Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 77

Thread: Mancare Caras

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    50
    Post (Dis)Likes

    Mancare Caras

    Deci.. am vazut in vreun topic pe aici ca cineva recomanda TetraFIN si mazare decorticata. Daca imi puteti spune chiar toate felurile care le pot da carasilor mei.
    Plus daca mananca din planta e vreo problema?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    43
    Post (Dis)Likes
    Nu-i problema daca mananca din planta. Eu le-am luat alor mei de curand de la TETRAPOND sunt niste sticksuri costa in jur de 10 ron si sunt foarte bune, se omoara pe ele. Dar trebuie sa ai caraseii ceva mai marisori, sau sa te chinui sa micsorezi broboanele.
    Know your limit, play within it.

  3. #3
    Very high member Silvester's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Fishroom '963
    Posts
    1,367
    Post (Dis)Likes
    Mincarea specială pt caraşi sau Koi (de granulaţie mai mică) este recomandată deoarece are un conţinut de proteină de max 35% ...la caraşi hrana prea bogată în proteine produce constipaţie cu complicaţiile inerente...de cele mai multe ori fatale...
    O masă vegetală pe zi e ideală la caraşi se pot administra fin tocate frunze de salată verde , frunze de papădie (alea mai fragede) şi cel mai mult le place LINTIŢA (lemna minor) care se poate creşte uşor...
    http://en.wikipedia.org/wiki/Lemna
    "Să lăsăm ceva în viaţă... în afară de mătreaţă"...Justin Capră ( inventator, inginer de aviaţie şi matematician )

  4. #4
    Aquarium expert
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by andreisnoopy
    Nu-i problema daca mananca din planta. Eu le-am luat alor mei de curand de la TETRAPOND sunt niste sticksuri costa in jur de 10 ron si sunt foarte bune, se omoara pe ele. Dar trebuie sa ai caraseii ceva mai marisori, sau sa te chinui sa micsorezi broboanele.
    Corect cu sfaramatul,dar... vezi tu Vlad, acum depinde cu ce ii inveti. Eu le-am luat Tetrapond si ma chinui sa le dau, nu le mananca deloc.. una ,doua si parca asa, in sila. Inainte erau invatati cu fulgi. Mazare poti sa le dai, chiar este indicat. Eu le dau mazare o data la 2 zile cam 4-5 bobite la fiecare (nu stiu daca este mult sau putin...) . Bobul de mazare trebuie taiat in 4 bucatele ca pana si cei mari se pot ineca cu o jumatate . Eu cam astea le dau: o data la 2 zile mazare, in rest fulgi sau/si tetrapond...dar nu prea se inghesiue pe ea deloc :( asteptam sa vedem ce mai zic si altii ca as mai doi si eu sa le schimb alimentatia... btw, un user de pe forum zicea ca le mai da si bucati mici de mamliga. Eu inca nu am incercat...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    50
    Post (Dis)Likes
    asta incerc si eu sa le diversific mancarea , sa fie totul cat mai bine oentru ei!
    am facut threadul asata si ca sa vada lumea care doresti chiar toate optiunile care le au pentru hrana carasilor.
    cum ai zis tu Decamio, mai asteptam sa mai vedem ce mai posteaza si alri useri.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    43
    Post (Dis)Likes
    nu cred ca e bine sa le dai mamaliga...e ca si la caini...daca le dai sa manance ciorba ei mananca saracii, dar asta nu inseamna ca e buna pentru ei. Decamio sa incerci sa le dai TETRAFIN STICKS(sunt cam cat bobu de mazare) si TETRAFIN GOLD JAPAN (astea sunt subtirele asa si se scufunda...alor mei le-a placut la nebunie.
    Know your limit, play within it.

  7. #7
    Base member XiFo's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti - Arena Nationala
    Posts
    335
    Post (Dis)Likes
    eu alor mei le dau Hikari Oranda Gold si le merge bine (au aproape un an).

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    43
    Post (Dis)Likes
    am vazut pe youtube film in care le dadea pulpa de portocala si mancau ai mei nu s-au omorat dupa ea dar au luat si ei cate o gura. Ma gandesc sa incerc si cu pepene
    Know your limit, play within it.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    50
    Post (Dis)Likes
    E problema daca bag intr-un acvariu un caras de vreo 7 cm (de la cap pana la coada masurat) cu unul jumate cat el? Se vor certa?

  10. #10
    Aquarium expert Angelina's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,049
    Post (Dis)Likes
    Probabil se vor intelege ok,carasii sunt pasnici.Insa tine-i sub supraveghere totusi in primele saptamani pentru ca nu se stie niciodata
    Until you find someone worth dying for, you never really live.
    Give a man a fish and you feed him for a day. Teach a man to fish and you feed him for a lifetime.


Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •