Results 1 to 3 of 3

Thread: Sfaturi pentru un acvariu cu Neoni

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    Bucuresti, Titan
    Posts
    25
    Post (Dis)Likes

    Sfaturi pentru un acvariu cu Neoni

    Am achizitionat un acvariu de 126 litri L80xl35xh45 cm , pe care as dorii sa il populez in special cu neoni.

    Ma gandeam la un grup de 16 neoni, alaturi de vreo 6 corry si de vreo 6 rasbora galaxy. ( asta doar ca idee, in principal as vrea sa am un card de neoni)

    1. Prima intrebare ar fi ce fel de pietris imi recomandati sa cumpar, ce culoare, ce granulatie si din ce material (de rau, cuart, vulcanic ?), va rog daca puteti sa imi recomandati si de unde anume as putea sa cumpar.
    Din ce am vazut pe internet cele mai frumoase acvarii cu neoni sunt unele plantate, in care aproape nu se mai vede culoarea pietrisului.
    Si de asemenea vad ca neonii arata bine in unele acvarii cu fundal mai intunecat.

  2. #2
    Base member Lazar Lucian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti - Sebastian
    Posts
    356
    Post (Dis)Likes
    Pune un autocolant negru pe spate , substrat inchis la culoare sau o culoare naturala.
    Ca si numar de bucati poti sa pui chiar si 20 de neoni in acvariul respectiv.

  3. #3
    Very high member a.aurel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Popesti
    Posts
    1,382
    Post (Dis)Likes
    neonii nu au o preferință anume pentru culoarea sau tipul pietrișului. Depinde de gustul fiecăruia dar de obicei se prefera ceva care sa imite culoarea substratului din mediul natural al viețuitoarelor, în cazul tău Amazon. Din punctul meu de vedere as alege JBL Manado, este accesibil ca preț, are o granulație potrivita și potrivit pentru începători. Il găsești în majoritatea magazinelor de acvaristica și prin Hornbach.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •