Results 1 to 3 of 3

Thread: buletin de analize apa cluj

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    14
    Post (Dis)Likes

    buletin de analize apa cluj

    buna tuturor ,
    Apa de la robinet este tratata , in vederea folosirii de catre oameni .
    Dar din cate am inteles nu e foarte buna pt pesti , de aceea rog un cunoscator sa imi interpreteze aceste analize , iar daca exista anumite valori care nu corespund formarii unui mediu propice pestilor sa ma informeze cu ce ar trebui sa fac pt a schimba valorile in cauza .
    Multumesc anticipat !
    http://www.casomes.ro/wp-content/upl...itate-Cluj.pdf

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    53
    Post (Dis)Likes
    Apa din Cluj e buna. Mai ales pt baut
    Nh4, NO2 si NO3 arata bine, dar mai avem si un pic de clor ce trebuie eliminat.
    Insa caracteristicile apei sunt bune pentru anumite vietuitoare: practic avem o apa moale (nu apare Kh-ul, dar si asta e mic, parca sub 2), cu un Ph neutru, cu conductivitate electrica aproape de 0 in alte masuratori. Asta inseamna ca e buna pentru pesti din America de Sud (sau Asia) (eu folosesc si 50% apa de osmoza pentru apistograme). Ai avea probleme la creveti (imposibil Sulawesi, greu red crystal); complicat cu ciclide africane din marile lacuri.
    La plante sunt aceleasi probleme: cele de apa dura nu prea cresc, cele de apa moale se simt bine.
    Poti sa te joci cu caracteristicile apei (sa adaugi Kh+ sau GH+) dar e costisitor si daca faci schimburi dese de apa costurile cresc.

  3. Likes naigroig liked this post
  4. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    14
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pt informatii .
    Pt inceput voi alege doar speciile de pesti " entry level " , iar in materie de plante , doar cele easy in substrat nefertil ( poate cele agatate de vreo creanga sau piatra ) .
    O zi buna si multa sanatate !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •