Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: UNDERWORLD - Malawi - 200x55x55 cm

  1. #1
    High member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    559
    Post (Dis)Likes

    UNDERWORLD - Malawi - 200x55x55 cm

    Salut,revin cu un proiect nou,de data asta nu al meu,ci doar ajut un prieten bun cu el(prieten pe care eu l-am introdus in aceasta lume a acvaristicii).
    Proiectul arata cam asa:

    Acvariu: 200 x 55 x 55 cm(600 litri) :sticla de 12,cu fund dublu incastrat si intaritoare longitudinale, cea din fata dintr-un capat pana in altul,cea din spate putin mai mica pentru a introduce IN-ul si OUT-ul filtrului/filtrelor.
    Intrebare: credeti ca ar fi problema ca acvariul sa stea pe polistiren expandat de 2 cm,iar sub el sa am pal de 18 mm care sta asezat pe standul metalic? burta nu are cum sa faca palul pentru ca standul este impartit in 3 parti egale,cu intaritoare,intreb pentru orice eventualitate desi nu sunt sigur daca este de ajuns.

    Stand : teava rectangulara de 40x40x5 mm , urmeaza sa fie imbracat in pal de 18 mm, vopsit.
    Aici am o nelamurire si daca puteti sa ma ajutati as fi recunoscator.Pentru moment am bagat sub standul metalic o placa de pal,din aceea de 18 mm,iar sub ea polistiren expandat cred,alb, de 2 cm, pentru a se aseza cat mai bine,intrebarea este, TREBUIA CUMVA EXTRUDAT? si inca o intrebare: Este problema mare daca tot acest ansamblu este inclinat spre fata un milimetru sau 2? ma gandesc ca atunci cand o sa vina si acvariul si o sa-l umplu cu apa o sa se aseze mai bine.Astept si sfaturile voastre

    Iluminat inca nu m-am gandit : posibil capac din comatex , cu 4 neoane,2 pe partea stanga,2 pe partea dreapta.Voi ce combinatie de neoane ma sfatuiti sa folosesc?si de care tip, T5 sau T8?

    Background: http://www.aquadecor.rs/ro/ - am ales un tip de background modular,le-am trimis schita desenata de mine, baietilor de la aquadecor si ei si-au dat acceptul si m-au sfatuit ce sa mai modificam si ce nu,mai am de asteptat cam 2-3 saptamani pana ajunge din Serbia(transport inclus in pret)

    Filtrare : posibil un fluval fx6 , un alt extern Sunsun cu UV,si o pompa de valuri.Nu vreau sa ne complicam cu gauri in acvariu si cu sump pentru ca inca nu stapanim "tehnica" asta.

    Fauna : Ciclide de malawi cel mai probabil, 4-6 pesti(pui) din urmatoarele specii : labidochromis caeruleus,acei msuli,cyrtocara moori,aulonocara firefish, otopharynx lithobates, copadichromis borlei kadango, protomelas red empress, fryieri iceberg si cam atat cred.

    Astept sfaturile voastre legate de cele de mai sus,si chiar si in plus daca se poate.Multumesc si in viitorul apropiat o sa pun si poze.O zi faina!

  2. #2
    High member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    559
    Post (Dis)Likes
    Acesta este standul,mai tre sa ii facem ceva adaugiri pe ici pe colo dar in mare parte este gata.

    Pana una alta, ne-au trimis si baietii de la Aquadecor.rs niste poze cu backgroundul,care in momentul asta este pe drum spre Romania:





    Last edited by smileyface; 30-10-2015 at 10:55.

  3. #3
    Base member Lazar Lucian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti - Sebastian
    Posts
    356
    Post (Dis)Likes
    Interesant decor, astept sa il vad pus in acvariu

  4. #4
    High member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    559
    Post (Dis)Likes
    voi ce varianta preferati? astept parerile voastre cum le-ati aseza voi.
    Era sa uit,am o "piatra" in plus cu care nu stiu ce sa fac.e cea pe care am pus-o pe acvariu in una din poze...











    Last edited by smileyface; 09-11-2015 at 20:07.

  5. Likes rick, cosminTM liked this post
  6. #5
    High member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    559
    Post (Dis)Likes
    Este gata lipit si backgroundul




  7. #6
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Salut, arata bine fundalul si cred ca si la bani a fost pe masura. O intrebare de habarnist: de ce ai lipit decorul cu spatii intre pietre? Nu par ca fiind in suspensie pietrele? Nu arata mai bine daca le-ai fi unit intre ele ?
    Spor

  8. #7
    High member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    559
    Post (Dis)Likes
    daca le-as uni intre ele nu ar mai parea natural,am incercat, arata inghesuite si par aranjate de mana umana, nu de natura.Asemenea "rifturi" printre pietre exista in lacul malawi si cam spre asta am vrut sa ma indrept.e doar o piatra suspendata,cea de sus,dar daca incerci sa iti imaginezi de unde ar putea fi piatra aia merg mai multe variante,una dintre ele ca un fel de bucata dintr-un "tavan" dintr-o pestera sau etc. Si da ,pretul este pe masura,dar nu gasesti la dimensiuna asta la noi ceva la fel de ieftin.calitativ/pret se merita.

  9. #8
    High member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    559
    Post (Dis)Likes
    am spalat nisipul,am adaugat apa si gata reteta,urmeaza perioada de asteptare(ciclare)



  10. Likes Lazar Lucian, ancamarketing liked this post
  11. #9
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Da, cu apa si lumina aprinsa se schimba privelistea . Foarte fain.

  12. #10
    High member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    559
    Post (Dis)Likes
    Eu abea astept sa-l vad cu pesti in el.Multam

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •