Results 1 to 4 of 4

Thread: gurami bolnav

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Iasi
    Posts
    57
    Post (Dis)Likes

    gurami bolnav

    Buna ziua. Am luat acum vreo sapt o pereche de gurami dintr-un petshop pe care i-am pus alaturi de 6 platty, 6 xipho, 6 sae si 10 neoni intru-un acvariu plantat de 120l. Dupa 2-3 zile la unul din gurami i-a aparut pe partea stanga, un fel de ulceratie sau leziune mecanica rosie de 2mm. initial am crezut ca s-a lovit in ceva dar pe masura ce zilele au trecut a devenit tot mai apatic, s-a lasat pe fundul acvariului si respira pe gura (cred) As putea face ceva sa-l salvez? sau e pe duca?
    PS: pe partea dreapta (langa inotatoarea dorsala) pare sa aiba si acolo un punct rosu de 0.5-1mm diametru



  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bucuresti - Salaj
    Posts
    63
    Post (Dis)Likes
    M-am lovit la Colisa Lalia de Dwarf Gourami Iridovirus. Nu stiu daca afecteaza si alte specii de gurami, dar manifestarile sunt la fel (vorbesc de rani, probleme respiratie, apatie)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Iasi
    Posts
    57
    Post (Dis)Likes
    Astazi a evoluat in felul urmator: https://youtu.be/PKO-XhRseK8
    Aparitia a 2 puncte mici hemoragice imediat sub leziune.
    Am citit si despre Dwarf Gourami Iridovirus dar nu prezinta chiar simptomele respective. De exemplu astazi a iesit sa manance si sa inoate vioi prin acvariu altaturi de celalt gurami. Dar are momente si cand sta cu capul in sus sau in jos, lesinat pe o parte sprijinindu-se de geam, etc.

  4. #4
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Uita-te aici https://ro.scribd.com/doc/177081554/...ica-pdf#scribd . O fi Criptobioza ?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •