Results 1 to 3 of 3

Thread: Incepator cu vointa

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    2
    Post (Dis)Likes

    Question Incepator cu vointa

    Buna seara tuturor

    Acum 3 zile am "mostenit" un acvariu plin de alge cu 4 pestisori (neoni). Foarte entuziasmat am pus pestii intr-un bidon cu apa in care au stat si m-am apucat serios de treaba. Acum sa nu radeti de mine (putin se accepta ), dar am aruncat tot ce era in acvariu, apa , argila, plantele care erau moarte . Am spalat acvariul,filtrul extern (doamne ce m-am chinuit la el) am cumparat plante , alti pesti , termometru, termostat ,.... Mentionez ca acest acvariu are 120 litrii.
    Intr-un final am pus pestii in apa si am inceput sa citesc pe net despre acvaristica, si m-am ingrozit de ce am facut. Nu stiam despre clivare , despre aranjarea plantelor in acvariu, asezarea substratului, tipul de substrat, ce pesti trebuie sa cumpar, ce plate trebuie sa cumpar. Si acum sunt putin (mai mult) incurcat. Apa este putin tulbure, am inteles ca inca aproximativ 2 saptamani o sa fie asa. Am tot citit pe net si foarte muti vorbesc din proprie experienta , asa cum este normal dar sunt informatii dispersate. pe concret am urmatoarele intrebari:


    1.Care sunt valorile ideale - acceptate - de atentie pentru

    ideal acceptat atentie
    Ph
    NO3
    NO2
    GH
    KH
    Ph
    Cl2

    2. Lumina pentru plante, cat este recomandat sa o tinem aprinsa ? 12 ore, 24 ...???

    3. Ce tip de substrat este bine sa punem. Am inteles ca si aici avem de discutat. Ce grosime trebuie sa aibe ?

    4. Ce tipuri de plante se recomanda ?

    5. Ce temperatura este ok sa avem in bazin ?

    6. Este bine sa avem un aerator activ in acvariu? Cat il tinem deschis?

    7. la 2 saptamani de face schimbul de apa. Cata apa se recomanda sa inlocuim?

    8. la acest acvariu cati pesti sanitari trebuie sa am? Cum calculam?

    9. La acest acvariu cate plante trebuie sa avem? cam cum calculam? (oare se poate calcula ?)

    10. Am ajuns la partea in care intreb de testele pentru apa. Am mostenit si cateva tipuri de testere, dar recunosc ca este mai ok daca as avea un singur test, un test universal, nu sunt chimist, si sincer este foarte complicat sa faci 7 - 8 teste, pe care apoi trebuie sa le interpretez ...Doamne ajuta... sa nu moara pestii ca in loc de galben am vazut verde mai deschis ... aici ma consider depasit de situatie. Nu exista un test pe care sa-l bag in apa si sa-mi arate 7-8 valori... cele de mai sus ?

    11. Melcii - este bine sa avem melci in acvariu? Daca da , de care ?

    Daca am inceput prost cu acest acvariu ce pot sa mai fac ? In conditiile date parca nu as sacrifica pestii, poate supravietuiesc.
    Am facut cateva teste si ph-ul este 7 iar NO3 este 1. La inceput am pus in apa Easy Balance, Filter Start, Aqua Safe. in dozele corespunzatoare acvariului. Temperatura o mentin la 25 de grade, Lumina de la neoane doar 6- 7 ore /24 ore
    Daca este sa iau de la inceput acest acvariu, practic am nevoie de un loc unde sa pun pestii pentru 3 saptamani. deci exclus, momentan.

    Cu stima

  2. #2
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Salut Victor !
    Bun venit pe acest forum !
    Pentru inceput ar fi bine sa postezi la aceasta sectiune - http://forum.acvarist.ro/forumdispla...18-Introducere - aici vei fi mai vizibil !
    In ce priveste raspunsurile pentru necunoscutele tale, le poti afla si intelege mai bine din jurnalele colegilor nostri postate aici - http://forum.acvarist.ro/forumdisplay.php?128-Jurnal . Eu am sa-ti raspund acum numai la prima intrebare, si asta doar pentru ca, discutia nu se rezuma numai la valori ideale si anumite recomandari pentru plante

    "" Care sunt valorile ideale - acceptate - de atentie pentru

    ideal acceptat atentie
    Ph - sub 7
    NO3 - 0,25 ppm
    NO2 - 0,00 ppm
    GH - max 12 dGh
    KH - min 2 dGh - max - 7 dGh
    Cl2 - cat mai putin posibil, mai mult peste valoare pe care o are Cl in apa curenta, poate fi fatal pentru fauna .

    Ceea ce este ideal nu este si corect pentru anumite setapuri .

    O seara buna !
    Dan
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    2
    Post (Dis)Likes
    Multumesc mult pentru raspuns

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •