Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 18

Thread: Sa dam cu mitul de pamant

  1. #1
    Very high member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Belgia 1977
    Posts
    1,311
    Post (Dis)Likes

    Sa dam cu mitul de pamant

    Am vazut ca unii useri de pe acest forum recomanda amestecarea diverselor specii de anabantidae pe motiv ca fac parte din aceeasi familie.
    Rezultatul este ca unii incepatori nu mai inteleg nimic cand pun aceste specii impreuna si li se sune pe urma ca au gresit.
    Oameni buni.
    Unele specii de anabantide sunt compatibile intre ele, altele nu, altii nu sunt compatibili nici cu ei insisi (vezi betta splendens, dar mai sunt si alte specii mai putin cunoscute in aceeasi situatie)
    Unele specii sunt compatibile tocmai cu cele cu care prezinta o asemanare fizica cat mai mica.
    Anabantidele sunt pesti de la usor agresivi pana la extrem de agresivi.
    Nu se recomanda 'ciorbele' de colisa sau de gurami, tocmai pentru ca unele specii sunt mai agresive ca altele si cei din urma o vor lua mereu pe coaja pana vor ceda... prin deces.
    Betta splendens pe de alta parte este un peste mai special (raportat la alte specii comune usor de gasit pe piata) , atentie la combinatiile cu alte specii.
    Cerintele fata de temperatura, chimismul apei, inaltimea coloanei de apa si dimensiunea acvariului, hrana, debitul apei etc sunt si ele foarte diferite de la specie la specie.
    Incetati sa perpetuati aceasta idee gresita pentru ca nu va aduce decat pesti morti si acvaristi dezamagiti.
    total 1200 l
    ancistrus sp.+L 144, apistogramma macmasteri, betta coccina+albimarginata, colisa lalia, cory panda+pygmaeus, guppy, rummy nose, pleco, kryptopterus, macropodus opercularis, red+black phantom, melanotaenia, ramirezi, palmeri, otocinclus, paracheirodon axelrodi, pterophyllum scalare, thayeria boehlkei, trichogaster trichopterus+leeri, trichopsis pumila, atya gabonensis, atyopsis molucensis, caridina japonica, red cherry+white pearl, neritine, pomacea bridgesii

  2. #2
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    in continuarea celor spuse de tine vin cu o "poveste"
    cica era o dataca niciodata un acvariu. mititel de felul lui, ca in vremurile cind facea mult iubitul, plenare si sinistra, simpozioane, cu cornier, nisip, valisneria si elodia..
    acest acvariut era populat cu scalari si gurami (combinatie pe care am "auzit-o" prin destule acvarii de azi). acesti pestisori au coabitat bine merci, cit au fost mici, insa in momentul in care hormoneii au inceput sa clocoteasca prin ei, bataia dintre 2 betta, era sotron.. calmul guram devenea un bataus feroce.
    a mai intilnit cineva o asemenea situatie ??
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  3. #3
    Base member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Bistrita
    Posts
    335
    Post (Dis)Likes
    Hai lasatio ...

    Azi vara aveam acvariu actual cu o alta combinatie ,care era cam asa : 1 Guram 14 cm , 2 carasi 10cm-25-30cm , 4 macropozi (masculi)8-9cm ,15 xifo 5-6 cm 10 guppy 3 cm ,2 hoplo 12 cm si un betta 10 cm .
    Nu aveam nici filtru ...
    Nu aveau nici pe al cu corne .

    Iar acum cand am 5 zebre 2 xifo 2 platy si 5 guppy ,mor pe capete .
    Acvariu are 80 L ...
    Deci ?

  4. #4
    Very high member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Belgia 1977
    Posts
    1,311
    Post (Dis)Likes
    Cribut, tu aveai Betta pugnax si nu ne-ai zis nimic? S-ati fie rusinica! Sau era Betta simorum cumva? Nah vezi ca puteau sa creasca si mai mari de 10 cm. Ce naiba, un betta de doar 10 cm, ce-i ala dwarf betta? Sau era pui?
    A doua intrebare este: foloseai si leustean? poate acum iti mor ca ai uitat sa pui leustean.
    @razvan: mi s-a intamplat chiar cu pesti ... din aceeasi familie, mai mult, chiar teoretic absolut compatibili: palmerii imi terorizeaza rummy nose din motive hormonale. Rummy stau adunati pe o portiune de 10 cm patrati aproape de fundul acvariului, intr-o tufa, in timp ce palmerii se puiesc intr-o veselie. Faza e ca nu reusesc sa ii prind pe rummy sa ii bag in alt acvariu. cu hormonii nu te pui.
    total 1200 l
    ancistrus sp.+L 144, apistogramma macmasteri, betta coccina+albimarginata, colisa lalia, cory panda+pygmaeus, guppy, rummy nose, pleco, kryptopterus, macropodus opercularis, red+black phantom, melanotaenia, ramirezi, palmeri, otocinclus, paracheirodon axelrodi, pterophyllum scalare, thayeria boehlkei, trichogaster trichopterus+leeri, trichopsis pumila, atya gabonensis, atyopsis molucensis, caridina japonica, red cherry+white pearl, neritine, pomacea bridgesii

  5. #5
    Base member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Bistrita
    Posts
    335
    Post (Dis)Likes
    betta avea 6 cm si un voal mare , nici un peste nu avea nici o rana sau zgarietura ...

  6. #6
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,484
    Post (Dis)Likes
    de acord cu tine gaia, eu am avut probleme si cu gurami intre ei. eu merg pe principiul, mai bine nu risc, daca mie mi se pare ca nu se potrivesc apoi nu ii combin. am vazut multe cazuri si de scalari cu gurami, sau scalari cu neoni sau scalari cu xipho si nici macar acele bazine nu m-au convins sa aplic combinatia, atat din punct de vedere compatibilitate comportamentala cat si a cerintelor. privitor la ciorbita lui cribut, cred ca si eu ca nici hormoni nu mai aveau efect la viata trista din acea aglomeratie, no offence.

  7. #7
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Si eu sunt de acord, intr-un acvariu de 200l am avut 3 (trei) leeri maturi, si restul de aproximativ 30 pesti (SAE, ancistrusi, cory, zebre) nu-i vedeai prin acvariu cand s-au apucat leeri de "prostioare". Erau atat de agresivi incat chiar mi-au omorat vreo 4-5 zebre si un cory de 5cm, se repedeau la oricine incerca sa ia o gura de aer. Acum am doar puii de la ei, aproape maturi si ei, si deja incep sa se bata parte in parte, noroc ca de data asta o fac intre ei, asa sunt chiar simpatici cand se "pupa" bot in bot.

  8. #8
    Base member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Bistrita
    Posts
    335
    Post (Dis)Likes
    Eu am avut leeri si betta impreuna doar masculi isi fugareau femelele :P

    PS:Poate mai are o colega poze cu acvariu de azi vara cu "ciorbita" aia si poze de acum cu acvariul sa faceti diferenta ....
    Mie tot mai mult imi placea ciorba ca se vedeau pesti, acum .... toti prin "jungle"

  9. #9
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Tu ai vazut acvarii la crescatori unde stau 400-500 betta la un loc? Si nu se bate nimeni acolo. Exista o explicatie si pentru asta, dar caut-o singur.
    In orice caz nu e un semn ca pestii sunt multumiti de conditii.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Bucharest
    Posts
    184
    Post (Dis)Likes
    Danny....de ce nu merg scalari cu neoni ? Apropos..sunt din marele bazin amazonian, exista sanse reale ca ei sa coexiste in aceeasi "balta". Au cerinte (parametrii apei) aproximativ la fel...nu vad de ce nu i-ai combina.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •