Results 1 to 7 of 7

Thread: 400 litri the Best of me

  1. #1
    Base member alin82's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Botosani
    Posts
    311
    Post (Dis)Likes

    400 litri the Best of me


  2. #2
    Base member alin82's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Botosani
    Posts
    311
    Post (Dis)Likes
    După un reset total în primăvara și o vară caniculară în sfârșit pot să pun și eu niște poze cu care să mă mândresc.

  3. #3
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Deci, ori discusi fara plante, ori plantat fara discusi !
    Este un bazin frumos, inca nu si-a atins cota maxima de potential, asa ca succes in continuare !
    Astept sa-l vad mult mai stufos.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  4. #4
    Base member alin82's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Botosani
    Posts
    311
    Post (Dis)Likes
    Nu cred ca va fi mai stufos de atât cât de curînd se vor adaugă 11 discusi. Să vedem atunci ce va fi

  5. #5
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Inainte sa adaugi discusi, ar trebui sa incepi un proces de aclimatizare a plantelor la o temperatura mai ridicata, apoi trebuie sa gasesti un echilibru intre fertilizarea macro de sinteza a NO3 si produsul de origine organica. Plantele il asimileaza mult mai repede pe cel de sinteza si atunci trebuie sa faci schimburi de apa mai dese si aerare mai puternica putin decat normal, pentru a reduce valoarea concentratiei de NO3. Eu cred ca ar trebui sa adaugi discusi abia dupa ce esti sigur ca plantele merg bine la o temperatura mai mare sau egala cu 29 gC.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  6. #6
    Base member alin82's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Botosani
    Posts
    311
    Post (Dis)Likes
    Ok merci de sfaturi . deja am început să cresc temperatură în plantat. Aricum era 26 fara încălzitor. La discusi am redus temperatură la 27. Deci se vor îmbina bine. Singura problemă rămâne no3,eu am schimb de apă la picătură. Probabil voi fi nevoit să măresc debitul apei.

  7. #7
    Base member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Botosani
    Posts
    371
    Post (Dis)Likes
    Hai sa-ti spun io care ramane singura problema Alin.Tot ce trebuie sa faci e sa pui poze mult mai des.In rest totul e ok pentru ca avem ce vedea.
    Imi place mult cum s-au indreptat plantele,mai ales tinand cont de cum se prezenta acvariul datorita problemelor prin care ai trecut.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •