Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 115

Thread: The Last One

  1. #21
    Member ancamarketing's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Blatul de bucatrie se vinde numai la bucata nu la metru liniar iar cel mai ieftin costa 220 lei. Cred ca ies mai ieftin cu o coala de sticla de 8 mm ptr a dubla fundul. Nu stiu exact pretul la sticla de 8 dar nu ar trebui sa dau mai mult de vreo 50-60 lei pe o coala care îmi trebuie. Pretul de mai sus e facut ptr sticla de 10 pentru toate colile.
    Merci oricum.

  2. Likes Nimeni liked this post
  3. #22
    Member ancamarketing's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Am facut o schita cu pozitionarea intaritoarelor.
    Va rog sa ma ajutati cu care varianta din cele trei sa merg, deoarece vreau sa comand sticla si intaritoarele impreuna.
    Multumesc.

  4. #23
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Parerea lui io... este varianta 4 ! Adicatelea doua intaritoare incastrate longitudinale. Eu zic ca ajung.

    La galeata mea (110x30x32 cm) mi-a fost pus un intaritor in H cu laturile H-ului longitudinal la mijlocul celor 110 cm. E ok, dar faci spume cind vrei sa prinzi pestani si se termina aratura la juma' ! Intaritoarele transversale te vor nervoza...
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  5. #24
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Campulung Moldovenesc
    Posts
    265
    Post (Dis)Likes
    La 130*60*50 cm iti ajung intaritoarele longitudinale(merge si fara ele), nu are rost sa te complici cu intaritoare transversale. Este bine sa le pui la 0,5-1 cm mai jos decit inaltimea acvariului,

  6. Likes dandumitru liked this post
  7. #25
    Member ancamarketing's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Adica asa:intaritoare4.jpg
    Asa le am avut la bazinul vechi care avea cu 10 cm mai putin pe latime adica avea 130*50*50 si facea burta pe mijloc de 3mm, si de astea vroiam si intaritoare transversale cat mai aproape de margini, adica la 10 cm de laterale, in nici un caz pe mijloc.
    Last edited by ancamarketing; 18-10-2015 at 18:08.

  8. #26
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Bine punctat Laur !
    La dimensiunile bazinului tau, folosind sticla cu grosime de 10mm iti asigura un coeficient de siguranta 4 very safe fara intarituri, in cazul in care ai un fund incastrat si dublura pe exterior ( cum a postat Nimeni ), acest coeficient mai creste.
    Eu as merge pe sticla mai groasa si fara nici o intaritura, respectiv 12 mm in cazul tau ti-ar asigura un coeficient de siguranta 6 very safe.

    Folosind sticla de 12mm, cu sau fara fund dublu ( fara este mai bine ), fara intarituri longitudinale sau transversale, ai avantajul de a face sau de a pune oricand, absolut ce accesoriu vrei tu, incepand cu in/out-ul canistrelor, cutie de overflow si terminand cu gauritul sticle in cazul in care in viitor te gandesti sa mergi pe sump.
    Marele avantaj pe care il reprezinta lipsa intariturilor este de ordin estetic, mai ales daca nu vei folosi un capac care sa acopere bazinul.

    PS
    Bazinul meu are 150x55x55, sticla de 12mm, fara intarituri, fara fund dublu, iar grosimea cordonului de silicon pentru lipitura este de 1,5 mm pe toate laturile iar grosimea cordonul de etansare este de 15 mm.
    Last edited by dandumitru; 18-10-2015 at 18:24. Reason: PS
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  9. Likes ancamarketing liked this post
  10. #27
    Member ancamarketing's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Mda...sticla de 12 mm...alte costuri...alte distractii.
    As vrea si eu de 12 dar abia imi permit si asta de 10 asa ca....
    Oricum pun capac, asa mi se pare mai estetic.
    Daca folosesc de 10 mm sa las si eu 1, 5 mm pentru lipitura sau e de ajuns 1 mm?
    Multumesc.

    LE: mai vazusem o discutie cum ca nu e bine cu intaritoare capat capat ca se poate crea presiune pe lipiturile acvariului, ca e mai indicat ca laterala intaritorelor sa nu fie prinsa de laterala acvariului, ca apa face presiune pe sticla doar pe mijloc. Ce spuneti de asta sa o las si eu pe cea din fata cu 2 cm mai scurta si sa o lipesc doar de fata? Ca in varianta 1 fara transversale?

  11. #28
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Lipitura tine si daca este aproape sticla pe sticla, important este cordonul din interior care trebuie sa etanseze perfect si care la randul lui tine si el cele doua foi de geam. Daca lasi un mm grosime intre foi pentru lipit, este foarte bine.
    In concluzie pune intarituri transversale lungi de 100 cm ( este obligatoriu sa fie egale, altfel se va face un transfer de presiune pe cea mai scurta dintre ele ), la 2cm mai jos fata de inaltimea acvariului, si aici trebuie sa pastrezi cota de 1mm grosime a cordonului de silicon.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  12. #29
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Campulung Moldovenesc
    Posts
    265
    Post (Dis)Likes
    daca sunt bine puse nu au cum sa " faca burta". presiunde hidrostatica este influentata doar de inaltimea acvariului, latimea nu conteaza. daca tot vrei sa pui intaritoare transversale, pune unul singur la mijlocul acvariului

  13. #30
    Member ancamarketing's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Multumesc colegi pentru ajutor. Am sa las 1 m ptr silicon si inrtaritoarele incastrate de distanta egala.
    Revin cand am noutati

Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •