Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910
Results 91 to 98 of 98

Thread: Fumatul interzis, jubilam ca suntem europeni.

  1. #91
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by estroe View Post
    Un habarnist ca mine stie ca nu mai este pedepsit si un expert ca tine habar nu are??? Trist...
    Nu e trist. E ingrozitor de trist ca tot incerci sa postezi si de fiecare data demonstrezi ca din multe, nu intelegi nimic. Nu stiu ce inseamna la tine ca nu mai e pedepsit. Adulterul a fost scos din codul penal. Stii diferenta aia dintre penal, civil despre care vorbeam? Culpa exclusiva, chestii din astea.....Nimic? Ia calomniaza pe cineva, ca doar s-a scos si asta din dreptul penal sa vezi ce se intampla.
    Ca fapt divers nu am spus ca sunt expert. Nu am facut dreptul, doar stiu ce drepturi si obligatii am.
    Si asumandu-mi aceste drepturi si obligatii am inteles ca daca lui estroe nu-i place narghileaua, de la Ramayana, nu inseamna ca trebuie sa se interzica.

  2. #92
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    O ultima mentiune legata de libertati:
    Foarte basic, sunt de doua feluri:
    Individuale, despre care dezbateam cu hadul.
    Colective. Spre exemplu, nu aruncam gunoiul in sensul giratoriu, desi nu este o proprietate individuala si nici nu deranjeaza pe nimeni. Ne deranjeaza cand cineva o face, acolo i se termina belfereala.
    Sa te duci sa bei o bere si sa fumezi o tigara era un drept individual (cel care dorea o facea) si colectiv (cei care vor sa se adune in aceste conditii, o puteau face)
    Deasmenea, intreprinzatorii puteau sa ofere servicii celor care vor sa-si petreaca timpul liber intr-un anume fel:
    - mancand vegan si nefumand
    - band bere, mancand mici si fumand
    - combinatii ale celor de mai sus
    Nici nu conteaza cat de sanatos sau nesanatos este un hobby, viciu, etc, vorbim despre restrangerea unor drepturi.
    Pana la urma, statul la televizor este foarte periculos: te tampeste, poti face infarct, ti se atrofiaza muschii, etc.
    Legea despre care vorbim nu este despre sanatate ci despre rastrangerea unor drepturi.

    Edit: eu sunt pentru scoaterea etichetelor de avertizare de pe produse (nu se bea, nu se baga in ochi, in fund, etc). In felul acesta dam voie selectiei naturale sa se manifeste si am convingerea ca ne va fi mai bine.
    Last edited by Haplo; 29-12-2015 at 11:33.
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  3. Likes mabial, Faye, Nimeni liked this post
  4. #93
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Mai īn glumă, mai īn serios, v-am spus cum trebuia rezolvată problema. Nu prin interzicere, nu prin separarea fumătorilor de nefumători, ci prin sisteme de ventilație corespunzătoare. Īn ianuarie o să fac poze să vedeți cum arată o astfel de instalație (dacă pot desface și mașina de filtrat aer, o să fac poze și la mediile filtrante). Ca la acvariu, plm.. nu arunci la wc peștii care se cacă mult, le suplimentezi filtrarea

  5. Likes Nimeni, dandumitru liked this post
  6. #94
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dan.pavelescu View Post
    ............................................ ci prin sisteme de ventilație corespunzătoare .............
    Sau altfel zis "sistem de defumare" , care poate fi cu recircularea aerului printr-un sistem de filtrare a aerului viciat, sau cu evacuare directa in exteriorul locatiei .
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  7. Likes dan.pavelescu liked this post
  8. #95
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    S-a incheiat si disputa legislativa, moment in care mi-am adus aminte ca exista si un lucru bun. In AFI, langa pationoar, sunt niste “terase” unde fumatul este permis. Este chiar nasol sa te duci acolo cu puradeii, astia sa depuna efort si sa inhaleze si fumul.

    Deci,pe partea de bun simt cred ca legea este binevenita. Fratica, daca suntem neamuri proaste… asta este J

    Pe partea de “stie statul mai bine” inca consider ca suntem fraieri ca inghitim gogosi din astea. Zicea un american ca: Daca statul ar face bere, ar avea gust de urina si ar costa 50 de dolari.
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  9. #96
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dan.pavelescu View Post
    Apropo de asta, īn Finlanda există blocuri pentru fumători și blocuri pentru nefumători. Să povestească alde Nimeni ce se īntāmplă dacă fumezi unde nu trebuie
    Mai bine... povesteste tu Dane, cum ma "simt" eu sau mai bine zis, cum nu pot eu fuma in casa la tine!

    Si asta nu din cauza ca imi interzici tu sau este vre-o restrictie, din contra: chiar insisti, dar "nu intra".

    Bonus: Inventivitatea la romani..... deci, nimic nu-i pierdut )

    http://cotidianzilnic.ro/2016/02/fum...-cu-16-martie/
    Last edited by Nimeni; 05-02-2016 at 16:54.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  10. Likes Haplo liked this post
  11. #97
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    sibiu
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes
    Legea definește spațiul public un spațiu cu acoperiș mărginit de minim. 2 pereți. Dar dacă o īncăpere sub formă de dom? Are un singur perete și unde se termina peretele și īncepe acoperișul? Deci conform legii se poate fuma acolo.

  12. #98
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cosmyn13 View Post
    Legea definește spațiul public un spațiu cu acoperiș mărginit de minim. 2 pereți. Dar dacă o īncăpere sub formă de dom? Are un singur perete și unde se termina peretele și īncepe acoperișul? Deci conform legii se poate fuma acolo.
    Ai dat click pe linkul din postul anterior? Gasesti acolo pana si poze, schite. etc....
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •