Results 1 to 5 of 5

Thread: Minune sau doar...noroc?

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes

    Minune sau doar...noroc?

    Încep prin a ura un sincer ”La mulți ani” tuturor membrilor de pe acest forum. Continui prin a vă împărtăși pe scurt din experiența mea care era să mă coste moartea peștilor din iaz.
    Pe 1 ianuarie, la 7 dimineața m-am trezit speriat (asta după ce am pus capul pe pernă în jurul orei 5 și 30 de minute...tot dimineața). Ceva îmi spunea că ”e de rău”. Am coborât scările și mi-am aruncat privirea prin geamul de la casa scării care dă direct spre iaz...Gheață cât cuprinde...era firesc (11 grade sub 0) și nimic nou pentru mine (doar cu o seară înainte admirasem peștii cum înnotau agale pe sub gheața transparentă, exact ca în filmele americane, chiar înainte de plecarea spre restaurantul unde aveam să-mi petrec revelionul alături de familie). Însă ceva nu era în regulă! Mă uit mai bine și...stupoare: în copca care se formase natural, exact în locul unde se revarsă apa din filtru înapoi în iaz (cel care arată ca un pârâu de munte) se căsca un hău negru! Ies în fugă, așa cum eram, în pijamale și cu picioarele goale băgate doar în papucii de casă și...mă afund până deasupra gleznelor într-o combinație de apă rece cu gheață ca într-un autentic scotch servit de mine în noaptea de revelion. Nu mai țin cont că apa era rece ”ca gheața”, într-o combinație ucigătoare cu cablurile electrice care alimentează instalațiile de lumini montate în copăceii din parc, și mă duc direct spre copcă...NEGRU!...Peisaj dezolant: pietre acoperite cu alge...uscate! Dau puternic cu podul palmei în gheața care avea cam 2cm (evident că mi-am făcut și o tăietură de mai mare frumusețea în podul palmei) și privesc în interior...Peștii mei înotau agale într-o apă care nu avea mai mult de 40 de cm adâncine...una peste alta cam 1 mc de apă mai era în iaz. Ce să fac mai întâi? Să încerc să scot peștii (dar afară erau mai bine de -12 grd)...să pun apă cu lighean, cu găleata (dar aveam nevoie de mai bine de 3-4 tone apa să ajungă la nivelul inițial unde era gheața groasă, cea care plutea inițial pe apă și care avea mai bine de 2-3 cm grosime pe alocuri)...singura soluție era să bag apă cu furtunul din pompă. Ghinion! Atât pompa exterioară cât și furtunul erau înghețate! Deja intrasem în panică când, un gând salvator imi vine în minte...să dezgheț furtunul și să-l cuplez la robinetul de la bucătărie (am acel adaptor cu filet cu pas ca la perlator și mufă pentru furtun de udat în grădină). Zis și făcut! Dezghețarea furtunului a avut loc în cadă iar operațiunea de umplere a durat de la 8 dimineața până la 12:30 (asta în condițiile în care eram și unul dintre sărbătoriții zilei iar la 12 punct trebuia să fiu împreună cu familia în locul unde eram sărbătorit...
    Totul s-a terminat cu bine! Nu a avut de suferit nici un peștișor! Apa e în parametri cu soluție salină și metilen corespunzător cantității de apă completate. Dar, sincer, nu aveam nevoie de așa ceva în condițiile în care în urmă cu o lună doar ce pregătisem iazul pentru iarnă (vegetația tăiată, apă înlocuită parțial cât să nu afectez ecosistemul, mizeria curățată etc...mai puțin pompa de la filtru nu am oprit-o pentru ca am avut zilele trecute și 12 grade cu plus, ținând cont că la o asemenea temperatură peștii devin activi și caută hrană, adică rezultă fecale și alte substanțe care nu fac bine apei din iaz). Ce se întâmplase de fapt...A înghețat apa pe returul ce o aduce înapoi în iaz iar cea pe care pompa o scotea din iaz pentru a o trece prin filtru s-a revărsat pe lângă acesta producând golirea apei din iaz...Nici acum nu știu ce anume m-a trezit după doar o ora și jumătate de somn în condițiile în care eram foarte obosit după o zi de pregătiri și o noapte de petrecere de revelion...
    Un an cât mai bun din toate punctele de vedere!
    Last edited by catalin.suzeanu; 02-01-2016 at 17:20.

  2. Likes stefannicolae1978, tudiromi, NorbiD liked this post
  3. #2
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Salut,
    N-am mai intrat de multa vreme pe aici dar am citit de patatnia ta.
    Bine ca totul s-a terminat cu bine.
    Iti dau un sfat,fa un tablou electric langa iaz,unde cuplezi toate echipamentele (pompe de apa,UVC-uri,pompe de aer) iar alimentarea generala a tabloului o pui pe un intrerupator plutitor.
    Se gasesc in comert,rezista la 10A deci mult peste ce consumi tu la iaz.Eu am cumparat asa ceva,are cablu de 10m dar o sa-l montez anul asta abia.
    Daca scade apa din iaz mai mult de nivelul la care este montat plutitorul,acesta va intrerupe circuitul electric si va opri tot.Eu am facut separare pe sigurante astfel incat sa opresc din siguranta diferite echipamente.
    Poti face exceptie la pompa de aer de exemplu.
    Nu e o tragedie mare sa nu recirculi apa cateva ore pana descoperi defectul daca apa e bine oxigenata.
    Oricum,nu te mai juca cu inghetul.Sub 10 grade temperatura apei iti recomand sa nu mai hranesti pestii deloc iar sub 8 grade sa opresti tot exceptand pompa de aer si sa montezi incalzitorul pentru copca.
    Sint zile cand temp de afara oscileaza,mai creste,mai scade dar nu atat cat sa influenteze prea mult temp apei din iaz.
    Weekendul trecut au fost 23 grade la Bucuresti dar apa este inca foarte rece.

    Iar ca raspuns la intrebarea din titlu,eu cred ca a fost vorba de noroc!
    Last edited by goodmans; 19-02-2016 at 11:25.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  4. Likes catalin.suzeanu liked this post
  5. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    Îţi mulţumesc frumos pentru sfat. E de luat în seamă mai ales că e şi destul de simplu de montat ţinând cont că există astfel de întrerupătoare plutitoare la un preţ destul de convenabil.
    De hrănit, nu am hrănit niciodată peştii atunci când temperatura apei nu a avut peste 10 grade pentru că ştiu motivul acestei recomandări. Şi acum, la 9,5 grade la fund (senzorul e poziţionat în partea inferioară a iazului) în ciuda faptului că iazul s+a trezit la viaţă şi peştii au devenit foarte vioi, nu le-am dat nimic de mâncare. Doar algele de pe pietre pe care le "pasc" cu o deosebită poftă.

  6. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    Însă dacă îngheaţă suprafaţa iazului, nu mai e util plutitorul pentru că îngheaţă şi el...Oricum, e o variantă de protecţie pentru perioada din primăvară până în toamnă târzie. Am găsit plutitor cu cablu de 3m la 39 de lei. Un preţ ok dacă mă gândesc la cât poţi pierde dacă rămâne iazul fără apă. Mulţumesc încă o dată pentru idee.

  7. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    A venit și momentul să montez acel plutitor care decuplează doar pompele.
    20160613_164644.jpg20160613_164728.jpg

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •