as avea nevoie de inca 20.

    pozele sunt facute pe 22.01.2016, parca pe la orele 11-12 seara.

    1.jpg2.jpg3.jpg6.jpg


    poza facuta azi 23.01.2016 la ora 10 seara, dar arata la fel si la 10 dimineata cand am observat.

    DSCN0708.jpg
    ludwigia repens rubin a crescut 2-3 cm in aproximativ 10 ore. pe timpul noptii. de aici ar trebui sa deduc pe scurt ca plantele cresc atunci cand nu fac fotosinteza.(?) in cazul in care "descoperirea mea" ar fi echivalentul "descoperirii gaurii in macaroana" va rog sa nu dati cu parul, ci apreciati spiritul de observatie. eu oricum m-am simtit mai destept pentru 1 minut .

    p.s.: daca aveti vreo 20 RCS care "va deranjeaza", ii rezolv eu
    Last edited by Justdidit69; 23-01-2016 at 23:11.
    Don’t just teach your children to read…
    Teach them to question what they read.
    Teach them to question everything.

  4. Likes Teo Udrea, unicmob, Gabriel 72, victor z liked this post
  5. #3
    Junior Member Justdidit69's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Satu Mare
    Posts
    17
    Post (Dis)Likes
    Miercuri, 27.01.2016, am schimbat tuburile pe configuratia Giesemann Aquaflora + Midday 24W. Vom vedea ce vor spune plantele.
    O mica lamurire cu filtrul extern, ce am uitat sa specific in primul post. Pentru cei care isi fac griji pentru "taifunul" creat de filtre externe in acvarii mai mici: JBL e901 GL este foarte ok, pot planta linistit, nu am vartejuri si este reglat la debit maxim. M-as aventura sa il recomand chiar la acvarii de 30l brut. Pur si simplu nu reusesc sa vad particule fine in suspensie nici dupa 15 minute de privit apa. Astfel ca imi permit sa afirm ca un filtru extern recomandat acvariilor pana in 200l, este defapt corespunzator acvariilor de 30-60l.
    Algele o duc binisor (GSA doar pe frunzele batrane, putin GDA pe geamuri, diatom si pe frunze si pe geam), dar observ o stagnare la ele, poate chiar o regresare, de cand injectez CO2.
    Don’t just teach your children to read…
    Teach them to question what they read.
    Teach them to question everything.

  6. #4
    Junior Member Justdidit69's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Satu Mare
    Posts
    17
    Post (Dis)Likes
    avand in vedere ca plantele cresc ca nebunele si poate jumatate din ele s-ar simti mai bine intr-un acvariu mai mare am primit aprobare pentru un stand:
    stand.jpg

    l-am schitat repede in paint, intelegeti voi ideea, dimensiunile sunt cu aproximatie. m-am gandit la teava de 30x30mm cu perete de 3mm:
    stand 2.jpg

    indecizia mea ar fi vis-a-vis de pozitinarea acvariilor pe stand:
    varianta 1. - ca in prima schita, acvariul mare sus iar cele 2 mici jos
    varianta 2. - facem o rocada si mutam acvariul mare jos iar cele 2 mici vin sus (se schimba putin dimensiunile standului in sensul ca va fi mai inalt, habar nu am cat )
    care varianta credeti ca ar fi mai estetica, rezistenta, mai usor de intretinut, etc. ?
    daca imi scapa ceva cu privire la acest proiect va rog sa semnalati, ar fi primul proiect de acest gen.
    va multumesc.
    Don’t just teach your children to read…
    Teach them to question what they read.
    Teach them to question everything.

  7. #5
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Salut. Cred ca nu ai luat in calcul picioarele verticale de pe mijlocul standului. Nu s-ar prabusi la centru daca nu le pui ?

  8. #6
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Trebuie sa ai grija la filtrare, pentru ca multe filtre externe "imping" apa pana la o anumita inaltime.
    Am si eu un proiect asemanator in minte, dimensiunile sunt asemanatoare, tot pentru un acvariu mare si 2 nanouri. Eu am facut schema cu acvariu mare jos, cu 2 filtre externe si nano-urile sus cu filtre substrat cu 2 iesiri, din care sa traga cate dou filtre hang-on, pentru fiecare nano in parte. Nu o sa ai probleme cu filtrarea si mentenanta se face lejer. Daca vrei mai multe detalii pot sa ti le ofer sau sa intrebi si alti colegi.
    Daca nu te deranjeaza, dupa ce e gata standul, poate imi spui care au fost costurile.

    Plantele primite cadou sunt Rotala Rotundifolia. A doua nu pot sa-mi dau seama la care te referi. Mai fa o poza si incercuieste planta.

    Spor la treaba.
    Last edited by avl; 11-02-2016 at 13:43.

  9. #7
    Junior Member Justdidit69's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Satu Mare
    Posts
    17
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Iliescu Mihai Ulmis View Post
    Salut. Cred ca nu ai luat in calcul picioarele verticale de pe mijlocul standului. Nu s-ar prabusi la centru daca nu le pui ?
    nu stiu daca se intelege din a doua schita, dar partea cu maro ar vrea sa reprezinte niste placi OSB sau de placaj, in funcie de ce voi gasi, astfel greutatea va fi distribuita. oricum la finalizarea standului voi chema vreo 3 amici de 100kg si vom topai pe el sa vad cum se comporta. dar fiind cu perete de 3mm eu am un sentiment de siguranta.
    Don’t just teach your children to read…
    Teach them to question what they read.
    Teach them to question everything.

  10. #8
    Junior Member Justdidit69's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Satu Mare
    Posts
    17
    Post (Dis)Likes
    @avl
    -vai ce tampitel am fost la faza asta cu inaltimea de pompare, intr-adevar la 1,6m poate nu ar mai face fata atat de bine e901gl. bine ca am intrebat inainte sa purced la lucru.
    -eu zic ca orice detaliu e binevenit. de exemplu: cati cm sa las intre primul raft si top? acvariul mare vine acoperit cu un capac Juwel, inaltimea totala ridicandu-se astfel la 550-560mm. oare vreo 20-25cm imi ajung sa pot baga mana la plantari/replantari?
    -fiindca e frig afara, sunt racit, ajung zilnic tarziu acasa si nu mai am chef de mesterit pe acasa am cerut o oferta de pret pentru stand de la o persoana cu atelier de confectii metalice: 115 lei materialul; 25 lei picioarele reglabile; 140 lei manopera (fara vopsire). dar cred ca il voi executa eu fiindca din manopera si picioare imi iau aproape o lampa led Sun Sun 1000. dar voi incerca sa fac poze si un grand total la final.
    -mersi, am reusit si eu intr-un final sa identific plantele. intr-adevar e Rotala Rotundifolia si cealalta e Hemianthus micranthemoides (Micranthemum glomeratum)
    -si cateva poze de la mentenanta de duminica (faceti abstractie de sculele de pe masuta; eram si in toiul fabricatiei unei noi bombe co2):

    IMG_20160207_230123[1].jpgIMG_20160207_230149[1].jpgIMG_20160207_232937[1].jpg
    Last edited by Justdidit69; 11-02-2016 at 16:42.
    Don’t just teach your children to read…
    Teach them to question what they read.
    Teach them to question everything.

  11. Likes victor z, alex08 liked this post
  12. #9
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Distanta dintre rafturi calculeaz-o in functie de cat doresti sa fie deschiderea capacului. Pune acvariul cu capac pe o masa, la inaltimea apropiata de cea pe care o sa o aibe raftul unde o sa stea si vezi cat trebuie sa fie deschis capacul, sa nu te incomodeze cand umblii in zonele din spate. Cred ca un 60-70 de grade e ok. Tu il deschizi cat trebuie, rogi pe cineva sa masoare si mai iei in considerare cam 5 cm pentru carlig si cam asta e inaltimea.
    Eu zic sa nu faci rabat aici. Din punctul meu de vedere este unul dintre cele mai importante aspecte: accesul facil in acvariu. Mai bine folosesti teava putin mai groasa, ca sa suporte inaltimea, decat sa te chinui. Spre exemplu eu schema pentru suportul asemanator o facusem cu 80 cm inaltime din podea la primul raft si 80 distanta de la primul raft la al doilea.

  13. #10
    Junior Member Justdidit69's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Satu Mare
    Posts
    17
    Post (Dis)Likes
    standul e in "standby" pentru moment deoarece mi s-a "sugerat" sa fie din lemn, "sugestie" care trebuie sa o iau foarte serios fiindca a venit de la "sefa" .
    fertilizarea am reduso la jumatate fiindca m-am speriat putin cand am gasit 3 creveti morti in cateva zile.
    sunt cu ochii ca pe butelie si pe apa de la retea, nu mai introduc fara tratament cu Filter Medium in prealabil.
    cateva poze de ieri dupa o reamenajare:
    DSCN0714.jpgDSCN0716.jpgDSCN0721.jpgDSCN0722.jpg
    Don’t just teach your children to read…
    Teach them to question what they read.
    Teach them to question everything.

  14. Likes dandumitru, NorbiD liked this post
Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •