Results 1 to 2 of 2

Thread: Cum sa prinzi un SAE cu plasa din dotare

  1. #1
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes

    Cum sa prinzi un SAE cu plasa din dotare

    Salut,
    Deoarece imi tot bateam capul de cateva zile cum sa fac sa ii prind pe cei doi SAE pe care ii am prin acvariu (sa ii prind normal alergandu-i cu plasa nu am avut nicio sansa la cat de rapizi sunt) si am tot cautat pe net instructiuni. Am citit si de prinsul pe intuneric, si de prinsul lor dimineata si cu sticla capcana etc dar am zis sa incerc si o alta metoda.
    Se ia una bucata plasa de prins pesti (medie sa zicem ca marime), se pune 1 bucata pastila de mancare pt catfish inauntru - spirulina, sau altceva), se introduce plasa in apa si se lasa sprijinita de acvariu pt a intra intra pestele in plasa (plasaa mea de la Tetra are un fel de agatatoare pt a o sprijini de marginea acvariului). Dupa ce a intrat pestele la pastila, il lasi sa isi faca mendrele sa fie el ocupat cu mancatul, dupa care cu o a doua plasa de aceeasi dimensiune te duci miscandu-te in relanti spre acvariu, o introduci in apa si o pozitionezi ca un capac pe plasa in care se afla pestele.
    L-am prins pe primul dupa aceasta metoda, in cca 30 de minute de la pozitionarea instrumentului. Acum il astept pe al-doi-lea sa intre.
    Daca s-a mai postat aceasta metoda pe aici, imi cer scuze dar nu am avut rabdare sa caut.
    O seara buna,
    Mihai

  2. Likes Killick, NorbiD liked this post
  3. #2
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Continuare...
    Al doi-lea SAE a intrat in plasa abia a doua zi, pe seara, dupa ce m-am intors de la servici. L-am gasit acolo rontaind o pastila de spirulina fara frica, lumina fiind aprinsa.
    O zi placuta,
    Mihai

  4. Likes NorbiD, Killick liked this post

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •