Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 17 of 17

Thread: Niste sfaturi daca se poate

  1. #11
    Very high member a.aurel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Popesti
    Posts
    1,382
    Post (Dis)Likes
    ziceai mai sus ca ai mai avut acvariu după care ai luat o pauza. Acum vad ca ești foarte hotărāt și plin de entuziasm (chiar prea mult!). Pastreaza-ti ideea cu Discus pentru mai tārziu, după ce te (re)obișnuiești cu rutina īntreținerii unui acvariu și īți aloci un buget generos (cu siguranță va fi nevoie)

  2. Likes Nimeni liked this post
  3. #12
    Base member
    Join Date
    May 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    400
    Post (Dis)Likes
    Salutare
    Am citit tot topicul si am ajuns la concluzia ca ori nu te-ai documentat despre discusi ori vrei sa faci experimente pe ei.
    Discusi in acvariul de 180 litri, din care real o sa ai 150-160 litri e bataie de joc pentru pesti. Merge doar cat sunt pui si cresc pana la o anumita dimensiune.
    La aproape toate ciclidele iti trebuie filtrare nu jucarioare din astea la care debitul se masoara in sute de litri. Trebuie filtre la care debitul se masoara in mii de litri pe ora iar volumul mediilor filtrante este mare.
    Faptul ca ai trecut de la un acvariu la altul in cateva zile denota nehotararea si neinformarea (fara suparare). Inainte sa mai arunci cu banii aiurea, stai si documenteaza-te despre specia/speciile pe care ti le doresti sau ti le permiti ca si investitie si timp, dupa care treci la partea hardware. Alegerea acvariului, standul, filtrarea, capacul, iluminarea, amplasamentul in casa, calcule cu costurile de intretinere ca bani si timp. Daca toate iti ies bine, iti doresc spor la treaba.
    Daca vrei ceva nisip cu granulatie 1-3 mm iti pot dona eu ca am prea mult, e "ciclat", il am in acvariu. Stau in zona cu tine.
    Bafta

  4. #13
    Member DeathAce's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    125
    Post (Dis)Likes
    Salut,
    Da, am trecut printr-o perioada controlata in totalitate de entuziasm, dar intre timp m-am calmat. Mi-am facut cont pe discus-club.ro si
    am vorbit cu cativa crescatori, foarte multe lucruri care nu le stiam. Am primit o lectie la biologie sa zicem.
    Nu intentionez sa pun nisip, dar multumesc pentru oferta.
    Vreau doar niste lemne si cateva plante care sa creasca pe ele, sau in ghiveci. Vreau sa mentin acvariul cat de curat posibil.
    Pentru ca nu imi permit sa imi cumpar discusi maturi, ca sa zicem ca ne permitem un acvariu plantat. Oricum la 180L daca bagi substrat chiar ca ajunge la 120-130L.
    Curatenie, mancare variata, si sa vedem ce si cum, speram sa am noroc si sa creasca frumosi.
    Ceva ce eu nu am folosit pana acum, este apa de la robinet. Eu puneam la acvarii apa filtrata, adica fara clor.
    Mi-au spus ca nu trebuie, si ca apa de la robinet este perfecta :\
    Acvariu: 100L Home made + Eheim sistem filtrare / 32L Nursery

  5. Likes Nimeni liked this post
  6. #14
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by DeathAce View Post
    Ceva ce eu nu am folosit pana acum, este apa de la robinet. Eu puneam la acvarii apa filtrata, adica fara clor.
    Mi-au spus ca nu trebuie, si ca apa de la robinet este perfecta :\
    ........... Dupa fraza asta.... "iti dau 4 luni de lectura" inainte sa te apuci de discusi

    App: daca tu puneai in acvarii "apa filtrata".... cateva intrebari:

    - de unde luai apa?
    - cum filtrai apa?
    - de ce filtrai apa?
    .... - daca apa ajungea "fara clor".... prin deductie inseamna ca "avea clor inainte" nu?

    L.E:
    Quote Originally Posted by DeathAce View Post
    Poate peste o saptamana 2 sa imi achizitionez si discusii daca parametrii apei se stabilizeaza.
    Vad ca Ioan isi bate gura degeaba cu tine..... Incearca sa citesti de 2-3 ori informatia care ti se da si.... mai ales: citeste si "printre randuri"

    Am intervenit deoarece ti s-a spus CLAR cat dureaza o ciclare... Dar daca te dau banii afara din casa... poti face ciclarea direct cu discusi. Nu ai fi primul si nici ultimul....


    Ps: nu mai citi "in viteza" si "in dunga" raspunsurile discusarilor.... ptr ca ei ti-au spus probabil: "APA DE ROBINET ESTE PERFECTA... DACA O DECLORINEZI INAINTE!"

    Nu au trecut nici 24 de ore si citesc: "Am fost la un breeder din Bucuresti, si m-am ales cu 2 Wild Cross / 2 red checkerboard / 2 red melon........ din pacate nu mi-au mai ramas banuti pentru buturugi "....

    No comm.....
    Pacat ca ai dezamagit tocmai pe cei care si-au batut gura degeaba cu tine. Ma refer la Marius si Ioan in mare... dar si restul. Iar cei 2 nominati, din pacate ptr tine, sunt unii din putinii care stiu "cu ce se mananca discusul"....

    Previziuni de la un "neica Nimeni": o sa urmeze o perioada de "tacere" din prtea celor care au vorbit degeaba.... iar tu ai sa dai cu capul de o gramada de bele pe care altii deja le-au prevazut. Nu mai reamintesc pierderea materiala pe care o sa o ai.....
    Dar... "asa-i in tenis" si in discusareala: cand ai bani... ii arunci pe fereastra, cand nu ai.... nu iti cumperi nici macar buturugi. Dpmdv esti un caz "incheiat". Peste 2 saptamani o sa citesc anunt la bizz.

    Ma injuri (poate) acum.... dar in general sunt mai direct, chiar daca adevarul deranjeaza
    Pe cealalta parte..... continui sa fiu optimist si sa iti urez Succes cu noile achizitii.....
    Last edited by Nimeni; 29-10-2015 at 20:46.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  7. Likes sefer jesirah liked this post
  8. #15
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Eu am o mare dilema. La ce-ti trebuie ciclare?!? Si pentru alt coleg de-al nostru, ce e ala nisip ciclat? Ultima si gata, la ce e nevoie de filtre biologice cu debit de mii de litri?!? Uf, de fapt sunt mai multe dileme!
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  9. Likes blu, roshadow, a.aurel, Nimeni liked this post
  10. #16
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes


    Bine ai revenit Geo ..............
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  11. #17
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Sa traiesti prietene. Acum na, obiceiurile proaste dispar greu
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  12. Likes Nimeni liked this post
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •