Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 18 of 18

Thread: Sa dam cu mitul de pamant

  1. #11
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Nu a spus ca nu merg. Din contra a zis ca a vazut bazine cu combinatia asta, dar ea nu o aplica.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  2. #12
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    In marele bazin amazonian neonii au unde sa o tunda in caz de primejdie. In acvariul tau nu prea.

  3. #13
    Very high member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Belgia 1977
    Posts
    1,311
    Post (Dis)Likes
    Plus ca acolo sunt atat de multi si ritmul de inmultire este indeajuns de mare incat sa acopere pierderile.
    In acvariul tau insa nu iti convine sa faci lunar plinul la neoni.
    Soarecii traiesc in acelasi mediu cu pisicile si alti pradatori, dar specia lor nu e in pericol, in schimb daca pui in aceeasi camera o pisica si cativa soricei...
    Tine cont si ca neonii din acvariul comunitar pot fi considerati sterili, ei nu se pot inmulti deci populatia nu se poate regenera.
    Ca o alternativa pentru neoni exista Paracheirodon axelrodi, dar unora le plac neonii clasici si nu le plac astilalti.
    total 1200 l
    ancistrus sp.+L 144, apistogramma macmasteri, betta coccina+albimarginata, colisa lalia, cory panda+pygmaeus, guppy, rummy nose, pleco, kryptopterus, macropodus opercularis, red+black phantom, melanotaenia, ramirezi, palmeri, otocinclus, paracheirodon axelrodi, pterophyllum scalare, thayeria boehlkei, trichogaster trichopterus+leeri, trichopsis pumila, atya gabonensis, atyopsis molucensis, caridina japonica, red cherry+white pearl, neritine, pomacea bridgesii

  4. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    PLOIESTI
    Posts
    16
    Post (Dis)Likes

    cit se poate de corect

    am avut in acelasi acvariu un mascul de colisa superb si o pereche de gurami albastri , la un monent dat masculul a facut cuib si au depus , acvaariul fiind mare 130 l si bine plantat nu am crezu ca va fi o problema dar a fost ,masculul nu pleca de linga cuib nici batut iar femela inebunise ,mia muscat masculul de colosa pina la omorit, efectiv inota cu el in gura , la o inventariere ulterioara am gasit si un ancistrus albino mort cit iar altu cu aripioarele varza [care a decedat ulterior]
    a trebuit sai mut intrun acvariu de 25l
    ce nu inteleg e ca masculul nu bate femela ,nici macar nu o fugareste ,pazesc cuibul , iar masculul aduna pui si ii scuipa in cuib, iar femela patruleaza in zurul cuibului

  5. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Deva
    Posts
    92
    Post (Dis)Likes
    Cel mai bine e sa tii o singura specie de pesti....intr-un acvariu mare nimic nu e mai frumos decat un card de 50 de tetrazona sau 200-300 de neoni

  6. #16
    User banat
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    24
    Post (Dis)Likes
    Si eu initial am vrut sa fac asa , numai neoni si cativa sanitari si cand am vazut si altii si am auzit ca sunt compatibili am umplut acvariul ... si deocamdata se inteleg bine .
    Ma enerveza fatul ca vanzatorii chiar din magazine de profil nu stiu sa deosebeasca masculii de femele si din cauza asta se intampla majoritatea nenorocirilor si unii nici nu vor sa ia din pesti inapoi si sa ti-i schimbe cu altii si asta mi se pare nesimtire la adresa omului ca vrea un lucru simplu : cate o pereche de pesti de 2-3 feluri care sa coexiste armonios in acvariul de acasa .

  7. #17
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti - Obor
    Posts
    29
    Post (Dis)Likes
    Sa inteleg ca nu merg gourami si betta splendens? Sau gourami si colisa?

    Multumesc!

  8. #18
    Member dany_ct's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Constanta
    Posts
    112
    Post (Dis)Likes
    Beta dupa parerea mea nu prea poate fi tinut cu alti pesti , are un comportament extrem de agresiv cu toti pestii inclusiv specia lui . Daca vrei sa cresti beta si sa ai exemplare superbe ai o singura solutie ... 1 mascul , 1 acvariu 15-20 litri si hrana vie e o reteta garantata

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •