Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 22

Thread: Acvariu nou

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    slatina olt
    Posts
    14
    Post (Dis)Likes

    Acvariu nou

    DfgIMG_20151207_222930.jpg
    Dupa o pauza de vreo 18 ani am facut alt acvariu.
    Are 25 litri, pietrele sunt de la munte, probate cu otet

  2. #2
    Member ancamarketing's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Si bomboanele de unde le-ai cumparat?
    Nu e bine, puneniste nisip , pietris quartz ceva. Nu cred ca la munte pietrele erau asezate asa una peste alta, incearca sa le asezi cat mai natural.

  3. #3
    Member Killick's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    137
    Post (Dis)Likes
    Salut! Incearca sa scapi de pietrisul acela colorat si sa bagi mai multe plante. Pe langa asta, incearca sa nu mai adaugi alti pesti pentru a evita supra-popularea. Spor!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    slatina olt
    Posts
    14
    Post (Dis)Likes
    Bomboanele au fost cumparate de sora mea....ma duc astazi sa caut si mai marunt, fara culoare.
    Am lipit pietrele cu siliconul ramas de la acvarii, mai mult pentru aspect. O sa mai iau cativa guppy, dar sa vedem cum fac, ca sunt prea scumpi in zona mea (7 lei) si la 2,5 lei 100 bucati in Craiova. Oricum mai fac unul la fel .
    Plante o sa iau vreo 5 feluri, sper ca in curand.
    Multumesc de sfaturi.

  5. #5
    Member ancamarketing's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Vezi ca au la pet shopuri de la firma EviDecor un nisip culoare natur foarte ieftin.

    Ar fi bine sa nu suprapopulezi acum, deoarece vad ca nu ai filtrare suficienta, de fapt e ca si inexistenta. Pune macar un burete peste piatra aia de aer, se vor coloniza cateva bacterii in el, macar atat.
    Si piatra de aer poti sa o muti in spate, la fel si termometrul, pe un perete lateral, ca sa aiba si aspect.
    Daca pui plante, chiar si easy, trebuie sa ai si lumina, nu ai spus nimic despre asta deocamdata.

    Rabdare.

    Spor.

    LE: un exemplu de nisip http://www.emag.ro/nisip-acvariu-enj.../pd/DC1QSBBBM/
    Last edited by ancamarketing; 08-12-2015 at 11:39.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    slatina olt
    Posts
    14
    Post (Dis)Likes
    Termometrul era un termodensimetru profesional pe care l am taiat si astupat cu silicon. O sa cumpar si un filtru cu burete, nu am stiut ce face....... Am fiert toate pietrele inclusiv bomboanele. Piatra de aer tocmai o montasem de aceea era in fata, de fapt in urma cu o ora nu avea nici pesti nici pietre.
    Am o intrebare: dupa ce montez filtru cu burete in locul pietrei, are ceva daca o opresc noaptea ? Cam face galagie.
    Lumina am o lampa fluorescenta, lumina calda de 8 W , dar face prea multa lumina. Capacul, deocamdata este o bucata depolicarbonat. Urmeaza sa fac unul, de fapt 2.

  7. #7
    Member ancamarketing's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Dupa ce pui burete o sa fie mai putin zgomot, mai bine ii montezi un "robinet"ROBINET-AER.jpg si il dai mai incet, dar filtrul nu trebuie oprit niciodata.
    Pentru plante easy cu acea lampa vei avea undeva la 0.5 W/litru sau chioar mai putin, deci e bine, nu e puternica deloc.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    slatina olt
    Posts
    14
    Post (Dis)Likes
    Am montat filtru cu burete dublu, robinet aveam dar tot este galagios chiar si strangulat.
    Am alta problema: cred ca imi mor zebrele , un mascul sta pe o parte(tot asa inoata) si 2 femele sunt cam obosite. Xifo si gupy sunt bine.
    Au fost toti cumparati de la aceasi persoana, din acelasi acvariu, de fapt unul avea.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    slatina olt
    Posts
    14
    Post (Dis)Likes
    Nu am gasit nisip, ma cam asteptam avea doar colorat, o sa cern nisip de Olt apoi spalat si fiert.

  10. #10
    Member ancamarketing's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Fa un schimb mic de apa. Nu stiu daca acvariul a fost ciclat.
    Citeste despre ciclul azotului.
    Fa zilnic un schimb mic de apa cam 2 l cu apa statura descoperita 24 h.

  11. Likes opincarul liked this post
Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •