Results 1 to 2 of 2

Thread: Acvariu carasi pe balcon

  1. #1
    Base member cosminTM's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Timișoara, Bucovina
    Posts
    453
    Post (Dis)Likes

    Acvariu carasi pe balcon

    Salutare,
    o sa expun aici acvariul meu cu carasi dupa o perioada de 3 luni de evolutie.

    Acvariul mic - cub 100 litrii
    Filtrare cu burete si un filtru Aquael Fan 3.
    Plante: echinodorus si eichhornia crassipes, echinodorusul fiind plantat in pamant de flori, deasupra un strat mic de nisip granulatie mica.
    Ceva melci pomaceea si carasii in pozele ce urmeaza.

    Ca si o mica istorie:

    Acvariul a rezistat si la temperatura de 13 grade(plantele nu au avut de suferit) si pana acum pestii nu au fost bolnavi.
    Partial, cam 4 ore pe zi acvariul primeste soare direct, balconul fiind orientat catre rasarit(laturile dinspre geam au ca si "protectie" polistiren de 10cm).
    Probleme cu algele au fost dar cu rabdare au trecut. In perioada mai rece nu au fost deloc iar apoi au inceput sa apara pe geam si pe echinodorusi(coplesiti chiar dar au avut unde sa isi faca radacini puternice) dar care au disparut odata cu introducerea plantelor de suprafata. Mai apoi apa verde care ziua era ceva mai pronuntata decat noaptea(apa verde dar nu la extrema, pot sa spun ca nu deranja). De 3 saptamani doar ceva alge pe geam mai apar dar "asa cum apar la fel si dispar".

    Intretinerea acvariului inseamna ca iau apa zilnic din acvariu si ud plantele(destule), cam 5-10 litrii zilnic iar periodic spal buretii.

    Acestea fiind spuse las pozele sa vorbeasca si completarile le fac in functie de necesitate.
    Ca si scurte remarci din partea autorului ar fi:
    - nu am postat pana acum ca nu am stiut ce o sa iasa
    - nu ma asteptam sa fie o asemenea evolutie rapida
    - echinodorusii au inflorit si nu am idee ce o sa fac cu florile
    - deja apa in acvariu are 30 grade si nu stiu cat de bine o sa se descurce caraseii. Pana acum s-ar simtii bine. Aici daca o sa aveti pareri ma intereseaza in mod special si sunt bine venite.
    ...

    Pozele, si bune si rele:
    01.05.2015


    08-16.05.2015


    30.05.2015


    10-11.06.2015


    14-15.06.2015


    Va urma...
    InCePuTuRi NOI

  2. Likes ddalcu, catalinbgs liked this post
  3. #2
    Base member cosminTM's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Timișoara, Bucovina
    Posts
    453
    Post (Dis)Likes
    Postez separat un filmulet cu animalele:

    https://youtu.be/mJXtLeoVEfI
    InCePuTuRi NOI

  4. Likes ddalcu, catalinbgs liked this post

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •