Results 1 to 8 of 8

Thread: Nou in saramuri

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Constanta
    Posts
    5
    Post (Dis)Likes

    Red face Nou in saramuri

    Salut toti fanii de saramura de pe aceasta ramura a forumului

    Am zis sa ma apuc si eu de un acvariu sarat. Dupa multe tutoriale si topicuri citite pe acest forum, pe langa toata istoria de pe youtube sa zicem ca mi-am format o idee despre ce am nevoie intr-un acvariu de recif. Pe aceasta cale o sa va intreb si de calitatea acvariilor la comanda de la Aquadec, mi se pare ca au preturi rezonabile, dar nu i-am incercat niciodata.

    Bun, intrebarea mea este daca aparatura de mai jos este suficienta pentru un acvariu de recif corespunzator. Mentionez ca nu o sa am sump, ci doar un refugiu in partea de stanga a acvariului:



    Ce imi recomandati sa mai adaug ? Este suficient raportul dintre piatra vie si uscata sau chiar nr. de kg de piatra in total ?
    Tin sa mentionez ca vreau sa imbogatesc treptat acvariul cu anemone si corali, cat timp trebuie sa astept sa se faca ciclarea pentru a le adauga in acvariu. Aceeasi intrebare o am si pentru pesti, vreau sa gazduiesc clowni, goby, vietati precum cativa creveti, hermiti etc.
    Astept orice fel de sugestii/recomandari/critici in legatura setup-ului si vietatilor din el.

    O seara buna tuturor
    Last edited by eddiejuice24; 03-01-2016 at 02:15.

  2. #2

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Constanta
    Posts
    5
    Post (Dis)Likes
    Multumesc mult, cristi_ionescu_79 pentru linkuri, am omis sa intreb daca mai stiti alte locuri pentru echipamente de genul. Pe nevertebrate.ro pare totul foarte scump si alte site-uri sincer nu am gasit. O sa arunc o privire mai atenta pe linkul ce mi l-ai trimis si sunt destul de sigur ca o sa schimb lista.

    Edit: si totusi, presupunand ca inlocuiesc aparatura cu una mai ieftina si la fel de performanta, este destul de completa? (zic destul caci observ ca la acvariile de recif niciodata nu poate fi destul ). Asta si restul intrebarilor pe care le am listat mai sus, sper cine citeste sa fie in dispozitia potrivita
    Last edited by eddiejuice24; 03-01-2016 at 02:48.

  4. #4
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  5. #5
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Piatra vie e f putina. De unde esti? In Bucuresti, la Coralis se gaseste cu 90 lei kg.
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Constanta
    Posts
    5
    Post (Dis)Likes
    Da, am vazut si aparatul de osmoza inversa dar deja l-am comandat de pe nevertebrate din pacate. Sunt din Constanta si drum pana in Bucuresti nu cred ca am prea curand.

  7. #7
    Maestru Aquascape Sebastian Costin's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare - Romania
    Posts
    1,882
    Post (Dis)Likes
    Salut,

    Skimmerul acela este subdimensionat.
    Sarea nu iti ajunge (considera ca ai nevoie de aprox 390g/fiecare 10 litri de apa), sunt variant bune in pret si mult-mult mai performante.
    Ciclarea poate sa dureze intre 14 zi 90 zile = depinde ce calitatea de piatra si bacterii ai.
    Nu ai prevazut nici un test de apa (minim Salifert: KH, NO2, NO3)

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Constanta
    Posts
    5
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pentru raspuns, Sebastian, in descrierea skimmerului si ce am vazut pe youtube am inteles ca se descurca cu orice acvariu sub 250L, insa as tinde sa ma incred in cineva cu experienta de pe aici care nu face marketing . Pentru 200L imi poti recomanda un skimmer performant care sa stea in acvariu? daca este si silentios este perfect, caci o sa am acvariul in camera unde dorm. Multumesc ca mi-ai adus aminte si de testerele acelea, o sa ma documentez si despre asta sunt determinat sa intretin acvariul in parametri ideali, controlat.

    In legatura cu sarea am realizat ca mai am nevoie de un kg si o sa cumpar din acelasi sortiment, am inteles ca nu e tocmai ok sa schimbi felul de sare.

    Intre timp, am dat peste articolul asta http://www.mrsaltwatertank.com/buy-it-dead-not-alive/ si mi-a deschis un ochi, probabil o sa renunt la piatra vie si raman doar cu nisipul viu. Ciclarea in acvariul meu o sa dureze in jurul a doua luni cel mai posibil, nu ma grabesc, fac pasi mici si siguri.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •