Results 1 to 5 of 5

Thread: Depunere Corydoras ( ? )

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    14
    Post (Dis)Likes

    Question Depunere Corydoras ( ? )

    Buna ziua ,

    In decursul zilei de azi am sesizat un comportament ciudat al corydorasilor . Dupa aproximativ o ora au inceput sa depuna .
    pana acum au depus in jur de 10 icre pe geam si restul pe frunzulitele de elodea.
    Cele lipite de geam se imputineaza treptat din cauza neonilor si probabil a ancistrusilor .
    Nu am postibilitatea sa ii separ , una din cauze ar fi ca nu ii pot prinde .
    Ce ma sfatuiti sa fac ?
    Daca eclozeaza , au sanse de supravietuire in acvariul comunitar ?
    Am vizionat cateva filmulete pe youtube , dar majoritatea depunerilor erau in acvariu separat si nu am gasit ceea ce caut.

    Pt a nu deschide alt topic am sa intreb tot aici :

    Plantele Elodea densa , au foarte multe "radacini" de culoare maronie , de jos pana aproape de varf, de aproximativ 3-5 cm.
    E de bine ? E de rau ? As putea face ceva ?
    Ce ma sfatuiti ?

    Multumesc anticipat .

    Toate cele bune !
    Giorgian

  2. #2
    Member Norberto93s's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Sighetu Marmatiei
    Posts
    283
    Post (Dis)Likes
    Poti sa razuiesti usor icrele de pe geam iar cele de pe elodea le poti lua cu tot cu frunzulita. Respectivele icre trebuie puse intr-o maternitate - parametrii de eclozare ii gasesti in diferite articole pe net. Daca nu separi icrele, cel mai probabil peste noapte acestea vor disparea.

  3. Likes naigroig liked this post
  4. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes
    https://www.youtube.com/watch?v=ECAOAeSCBFs
    sari peste partea cu acvariul si setup-ul si ai sa vezi depunerea si cum se recolteaza ouale si cum sa ai grija de oua si de pui

  5. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bucuresti - Salaj
    Posts
    63
    Post (Dis)Likes
    Dupa 5-6 depuneri mancate in acvariul comunitar la un moment dat din "ierburi" a aparut un pui de cory. Deci pot supravietui dar doar cu foarte mult noroc.

  6. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    14
    Post (Dis)Likes
    Multumesc tuturor .







    Acum cateva minute am observat , din putinele icre fecundate , ca au iesit 2 mormoloci asemanatori larvelor de tantari !
    Nu m-am pregatit pt asta , sper sa supravietuiasca cu fulgi si granule maruntite !
    Last edited by naigroig; 28-11-2015 at 17:55.

  7. Dislikes dinustefan disliked this post

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •