Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 115

Thread: The Last One

  1. #11
    Base member andrei_dum's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Craiova
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes
    si daca vrei sa te indrum la cineva sa iti faca un acv calumea lasa un pm.

  2. #12
    Member ancamarketing's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Nu am nevoie de fund dublu dar vreau sa l fac foarte sigur. Am avut bazinul vechi cu dimensiunile de 130*50*50, fara fund dublu si a tinut . Intarioarele le fac tot de 10, nu ma mai încurc cu alte dimensiuni.
    Am lăsat loc de filtre daca te uiti in poza in coltul din dreapta jos.
    Am sa folosesc filtre externe, acum am asa : JBL 901, JBL 1501 si un sun sun de 1400 l. Am trei filtre. Ultimul e scos la vânzare.

  3. #13
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ancamarketing View Post
    Am trei filtre. Toate sunt scoase la vânzare.
    Ai asteptat atat.... mai asteapta putin, ca oricum trebuie dat standul cu grund.... uscat....vopsea.... Apoi te apuci de cautat sticla si alte-alea.... Pana atunci reapare Dragos A avut si el o perioada "mai... nasoala" trebuie inteles.

    Plus ca... nush ce e asa de greu? Dupa poze.... vad ca esti documentata! Ce ai dubii..... fa o lista de intrebari (cu 1-2-3 etc) le urci pe forum si.... astepti pareri/raspunsuri.

    Eu unul.... as merge pe sump, dar facut in lateral, cu cutie externa.... lasi o laterala mai mica, unde ai sa lipesti pieptenele... si faci cutia pe extern. In felul asta scapi de nebunia de coturi-tevaraie etc.... Daca cauti pe aici, se vorbise odata despre varianta asta la colegul din Suceava... dar el a abandonat ideea si a revenit la filtre externe (adaugand fasia lipsa) fara sa fie nevoie de alte interventii....
    Cand imi aduc aminte de numele topicului... revin cu link. E vorba de cel cu acvariul bagat in perete si pus in camera alaturata (daca isi aduc aminte colegii si ma ajuta)

    The Wall.... al lui Locko.... dar nu vad discutia ci doar varianta finala. Poti arunca o privire la acvariu ca sa intelegi treaba cu "bucata lipsa" si "cutie externa" http://forum.acvarist.ro/showthread....-The-Wall-v2-0

    Si discutia initiala... dar nu sunt prea multe detalii http://forum.acvarist.ro/showthread....The-wall/page3
    Last edited by Nimeni; 16-10-2015 at 03:52.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  4. #14
    Member ancamarketing's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ancamarketing View Post
    singura metoda pentru a evita scurgerile si inundatia este cu overflow box intern. Riscurile sa curga apa sunt doar pe la tank connectori, la cutia externa mai exista si un risc sa curga pe la lipirea cu siliconul. Eu sunt patita cu doua acvarii care au curs, unul cu inundatie si unul cu multa bataie de cap.

    Cutia de overflow as vrea sa fie din acryl cu pietene, fixata pe o laterala scurta, dar sa nu fie lipita coast to coast, sa nu se vada pe sticla din fata. Am sa atasez cateva poze de pe net pentru a va face o idee de cum vreau sa arate interior si exterior.

    Ma gandesc sa folosesc teava de 25 mm pentru tur si 20 pentru retur si pompa de 3000 l/h. Acvariul va avea unde la 390 litri brut si cred eu 300 l net.
    Sumpul il fac de 80*40*40 din sticla de 8mm, cu 4 compartimente

    Ma apuc sa desenez cotele pentru sticla, dar nu sunt lamurita cu gaurile:

    1. trebuie sa fie la aceeasi distanta fata de marginea de sus? De ce intreb - am vazut ca teava de Full sifon trebuie sa fie toata sub apa, ar trebui sa dau o gaura mai jos? Sau mai prelungesc cotul care intra in apa cu un capat mic de teava? ca in poza.
    2. La ce distanta sa dau gaurile fata de marginea de sus, daca vreau sa am apa in display cu 2-3 cm mai jos de limita sticlei? Este in regula 6 cm pana unde incepe gaura, adica 7.75 cm pana in centrul ei?
    3. Pentru tank connector de 25 mm, diametrul gaurii se da de 35 mmm?

    Multumesc.
    Lista cu intrebari este facuta si nu am nici o pretentie de la Dragos ca nu imi este dator cu nimic, daca are timp si dispozitie imi raspunde.

    Ieri am cumparat ultimul filtru iar de vandut foarte greu, abia ma chinui sa vand unul, aproape nou la un pret cu 30 % mai mic, lumea nu are bani de investit si cauta cat mai ieftin. Iar daca nu le vand nu am bani de alte acareturi.
    Chiar daca aleg cutie interna sasu externa fitingurile si tevile sunt cam aceleasi, nu e nici o diferenta. Nu sunt lamurita la ce distanta sa dau gaurile in sticla, pentru ca nu vreau cutie externa, am patit-o de prea multe ori cu inundatia si stii cum e de ce ti e frica de aia nu scapi.

    Cred ca am sa merg pe filtrele externe cu prefiltrele atasate, care fac o treaba super, aveam apa cristal la 10 min dupa ce hraneam cu mixtura., iar daca am sa vreau sa mai schimb ceva, pot gauri sticla si mai tarziu.

    Ca o paranteza: ieri am dus masina in service si azi astept nota de plata, asa ca ma linistesc cu investitiile mari in acvariu.

    Multumesc Sebi pentru sustinere.

  5. #15
    Member ancamarketing's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    A venit si pretul la sticla :

    OFERTA PRET CU TRANSPORT INCLUS

    FLOAT 10 MM MCM = 95,52 EURO + TVA

    DIAMANT ULTRA CLAR 10 MM MCM = 143,6 EURO + TVA

    Cred ca am sa fac fata cu geam Ultra Clar si sa dublez fundul cu sticla de 8 ca sa raman aproape de suma de 500 lei.
    Inca nu stiu daca sa las asa intaritoarele sau sa le pun cum le am avut la bazinul vechi? Fac o schita si revin.

    Las pentru silicon 1 mm sau 1,5 mm????
    Multumesc.


    Attached Images Attached Images

  6. #16
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    1: in principiu DA (asta ca sa eviti tensiunile in sticla, parere personala, ma pot insela)
    2: Dupa cum ai zis si tu: te apuci de calculat si aduni: 2cm nivel apa + 3cm dimensiune cot x + ...... etc) Din cate imi amintesc Dragos imi spusese ceva de 17-20cm.... Stiu ca exista discutii pe la BeanAnimal....
    3: 25mm are intern?

    uite niste linkuri utile:

    - https://www.bwinstal.ro/products/con...rvor-lipire-fe

    revin, ca ziceam link-uri dar computerul imi joaca feste si nu aveam cum sa mai scriu in topic.
    Deci: aici ai un link cu dimensiunile, masurile conexiunilor.... asta depinde de tine ce anume vei folosi: conexiuni PVC... variante mai ieftine de irigatii... etc.
    Oricum, las aici ptr cei interesati: http://www.vdl-fittings.nl/catalogue...-u_Metric.html

    iar ce te intereseaza pe tine este aici: http://www.vdl-fittings.nl/product/8...kdoorvoer.html

    App: de ce nu dai si tu "ca toata lumea" 2,3 gauri "in fund" si faci caseta interna? Cum vrei tu sa dai gauri pe foaia din spate... si central.... e cam "aiurea" (parerea mea)
    Last edited by Nimeni; 16-10-2015 at 14:03.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  7. #17
    Member ancamarketing's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Alea sunt doar poze de model, eu vreau sa dau in lateral gaurile, mi e frica cu gaurile pe fundul sticlei, in caz de scurgeri pe la flanse imi pleaca toata apa din acvariu prin casa.
    Flansele au 25 mm si am vazut la aqua-peti ca scrie in dreptul lor ca sunt pentru gaura de 35 mm, si stiam eu bine ca am citit printr un topic ca ptr flansa de 25 se da gaura de 32, asa arata si in link ul sugerat de tine. Vezi ca sunt niste neconcordante. Sau depinde de flanse, dar sunt foarte multi care au facut si stiu de cat au dat gaura.

    Cum am mai zis multumesc pentru sustinere dar inclin sa renunt la idee pe moment, sa bag mai multi bani in sticla, sa fie foarte safe si apoi poate dau gaurilesi fac si sump ul, peste cateva luni.
    Last edited by ancamarketing; 16-10-2015 at 14:50.

  8. #18
    Very high member a.aurel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Popesti
    Posts
    1,382
    Post (Dis)Likes
    Urmăresc cu mult interes jurnalul tău pentru ca acum un an făceam exact același calcule. Al meu are 120x60x60 cu fund dublu fără întărituri. Lateralele și o lungime sunt cu geam ultra clar, diferența este vizibila iar acum regret ca nu am le-am făcut pe toate patru cu geam ultra clar. Eu zic sa mai cauți și alte oferte dacă nu ești presata de timp, prețul mi se pare cam mare.

  9. #19
    Member ancamarketing's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Nu mai am de unde sa i au sticla din Iasi cu transportul gratuit.
    Am sa fac fundul de 10 cu 8 si fata ultra clara. O laterala vine la perete iar spatele il colantez asa ca nu vad rostul sa le fac pe toate din ultraclara.
    La Aquadec mi a dat acelasi pret plus 300 si ceva de lei transportul.
    Am sa pun doar intarittoare longitudinale.
    Nu vreau sa mă grăbesc.

  10. #20
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    App de fund dublu.....

    Fundul acvariului meu de 1,5K....



    O solutie pe care multi nu o iau in consideratie dar pe care "renii" o respecta cu sfintenie (uneori).... : fundul este dublat si lipit cu silicon, confectionat dintr-un "plywood" nu stiu cum ii zice in romaneste, un fel de pal multistrat, rezistent la apa....
    Dimensiunile mai mari pe extern le-eam facut la cerere deoarece acvariul vine "captusit" cu polistiren ptr a pastra cele 30 grade necesare..... iar la 3 metri si 1500L.... cam greu de mentinut.

    Morala: poti economisi, aplicand sau lipind acvariul direct pe un "blat de bucatarie" pe dimensiuni.... blat care va tine loc si de polita si de fund dublu... Asta cu conditia sa ai fundul incastrat si lateralele direct pe blat
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •